Τοποθέτηση compressor σε Terios II

Τοποθέτηση compressor σε Terios II

Δημοσίευσηαπό proestuning » Πέμ Ιουν 25, 2009 6:10 pm

θελω να βελτιωσω τις επιδοσεις του Τερυ μου και σκεφτομαι να βαλω ενα Κομπρεσορ κιτ απο Γιαρις 1500.....ξερεις κανεις ποσο συμβατα ειναι τα μοτερ μας με τα ΤΟΥΟΤΑ?σκεφτομαι κομπρεσσορ γιατι θελω ν κερδισω σε ροπη απο χαμηλα και οχι τουρμπο κιτ που βγαζει δυναμη ψηλα....για πειτε ....εχει κανει καποιος κατι παραμοιο?
proestuning
Expert Boarder
Expert Boarder

Απ:compressor kit

Δημοσίευσηαπό Ηλίας » Πέμ Ιουν 25, 2009 7:48 pm

απο οτι εχω ακουσει οι 1.5 εχουν διαφορετικη χαρτογραφηση... :(
ξερεις ποσο μειωνει στο Yaris την ροπη & ποση ιπποδυναμη ανεβαζει; :unsure:
κοστος...; :unsure:
Ηλίας
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό proestuning » Πέμ Ιουν 25, 2009 8:35 pm

Ηλίας έγραψε:
απο οτι εχω ακουσει οι 1.5 εχουν διαφορετικη χαρτογραφηση... :(
ξερεις ποσο μειωνει στο Yaris την ροπη & ποση ιπποδυναμη ανεβαζει; :unsure:
κοστος...; :unsure:

αυξανει ροπη και ιπποδυναμη απλα ειναι πιο ροπατο το μοτερ με κομπρεσορ-supercharger -παρα με τουρμπινα......υπολογιζω με παραλληλο εγκεφαλο (τυυπου greddy ) να αποδιδει γυρω στα 150-160 αλογακια ....θα δω πως θα κινηθω
proestuning
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό Mitsos » Πέμ Ιουν 25, 2009 9:35 pm

Δεν λες κ τι περιλαμβανει το κιτακι να εχουμε μια ποιο ολοκληρωμενη αποψη??
Mitsos
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Παρ Ιουν 26, 2009 10:03 am

Κάποια στιγμή που είχα ψάξει κάτι ανάλογο στην TRD (Οίκος βελτιώσεων της Toyota) ανακάλυψα πως αν και τα μοτέρ είναι ίδια η χαρτογράφηση δεν έχει καμία σχέση και δεν μπορούσαν να επέμβουν στον εγκέφαλο της Daihatsu με αποτέλεσμα να μην μπορούν να κάνουν απολύτος τίποτα.
Εκτός αυτού μια τέτοια μετατροπή θα είναι εντελώς άσκοπη για το λόγο του ότι αυτή η μετατροπή προορίζεται για ιχ και όχι για suv που χρειαζόμαστε τελείως διαφορετικές ροπές με αποτέλεσμα να κάνουμε τον Τέρη απλά ένα ψηλό τετρακίνητο όχημα χωρίς πολλές πολλές δυνατότητες εκτός δρόμου.

Φιλικά
Γ.ΠΕΣΚΕΤΖΗΣ
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ » Παρ Ιουν 26, 2009 12:59 pm

οταν ειχα παρει το τερη πριν κανα 5 μηνεσ δηλαδη:woohoo: ειχα πιασει κουβεντα με εναν επανω στο βουνο και των ρωταγα εαν βγαζει προβληματα κτλ μου ειπε οτι μια μερα καλοκαιρι ειχε ανεβει δασσοσ βασλιληκησ ταυγετοσ,και του αναψε το λαμπακι για τα λαδια.τεσπα κατεβηκε χωρισ λαδια με αποτελεσμα να χτυπησει καπακι (ειχε κανει 250.000κμ χωρισ τσακ:woohoo: )και μου ειπε οτι ειχε βαλει μια αλλη μηχανη 1.600 και πηγαινε μια χαρα και στο βουνο και στην ασφαλτο βεβαια.τωρα γαμωτο δεν θυμαμαι την μηχανη νομιζω οτι μου ειπε απο daijatsoy αμαξ alla υπαρχει περισπτωση να τον ψαναβρω ωποτε θα σασ δοσω τα φωτα μ;)
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό chocorello » Παρ Ιουν 26, 2009 2:49 pm

το "μια χαρά" είναι σχετικό πάντως.
με 120 στην εθνική όλα πάνε μια χαρά, με 2000 rpm στα κοτρώνια όμως, δεν νομίζω ....

ο τύπος εν τω μεταξύ ήταν τόσο "γεια χαρά" που άφησε το αμάξι χωρίς λάδια...
chocorello
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ » Παρ Ιουν 26, 2009 6:11 pm

Chocorello έγραψε:
το "μια χαρά" είναι σχετικό πάντως.
με 120 στην εθνική όλα πάνε μια χαρά, με 2000 rpm στα κοτρώνια όμως, δεν νομίζω ....

ο τύπος εν τω μεταξύ ήταν τόσο "γεια χαρά" που άφησε το αμάξι χωρίς λάδια...
τι να πω!!!σημερα παω καλαματα μπορει να τον πετυχω:)
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Τοποθέτηση compressor σε Terios II*****

Δημοσίευσηαπό Ter Alex » Παρ Ιαν 22, 2010 3:20 pm

Όταν αγαπάς κάτι τότε τα δίνεις όλα.Είμαι πολύ ευχριστημένος απο την επιλογή μου και ποιό πολύ απο την βελτίωσή του.Αυτό είχα σαν όνοιρο και ευτύχισα να το πραγματοποιήσω.Ευτυχώς που δεν έμπλεξα με άλλα 4χ4 με ποιό πολλά κυβικά που είχα κατά νού να αγοράσω και τελικά αποφάσισα (συνειδητή επιλογή) Terios.Επειδή οι Φωτο είναι με πολύ μεγάλη ανάλυση και δεν γίνεται να τις στείλω τώρα,θα τις επεξεργαστώ σύντομα και θα κάνω αποστολή.Ξέρετε πως αισθάνεσαι όταν σε μεγάλη ανηφόρα να πατάς το γκάζι και να εξαφανίζεσαι και ο πίσω 2λιτρος,2,5λιτρος,3λιτρος(πάντα σε 4Χ4)να σε κοιτά με το κυιάλι! δεν περιγράφεται.Τους χαιρετισμούς μου σ΄'ολο το club και πιστεύω να τα λέμε συχνά ανταλλάσοντας ιδέες κ.α
Καινούργιος είμαι στο club και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα ακόμη.Υπομονή λίγο με τις φωτο.
Ter Alex
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Απ:TERIOS FOTO( Βελτιωμένο)

Δημοσίευσηαπό TAG » Παρ Ιαν 22, 2010 4:24 pm

Alex , Καλως ήρθες,
σαφως και οπως λενε οι Κινεζοι 1 φωτό οσο 1000 λέξεις...
αλλά αφου δεν παιζει η φωτό ξεκινα με τις ...λέξεις !! ;) :laugh:

ποιο Τ? Τι εχεις καμει ,, κλπ κλπ ;) :)
Μανώλης
Terios II 1.5 Special M/T
BF Goodrich all terrain
Άβαταρ μέλους
TAG
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό santo » Παρ Ιαν 22, 2010 4:25 pm

Ter Alex έγραψε:
Όταν αγαπάς κάτι τότε τα δίνεις όλα.Είμαι πολύ ευχριστημένος απο την επιλογή μου και ποιό πολύ απο την βελτίωσή του.Αυτό είχα σαν όνοιρο και ευτύχισα να το πραγματοποιήσω.Ευτυχώς που δεν έμπλεξα με άλλα 4χ4 με ποιό πολλά κυβικά που είχα κατά νού να αγοράσω και τελικά αποφάσισα (συνειδητή επιλογή) Terios.Επειδή οι Φωτο είναι με πολύ μεγάλη ανάλυση και δεν γίνεται να τις στείλω τώρα,θα τις επεξεργαστώ σύντομα και θα κάνω αποστολή.Ξέρετε πως αισθάνεσαι όταν σε μεγάλη ανηφόρα να πατάς το γκάζι και να εξαφανίζεσαι και ο πίσω 2λιτρος,2,5λιτρος,3λιτρος(πάντα σε 4Χ4)να σε κοιτά με το κυιάλι! δεν περιγράφεται.Τους χαιρετισμούς μου σ΄'ολο το club και πιστεύω να τα λέμε συχνά ανταλλάσοντας ιδέες κ.α
Καινούργιος είμαι στο club και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα ακόμη.Υπομονή λίγο με τις φωτο.

Τι καλό πουλάς φίλε Τεράλεξ??
Για δώσε πληροφορίες για το τέριοστ που έχεις φτιάξει ...
santo
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ » Παρ Ιαν 22, 2010 4:33 pm

TA XAPIA STON SPYRO:) :)
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Ter Alex » Παρ Ιαν 22, 2010 4:50 pm

Εικόνα santo έγραψε:
Ter Alex έγραψε:
Όταν αγαπάς κάτι τότε τα δίνεις όλα.Είμαι πολύ ευχαριστημένος απο την επιλογή μου και ποιό πολύ απο την βελτίωσή του.Αυτό είχα σαν όνειρο και ευτύχισα να το πραγματοποιήσω.Ευτυχώς που δεν έμπλεξα με άλλα 4χ4 με ποιό πολλά κυβικά που είχα κατά νού να αγοράσω και τελικά αποφάσισα (συνειδητή επιλογή) Terios.Επειδή οι Φωτο είναι με πολύ μεγάλη ανάλυση και δεν γίνεται να τις στείλω τώρα,θα τις επεξεργαστώ σύντομα και θα κάνω αποστολή.Ξέρετε πως αισθάνεσαι όταν σε μεγάλη ανηφόρα να πατάς το γκάζι και να εξαφανίζεσαι και ο πίσω 2λιτρος,2,5λιτρος,3λιτρος(πάντα σε 4Χ4)να σε κοιτά με το κυιάλι! δεν περιγράφεται.Τους χαιρετισμούς μου σ΄'ολο το club και πιστεύω να τα λέμε συχνά ανταλλάσοντας ιδέες κ.α

Τι καλό πουλάς φίλε Τεράλεξ??
Για δώσε πληροφορίες για το τέριοστ που έχεις φτιάξει ...

Δεν πουλώ τίποτα ,μόνο αγάπη για το Τεριος μου
Ter Alex
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό santo » Παρ Ιαν 22, 2010 4:53 pm

Αφού δεν πάει το γ...δι.. τι να κάνουμε..???
Κιτ Βελτίωσης δεν βλέπω να παίζει κάτι που να δίνει ουσιαστική δύναμη...δηλαδή +20-30 αλογάκια.

άντε τεράλεξ.. κάνε κανένα resize να δούμε το πράμα που αφήνει πίσω 2, 2.5 και 3λιτρα...
ετοιμάζω το ποπ-κορν..
santo
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Ter Alex » Παρ Ιαν 22, 2010 4:55 pm

Δέστο στην πρώτη φωτό που κατέβασα.Μηχανικά δεν πάει άλλο είναι τέρμα
Ter Alex
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Επόμενο

Επιστροφή στο Terios - Εξοπλισμός και Βελτιώσεις