VSC + LSD ταυτόχρονα

VSC + LSD ταυτόχρονα

Δημοσίευσηαπό johnsapnas » Τρί Σεπ 24, 2013 11:38 am

Γεια σας κι από 'μένα!!!

Παιδιά είμαι νέο μέλος, χωρίς εμπειρία από off-road. Μέχρι στιγμής οδηγούσα Toyota Starlet Glanza S. Μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδας πρόκειται να αγοράσω μεταχειρισμένο Terios J2 αυτόματο με VSC, θέλοντας να φύγω από τις σκληρές αναρτήσεις, τις γρατζουνιές στις ζάντες με τα χαμηλά προφίλ ελαστικών από τα πεζοδρόμια, την μεγάλη κατανάλωση κτλ., και να πάω σε κάτι πιο άνετο ειδικά για ταξίδια που μου αρέσουν πολύ, και με καλές ικανότητες off-road γιατί είμαι και φυσιολάτρης με χόμπι υπαίθρου. Ειδικά το τελευταίο κι ένα μικρό πρόβλημα που έχω στο αριστερό πόδι που κάνει τη χρήση του συμπλέκτη πιο κουραστική, είναι η βασικές επιρροές για την επιλογή μου.

Θεωρώ ότι το off-road που θα κάνω δεν είναι αυτό που θα έκανε κάποιος για να απολαύσει συγκεκριμένα την off-road οδήγηση, αλλά αυτό που θα χρειαστεί να κάνω για να πηγαίνω πιο κοντά στα τοπία που μου αρέσουν και να κάνω τα χόμπι μου, όπως ψάρεμα, camping, φωτογράφηση τοπίων και άγριας ζωής κτλ. Μέχρι στιγμής αυτά τα μέρη τα περπατούσα αφήνοντας το αμάξι κάτι χιλιόμετρα μακριά, και έβλεπα ότι σε κάτι τέτοια μέρη για να πάει αυτοκίνητο θα πρέπει να έχει προσόντα off-road πάνω από τον κοινό μέσο όρο.

Θέλω να σας κάνω 2-3 ερώτησες τεχνικές που σίγουρα εσείς γνωρίζετε να μου απαντήσετε καλύτερα.
Θα μπορούσα παράλληλα με το VSC να αγοράσω και να τοποθετήσω ένα μεταχειρισμένο LSD του πίσω άξονα; Θα δημιουργούσε μήπως προβλήματα; Θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο σε κάποιες δύσκολες περιπτώσεις;
Επίσης θα ήθελα να μάθω ποια είναι η μεγαλύτερη διάσταση off-road (50-50) ελαστικών, που θα μπορούσα να τοποθετήσω με την ευκαιρία στην πρώτη αλλαγή όταν αυτή θα κριθεί απαραίτητη, χωρίς όμως άλλες μετατροπές.
Επίσης μου φάνηκε καλή ιδέα να τοποθετήσω και τα cross-country auxiliary ελατήρια της MAD που είναι τετράδα για μπρος και πίσω και δίνουν και λίγο ύψος.

Θα μου πείτε τι είναι αυτά που σκέφτομαι, όταν ακόμα δεν έχω το αμάξι… Το καλό είναι ότι το αμάξι το έχω κλείσει με τον ιδιώτη που το πουλάει. Τα σκέφτομαι επειδή θα πάρω δάνειο για το αυτοκίνητο, οπότε σκέφτομαι να πάρω μαζί και το ποσό που θα χρειαστώ για αυτές τις βελτιώσεις, γιατί μετά έχοντας να πληρώσω και τη δόση του αυτοκινήτου, λεφτά γι’ αυτές θα βρω του Αγίου Ποτέ…

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας...
johnsapnas
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Re: VSC + LSD ταυτόχρονα

Δημοσίευσηαπό ziaba » Δευτ Οκτ 07, 2013 12:54 pm

Καλώς μας βρήκες
αν θες εργαλείο για πιο οφφ καταστάσεις καλυτερα κοίτα για κάτι άλλο πχ jimny που έχει αργά από τ εργοστασιο και με μια τετράδα χωμάτινα κάνει τα πάντα όλα (λογικά πλαίσια) σε εκτός δρόμου συνθήκες, το τεριος είναι πιο πολυ για ον ροαντ διαδρομές και μην νομίζεις ότι το αυτόματο + μόνιμη τετρακίνηση θα καεί λιγότερο από ένα νορμαλ γκλανζα
Άβαταρ μέλους
ziaba
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Re: VSC + LSD ταυτόχρονα

Δημοσίευσηαπό johnsapnas » Τρί Οκτ 08, 2013 1:51 pm

Καλησπέρα!

Το Jimny είναι κάτι που το ζαχάρωνα για λίγο καιρό μέχρι που συνειδητοποίησα ότι μπορεί να πάθω κλειστοφοβικό σοκ μέσα σε αυτό το φοβερό τετρακίνητο κουτάκι με ρόδες. Παίρνω Terios γιατί θέλω να είναι και αυτοκίνητο πέρα outdoor sports vehicle... Πάντως αυτό που έχω καταλάβει είναι το Terios είναι πολύ πιο έτοιμο εργοστασιακά για να κάνει τρέλες στα βουνά, από ένα Jimny, απλά το Jimny έχει προδιαγραφές και διαθέσιμο after market υλικό για να γίνει ένα πραγματικά extrme off-road όχημα, που δεν μ' ενδιαφέρει και πολύ γιατί δεν έχω σκοπό τουλάχιστον προς το παρόν να κάνω ακραία πράγματα πέρα από το να ξεπεράσω κάποια εμπόδια στα οποία ένα συμβατικό SUV θα τα βρει από σκούρα έως μαύρα κι άραχνα.

Σε κάθε περίπτωση δε νομίζω ένα Terios να πηγαίνει με 15 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα όπως πάει ένα Glanza...

Τελικά κατέληξα σ' ένα άλλο μεταχειρισμένο Terios με LSD που ναι μεν έχει αρκετά χιλιόμετρα, αλλά είναι πολύ καλο-συντηρημένο σε πολύ καλή κατάσταση και είναι θέμα λίγων ημερών για να γίνει και η μεταβίβαση. Το προηγούμενο που σχεδόν είχα κλείσει όταν το πήγα για τεχνικό έλεγχο 25 σημείων, το αμάξι βγήκε ένα μαύρο χάλι... Είχε τρακάρει όλη την πλευρά του συνοδηγού και ήταν και γεμάτο σκουριές. Ο ιδιοκτήτης του μάλιστα πήγε πριν λίγες μέρες και έβαψε όλο το πάτωμα από κάτω και μου έλεγε ότι ήταν και ατρακάριστο!!! Πόσο μ@λ@κ@ς μπορεί να είναι...
johnsapnas
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Επιστροφή στο Terios - Εξοπλισμός και Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες