ΚΟΥΜΠΑΚΙ ΔΙΑΦΟΡΙΚΩΝ

ΚΟΥΜΠΑΚΙ ΔΙΑΦΟΡΙΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό petros » Σάβ Ιουν 22, 2013 7:47 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΤΕΡΟΝΙΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΕΡΙΟΣ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟΥ 1998.ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΦΥΣΑΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΜΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ.ΤΟ ΠΗΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΑΠΠΟΥΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΜΕΝΟ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΣΦΑΛΤΟ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΕΚΑΝΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ.ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΜΠΑΚΙ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΙΚΩΝ.ΕΧΕΙ ΜΟΝΙΜΗ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗ.ΤΟ ΚΟΥΜΠΑΚΙ ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΟ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΒΑΛΩ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΡΙΒΩ ??ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΙΣΟΙ ΟΧΙ.
petros
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Re: ΚΟΥΜΠΑΚΙ ΔΙΑΦΟΡΙΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό green monster » Σάβ Ιουν 22, 2013 9:36 pm

Το τέριος έχει μόνιμη τετρακίνηση το κουμπάκι το πατάς μόνο όταν θέλεις να περάσεις ένα σημείο με πολύ λάσπη και φοβάσαι ότι μπορεί να κολλήσεις σταματάς το τιμόνι σε ευθεία πατάς το κουμπάκι και τότε το αμάξι έχει 50 κίνηση μπροστά και 50 πίσω το πατάς μόνο για λίγο και όχι συνέχεια αν το αμάξι έχει καλή πρόσφυση και έχεις πατημένο το κουμπί τότε θα κάνεις ζημία στο διαφορικό επίσης πάλι όταν έχει καλή πρόσφυση θα στρίβει δύσκολα το τιμόνι επίσης ΔΕΝ το χρησιμοποιείς σε άμμο
green monster
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό docjohn » Πέμ Ιούλ 18, 2013 1:15 pm

Καλησπερα ειμαι και εγω καινουργιος στο club,εχω ενα terrios του 1999 η καταναλωση παει συννεφο ,ειναι φυσιολογικο αυτο και με ελενχο καυσαεριων οκ και κατι αλλο ακομα για πιο λογο δεν πρεπει να βαζουμε το 50-50 στην αμμο? ευχαριστω
docjohn
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό administrator » Δευτ Σεπ 16, 2013 11:10 pm

Κατανάλωση σε 1,5 9/10 λίτρα μέση στα 100 χλμ θεωρείται φυσιολογική. Στο 1,3 δεν ξέρω. Εθνική στα όρια το 1,5 πάει στα 14/15! Όσο λιγότερο και να πηγαίνει το 1,3 μην περιμένεις χαμηλή κατανάλωση από το ΤΕΡΙΟΣ. Μήπως υπάρχει άλλο πρόβλημα στον κινητήρα?

Κλείδωμα διαφορικού. Επειδή από τις θεωρίες δεν βγάζεις άκρη μεταφέρω την εμπειρία μου. Το κλείδωμα είναι απαραίτητο σε σε μεγάλες κλίσεις (ανάγλυφο - λάσπη). Σε επίπεδο έχω δει να βοηθάει σε χιόνι πάγο 15-20 εκ και μέσα σε ποτάμι με κροκάλες. Αν δεν κλείδωνα δεν συνέχιζα. Με μεγάλη 30+ κλίση, σε χιονι 20 εκ με ΑΤ λάστιχα δεν ανεβαίνει ούτε κλειδωμένο (δεν έχει δύναμη). Αναφέρομαι σε συνθήκες που δυσκολευόταν κλειδωμένο Land Cruiser με ΜΤ.

Στην άμμο δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να κλειδώσω και αμφιβάλω αν προσφέρει τίποτα γιατί συνήθως είσαι σε επίπεδο. Αν κολλήσεις φυσικά το δοκιμάζεις, αλλά να το βάλεις από πριν δεν νομίζω ότι βοηθάει.
administrator
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό ziaba » Τρί Σεπ 17, 2013 11:49 am

έχω το 13αρι τεριος και καεί αρκετα για τις επιδόσεις και το βάρος του, μου καεί ακριβώς 9 λίτρα/100χλμ μάλλον λόγο μόνιμης τετρακίνηση + μην ξεχνάμε ότι είναι αμάξι 15ετιας πλέον αλλά χαλάλι του για αυτά που μου προσφέρει
Άβαταρ μέλους
ziaba
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Επιστροφή στο Terios - Εξοπλισμός και Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης