Περί βελτιώσεων...

Περί βελτιώσεων...

Δημοσίευσηαπό Κώστας » Σάβ Ιαν 26, 2008 9:04 pm

Υπάρχει η δυνατότητα να αυξηθεί η ιπποδύναμη μόνο και μόνο με ένα πραγματάκι σαν πακέτο από τσιγάρα που τοποθετείται σε 10 λεπτά;
Υπάρχει ;;; και αν ναι ποιό και πόσο κοστίζει;
Κώστας
Junior Boarder
Junior Boarder

Απ:Aύξηση Ιπποδύναμης!

Δημοσίευσηαπό AKAD » Κυρ Ιαν 27, 2008 1:54 pm

:cheer: Αυτό που λες φίλε μου δεν νομίζω ότι υπάρχει, χωρίς να είναι ο ειδικός βεβαίως, βεβαίως.. Γιατί αν υπήρχε σίγουρα θα το είχαν βάλει στο αυτοκίνητο εξαρχής και θα το πληρώναμε μια έκδοση παραπάνω (κάτι σαν turbo δηλαδή). Μακάρι όμως να υπήρχε.. Τα όνειρα δεν ξέρεις.. Κάποτε ίσως γίνουν και πραγματικότητα..:) :) :)
AKAD
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Δευτ Ιαν 28, 2008 1:46 pm

Λογικά αναφέρεσε σε κάποιον παράλληλο εγκέφαλο φίλε μου.
Λένε ότι αν τοποθετήσεις ένα τέτοιο εγκεφαλάκι παίρνεις τουλάχιστον 10 άλογα.
Εγώ πάντως όσα και αν δοκίμασα από διαφορετικές εταιρίες ούτε ένα... μουλάρι δεν πήρα.
Τώρα αν υπάρχει κάποιο που δεν έχω δοκιμάσει και τα δίνει αυτά τα άλογα τότε όποιος γνωρίζει ας με διαψεύσει.

Φιλικά
Γ.ΠΕΣΚΕΤΖΗΣ
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Κώστας » Δευτ Ιαν 28, 2008 7:31 pm

Na η λέμε ονόματα , αλλά μου τόδινε μεγάλη αντιπροσωπεία νταιχάτσου δυτικών προαστίων!
Κώστας
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό sena » Παρ Φεβ 08, 2008 2:08 pm

ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ DAIHATSU ΗΜΑΣΤΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ (SENA ΕΠΕ) ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕ ΛΕΜΕ!!!!!!!
ΚΑΛΟ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΠΟΙΟΙ ΤΑ ΛΕΝΕ ΑΥΤΑ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
sena
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Παρ Φεβ 08, 2008 3:08 pm

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον συνάδελφο και καλό θα ήταν να λέμε και σε ποια πόλη βρίσκετε αυτή η... ΜΕΓΑΛΗ αντιπρωσοπεία.
Και η δική μου αντιπρωσοπεία στα δυτικά προάστια της Θεσσαλονίκης είναι και φυσικά υπάρχει κι άλλη.
Αν και λίγο πολύ εμείς του χώρου γνωρίζουμε ποιοι είναι αυτοί που λένε τέτοιες... μα.......κίες αλλά η θέση μας δεν το επιτρέπει να τους αναφέρουμε.
Εσείς που δεν έχετε καμιά επίπτωση καλό θα ήταν να ανοίγετε τα μάτια των φίλων εδώ μέσα.

Φιλικά
Γ.ΠΕΣΚΕΤΖΗΣ
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό stathis106 » Κυρ Φεβ 10, 2008 9:58 pm

Αφήστε τα αυτοκίνητα σας όπως είναι και μήν τσιμπάτε με τέτοια πυροτεχνήματα (+10HP με μία αντισταση-ούτε καν παράλληλο εγκέφαλο) ή αντιτριβικά μπαρμπα-μήτσος OIL (για να πάρετε τον κινητήρα στο χέρι).Ακόμη και η σούπερ αμόλυβδη σε έναν κινητήρα που δουλεύει με συμπίεση 10:1 (όπως ο δικός μας)είναι πεταμένα χρήματα.
stathis106
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό AKAD » Τετ Φεβ 13, 2008 5:00 pm

Συνάδελφε Τερίστα Stathi 106, νομίζω ότι λες καθαρά τα πράγματα. Είναι βλέπεις η τάση του ανθρώπου να αναζητεί πάντα το καλύτερο. Ποτέ δεν αρκείται με αυτό που έχει..:(
AKAD
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό Phyll » Τρί Φεβ 19, 2008 9:19 pm

Εγώ που ρώτησα εγκυκλοπεδικά μου είπε ένας φίλος πως το μοτέρ του Τεριος είναι ίδιο με αυτό που φοράνε τα Yaris.:) Αν σκεφτείς ότι αύξηση ιπποδύαμης κάνουν και σε αυτά άρα γίνετε και στα δικά μας. Πρέπει όμως να απευθυνθείς σε βελτιωτικό οίκο για αυτό το πράγμα (λογικά ένα μικρό turbo kit θα κάνει δουλειά, σκέτο εγκέφαλο τίποτα).B) Αλλά λογικά ξεχνάς την εργοστασιακή εγγυήση της Daihatsu, αφού πειράζεις τα μηχανικά μέρη.:(
Phyll
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Τετ Μαρ 05, 2008 3:38 pm

Είναι τελείως διαφορετική η χαρτογράφηση και η κωδικοποίηση του εγκεφάλου των δύο εταιριών οπότε και δεν έχουν καμία απολύτος σχ'εση φίλε μου.

Φιλικά
Γ.ΠΕΣΚΕΤΖΗΣ
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό ark » Παρ Μαρ 14, 2008 10:16 am

g.pesketzis έγραψε:
Είναι τελείως διαφορετική η χαρτογράφηση και η κωδικοποίηση του εγκεφάλου των δύο εταιριών οπότε και δεν έχουν καμία απολύτος σχ'εση φίλε μου.

Φιλικά
Γ.ΠΕΣΚΕΤΖΗΣ

αυτό μου κάνει τεράστια εντύπωση, δε μπορώ να καταλάβω γιατί να κάθεται η DAIHATSU και να αλλάζει την χαρτογράφηση εφόσον το TERIOS δεν είναι κανένα ακραίο OFF-ROAD όχημα που να θέλει π.χ. ροπή χαμηλά, και εφόσον σασμάν και κινητήρες είναι ίδια με του SIRION γιατί να τα τροποποιούν απο του YARIS?
ark
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Σάβ Μαρ 15, 2008 12:56 pm

Μπορεί να είναι τα ίδια φίλε μου αλλά το καθένα από αυτά που αναφέρεις είναι διαφορετικό αυτοκίνητο.
Δεν έχουν τα ίδια κιλά, δεν χρειάζονται την ροπή στο ίδιο ακριβώς σημείο, δεν έχουν τον ίδιο συντελεστή αεροδυναμικής, δεν έχουν το ίδιο μέγεθος και γενικός αν αρχίσω να σου γράφω πόσες είναι οι διαφορές του κάθε αυτοκινήτου θα βαρεθείς να διαβάζεις.
Γιαυτό λοιπόν το κάθε μοντέλο που κυκλοφορεί στο δρόμο μπορεί να έχει ομοιότητες αλλά στην ουσία είναι ένα άλλο αυτοκίνητο.

Φιλικά
Γ.ΠΕΣΚΕΤΖΗΣ
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Περί βελτιώσεων...

Δημοσίευσηαπό STELIOSHALKIS » Δευτ Αύγ 04, 2008 8:40 am

ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΗ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΑΝ ΠΡΩΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΓΕΙΑ ΤΟ TERIOS ΠΡΩΤΗΣ ΓΕΝΙΑΣ
STELIOSHALKIS
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Απ:ΒΕΛΤΙΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΤΕΡΡΗ

Δημοσίευσηαπό Presvis » Δευτ Αύγ 04, 2008 1:05 pm

Και βεβαίος γιατί όχι και στης δεύτερης γενιάς έ; Όποιος ξέρει κάτι ας το ομολογήσει...
Ελεύθερος δεν είναι αυτός που κάνει ότι θέλει, αλλά αυτός που ξέρει τι θέλει!!!
Άβαταρ μέλους
Presvis
Gold Boarder
Gold Boarder

Απ:ΒΕΛΤΙΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΤΕΡΡΗ

Δημοσίευσηαπό Mountaineer » Δευτ Αύγ 04, 2008 2:35 pm

αυτά που χρειάζεται το Τέριος ... δε γίνονται (κοντές, αύξηση ίππων) οπότε μόνο καμιά ποδιά, κάνα πιο off road λάστιχάκι (στις μαμά διαστάσεις) άντε και 2-4 εκατοστά ψήλωμα το πολύ. σχετ. air lockers δε ξέρω κατά πόσο μπορούν να μπούν αλλά πολύ περισσότερο αν αξίζει να μπούν αφού έτσι κι αλλιώς δεν έχουμε κοντές...
... οπότε το αφήνουμε ως έχει! :whistle:
Mountaineer
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Επόμενο

Επιστροφή στο Terios - Εξοπλισμός και Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης