Συστήματα για την μείωση κατανάλωσης βενζίνης

Απ:καταναλωση!!!

Δημοσίευσηαπό kosol » Τετ Απρ 23, 2008 11:58 am

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΖΩΝΤΑΝΟ TEST ΜΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ .
ΦΙΛΙΚΑ ΚΩΣΤΑΣ
kosol
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό eliass » Τετ Απρ 23, 2008 9:15 pm

μηπως παιζει ρολο η σωστη τοποθετηση ή και ποσοτητα των τεμαχιων; γιατι καποιοι ειναι ικανοποιημενοι δεν ειναι τυχαιο. Αλωστε το δοκιμαζεις κι αν δε σου κανει το επιστρεφεις (απ οτι λεει η αντιπροσωπεια).
eliass
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Πέμ Απρ 24, 2008 11:24 am

Άντε εγώ αν και τεχνικός είμαι μακάκας και δεν το έβαλα σωστά. Αυτοί που το πουλάνε και το βάλανε-βγάλανε πολλές φορές στο δικό μου αυτοκίνητο όταν ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ κάναμε τις δοκιμές δεν ξέρουν να το τοποθετούν;
Ε! τότε τι να πω, είμαστε όλοι άχρηστοι.
Για το θέμα τώρα που κάποιοι βλέπουν βελτίωση στην κατανάλωση και κάποιοι όχι σας λέω πως για να είμαστε σίγουροι για το αποτέλεσμα κάναμε δοκιμές αρκετό καιρό και οι δοκιμές ήταν με σταθερή ταχύτητα, στον ίδιο δρόμο, μόνο προς τη μία κατεύθηνση γιατί σίγουρα επηρεάζει έστω και λίγο η διαφορετική κλίση που μπορεί να έχει, πάντα με δύο άτομα μέσα, (ούτε παραπάνω ούτε λιγότερα), βενζίνη από το ίδιο ακριβώς βενζινάδικο και πολλά άλλα που δεν μπορώ λόγο χρόνου να κάθομαι εδώ τώρα να γράφω.
Σας ρωτώ λοιπόν, υπάρχει κανένας εδώ μέσα που να έχει κάνει τόσο λεπτομερείς μετρήσεις;
Το να με βγάλετε ψέυτη και ότι θέλω να λασπώσω κάποιο προιόν είναι το μόνο εύκολο αλλά δεν σκέφτεστε λίγο πως αν για οποιοδήποτε προιόν δω να βελτιώνει κάποια κατάσταση ΕΓΩ είμαι αυτός που πρώτος θα το προτείνει γιατί αυτή είναι η δουλειά μου και από αυτή ζω;
Εσείς αγοράζετε, εγώ κερδίζω!
Όσο για κάποια περιοδικά που διάφορα προιόντα τα ανεβάζουν στα... "σύνεφα" και άλλα τα... θάβουν, σας λέω πως όποιος πληρώνει και αναλόγος το τι πληρώνει έχει και τις ανάλογες απολαβές.

Φιλικά
Γ.ΠΕΣΚΕΤΖΗΣ
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Πέμ Απρ 24, 2008 11:24 am

<br><br>Η δημοσίευση επεξεργάστηκε από: g.pesketzis, at: 24.04.08 11:28
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό eliass » Πέμ Απρ 24, 2008 11:19 pm

Καλα ντε μη βαρας
eliass
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Παρ Απρ 25, 2008 11:02 am

Δεν βαράω φίλε μου απλά λέω αυτά που γνωρίζω και προσπαθώ να βοηθήσω να μην σπαταλάτε τα χρήματά σας άσκοπα.
Ειλικρινά μακάρι να βρω ένα τέτοιο προιόν που θα... μηδενίσει την κατανάλωση του Τέρη που αυτό είναι κάτι που μου το ζητάνε οι πελάτες μου και το ψάχνω εδώ και πάρα πολύ καιρό αλλά κάτι αξιόλογο δεν έχω βρει.

Φιλικά
Γ.ΠΕΣΚΕΤΖΗΣ
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό eliass » Παρ Απρ 25, 2008 5:01 pm

<br><br>Η δημοσίευση επεξεργάστηκε από: eliass, at: 26.04.08 09:25
eliass
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό savas » Σάβ Απρ 26, 2008 9:53 am

ΑΣΕ ARK ΜΗΝ ΤΟ ΣΗΖΗΤΑΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΑΙΕΙ ΕΝΑ ΤΕΠΟΖΙΤΟ 45 LITRA ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΕ 320χιλ ΜΕ ΤΙΣ ΜΠΑΡΕΣ ΕΠΑΝΩ ΚΑΙ 380 χιλ ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΜΠΑΡΕΣ ΣΕ ΤΑΞΙΔΙ....:S :S :blush: :evil: ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 10 ΛΕΠΤΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...
Άβαταρ μέλους
savas
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό TELIOS » Κυρ Απρ 27, 2008 11:48 am

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ..ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ Α/Τ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΠΑΙΖΕΙ 12/14 ΛΙΤΡΑ..ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΝΕΝΑ ΥΒΡΙΔΙΚΟ...:P
TELIOS
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό krogo » Κυρ Απρ 27, 2008 10:13 pm

Παιδιά σχετικά με τους μαγνήτες και εγώ διαπίστωσα οτι δεν κάνουν τίποτε. Τους έχω στο Terios 1 περιπου 1,5 χρόνο και η κατανάλωση είναι ιδια περίπου 8 lit/100Km. Εκτός αν αυτοί που έβαλα εγώ είναι μάπα. Συνάδελφοι που έκαναν το ίδιο και μαλιστα σε νεότερα αυτοκίνητα λενε οτι είδαν διαφορά. Εγώ δεν είδα. Μαλλον έχει δίκιο ο κ. Πεσκετζής.
krogo
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό krogo » Κυρ Απρ 27, 2008 10:15 pm

Παρελειψα να πώ Χριστός Ανέστη σε όλους και Χρονια Πολλά
krogo
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό ark » Δευτ Μάιος 05, 2008 10:12 am

savas έγραψε:
ΑΣΕ ARK ΜΗΝ ΤΟ ΣΗΖΗΤΑΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΑΙΕΙ ΕΝΑ ΤΕΠΟΖΙΤΟ 45 LITRA ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΕ 320χιλ ΜΕ ΤΙΣ ΜΠΑΡΕΣ ΕΠΑΝΩ ΚΑΙ 380 χιλ ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΜΠΑΡΕΣ ΣΕ ΤΑΞΙΔΙ....:S :S :blush: :evil: ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 10 ΛΕΠΤΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...

και εμενα αυτοματο ειναι..!!
παντως ο πατερας μου βγαζει το ταξιδι Αθηνα - Γιαννενα (430χλμ) με ενα ρεζερβουαρ και εγω παντα βαζω βενζινη στο δρομο

TELIOS έγραψε:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ..ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ Α/Τ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΠΑΙΖΕΙ 12/14 ΛΙΤΡΑ..ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΝΕΝΑ ΥΒΡΙΔΙΚΟ...:P

εμεις παντως πηραμε ενα 107...το αμαξι καιει 6lt/100km και ειναι οτι πρεπει για την πολη ακομα και για ταξιδακια
ark
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό eliass » Πέμ Μάιος 22, 2008 8:05 pm

Θα ηθελα να αναφερω τα εξης σχετικα με την οικονομια.
Εχω κανει τις δικες μου μετρησεις και θα σας τις παραθεσω.
Λοιπον: Οτι πω ειναι μετα απο ψαξιμο και καθολου τυχαιο.
Σκοπος μου ειναι να βοηθησω να μειωθει ο βραχνας της καταναλωσης.
Πολυ απλα αφου φουλαρα πηγα Θεσ/νικη ΧΩΡΙΣ τα συγκεκριμενα μαγνητακια, με ταχυτητα απο 130 εως και 150χλμ/ω, εκανα 295χλμ και μολις εφτασα φουλαρα παλι, πηρε 31 λιτρα. Πηγα εβαλα αυτο το συστημα (στον αερα και στη βενζινη). Στην επιστροφη εκανα 270 χλμ με τις ιδιες ταχυτητες. Οταν φουλαρα μολις εφτασα πηρε 25 λιτρα.
Αν υπολογισετε θα βρητε οτι πηγα με 10,5 λιτρα/ωρα και οταν επεστρεψα εκαψα 9,2 λιτρα/ωρα. Με την πρωτη φορα ειχα κιολας μια μειωση σχετικα καλη και αργοτερα θα μειωθει κι αλλο, απ οτι μου ειπαν... (απο το τιποτα κατι ειναι κι αυτο) Τα συμπερασματα δικα σας.
ευχαριστω πολυ ΗΛΙΑΣ
eliass
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Παρ Μάιος 23, 2008 6:03 pm

Μπράβο φίλε μου που μπήκες στον κόπο να μας ενημερώσεις για την έρευνα που έκανες αλλά θέλω να κάνω δύο παρατηρήσεις.
1ον Απ' ότι καταλαβαίνω δεν φούλάρησες και τις δύο φορές από το ίδιο βενζινάδικο και απ' ότι είδαμε σε προηγούμενη εκπομπή του Κου Ευαγγελάτου τα βενζινάδικα κλέβουν ακόμα και στα λίτρα. Άρα κατά τη γνώμη μου δεν έχεις σωστό μέτρο σύγκρισης όσον αφορά τα λίτρα.
2ον Δεν μας είπες ποια ήταν η διαδρομή σου. Το μόνο που μας είπες είναι πως πήγες Θεσσαλονίκη και γύρισες.
Αν λοιπόν υποθέσουμε ότι ξεκίνησες από Νότια Ελλάδα για να φτάσεις Θεσσαλονίκη κινήθηκες σχετικά ανηφορικά και στην επιστροφή κατηφορικά. Άρα με αυτό το δεδομένο είναι λογικό να έχεις μείωση της κατανάλωσης στο κατέβασμα.
Αν βέβαια κινήθηκες από την αντίθετη κατεύθηνση (από Έβρο προς Θεσσαλονίκη και αντίθετα π.χ.) τότε η πληροφορία σου είναι δεκτή και καλό είναι να υπολογίσουμε και κάποιους άλλους παράγωντες που μπορούν να επηρεάσουν την κατανάλωση και να σιγουρευτούμε για το αποτέλεσμα, πριν αρχίσουν όλοι εδώ μέσα να τρέχουν να βάλουν τα μαγνητάκια η όποιο άλλο προιόν για να σωθούν.

Φιλικά
Γ.ΠΕΣΚΕΤΖΗΣ
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό eliass » Σάβ Μάιος 24, 2008 12:43 pm

Λιγες ακομα διυκρινησεις.
Κινηθηκα απο Βορεια δηλαδη απο Ευρο προς Θεσ/νικη και μαλιστα ειχα και εναν ευνοικο ανεμο αρκετα σεβαστο. Τωρα οσο αναφορα το βενζιναδικο που φουλαρα στη πολη μου εινα απο τα πλεον αξιοπιστα, γιατι το εχει η ιδια η shell και βαζω πολυ καιρο απο κει. Αν καποιο βενζιναδικο μπορει να εκλεψε αυτο ΙΣΩΣ ειναι στη Θεσ/νικη, ΑΡΑ στην επιστροφη ισως ειχα τα λιγοτερα λιτρα.

Τελος παντων δεν εχω κανενα ωφελος απο την ιστορια, να βοηθησω θελω.

Παντως ενταξη, δεν ειναι πανακια αυτο το συστημα για να τρεξουν ολοι να τα βαλουν, η καποια μειωση που προσφερει ειναι της ταξης του 10% περιπου, με συν-πλην 5%.

ευχαριστω
ΗΛΙΑΣ<br><br>Η δημοσίευση επεξεργάστηκε από: eliass, at: 24.05.08 12:45
eliass
Junior Boarder
Junior Boarder

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Terios - Εξοπλισμός και Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης