Περί υγραεριοκίνησης...

Απ:ΥΓΡΑΕΡΟΚΙΝΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό kwstas_kws » Πέμ Ιούλ 28, 2011 2:24 pm

asterias84 έγραψε:
Ψάχνοντας βρήκα αυτό: http://www.autorina.car.gr/parts/view/881777/

Ξέρει κανείς τιμή; Δευτέρα πρωϊ ίσως περάσω να ενημερωθώ...

Πήγα την προηγούμενη εβδομάδα στην autorina και μου το έδειξαν το σύστημα υγραερίου πάνω σε terios!
Είναι όντως όπως το είχα δει στο internet http://www.autorina.gr/joomla-url/index ... &Itemid=37

στην μηχανή δεν φαίνεται καν το σύστημα είναι πολύ καλοφτιαγμένο...σε σχέση τουλάχιστον με αυτά που έχω δει σε άλλα τεριος. Όσο για την δεξαμενή πίσω δεν πιάνει ιδιαίτερο χώρο και μου άρεσε πολύ η κατασκευή της...Νομίζω ότι μέχρι τώρα από όλα αυτά που έχω δει είναι η καλύτερη δουλεία...Η τιμή μου φάνηκε πολύ ελκυστική...θα το ψάξω βέβαια μέχρι τον Σεπτέμβριο που λέω να βάλω υγραέριο..θα τα δώσω που θα τα δώσω τουλάχιστον να γίνει καλή δουλειά...
kwstas_kws
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό spyroskos » Παρ Ιούλ 29, 2011 9:31 am

Καλώς ήλθες καταρχήν στην ωραία μας παρέα.
Τι προέλευσης είναι το σύστημα της Autorina; Για αντιπροσωπεία μου φαίνεται πολύ φτηνή η τιμή του. Έλεγξέ το, και αν πρόκειται περί τούρκικου εξοπλισμού μείνε μακρυά.
Πάντως ότι και να βάλεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κιτ λίπανσης, και μάλιστα θα σου έλεγα να βάλεις ότι καλύτερο στον τομέα αυτό.
Έχω βάλει σε 3 αυτοκίνητα της εταιρίας που είμαι. Στα 2 ευρωπαϊκά δεν έβαλα λίπανση. Στο Ιαπωνικό έβαλα.
Περιμένω κ εγώ να λήξει η εγγύηση του Τ2 που έχω. Είμαι μεταξύ δύο συστημάτων.
Ένα είναι της Landi-rezzo, και το άλλο της Prins. Της Prins το θεωρώ κορυφαίο -το έχει βάλει και ο αδερφός μου σε Toyota- αλλά η τιμή του είναι πιο τσουχτερή.
spyroskos
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό kwstas_kws » Παρ Ιούλ 29, 2011 10:39 am

spyroskos έγραψε:
Καλώς ήλθες καταρχήν στην ωραία μας παρέα.
Τι προέλευσης είναι το σύστημα της Autorina; Για αντιπροσωπεία μου φαίνεται πολύ φτηνή η τιμή του. Έλεγξέ το, και αν πρόκειται περί τούρκικου εξοπλισμού μείνε μακρυά.
Πάντως ότι και να βάλεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κιτ λίπανσης, και μάλιστα θα σου έλεγα να βάλεις ότι καλύτερο στον τομέα αυτό.
Έχω βάλει σε 3 αυτοκίνητα της εταιρίας που είμαι. Στα 2 ευρωπαϊκά δεν έβαλα λίπανση. Στο Ιαπωνικό έβαλα.
Περιμένω κ εγώ να λήξει η εγγύηση του Τ2 που έχω. Είμαι μεταξύ δύο συστημάτων.
Ένα είναι της Landi-rezzo, και το άλλο της Prins. Της Prins το θεωρώ κορυφαίο -το έχει βάλει και ο αδερφός μου σε Toyota- αλλά η τιμή του είναι πιο τσουχτερή.

Καλός σας βρήκα παιδιά!!Το σύστημα της autorina είναι Ιταλικό μου είπαν της landirenzo και ότι το βάζει αυτό το συγκεκριμένο η daihatsu Ιταλίας στα καινούργια τα TERIOS.Οπότε αυτό με κάνει να το εμπιστεύομαι σαφώς περισσότερο από τα άλλα της αγοράς.
Καλά για Τούρκικο δεν θα το συζητούσα καν έχω ακούσει πολύ αρνητικά σχόλια και εσύ τώρα μου το επιβεβαιώνεις!
Όσο για την τιμή και εμένα μου φάνηκε πάρα πολύ καλή αλλά θα ξαναρωτήσω μήπως κάτι δεν κατάλαβα καλά και θα ενημερώσω.
Ααααα και κάτι που ξέχασα μου είπαν ότι θα βάλουμε και σύστημα λίπανσης.
Αλλά κάτσε να τα διασταυρώσω πάλι γιατί με όλα αυτά που έχω στο κεφάλι μου μπορεί να μου έχει ξεφύγει κάτι.
cu
kwstas_kws
Fresh Boarder
Fresh Boarder

lpg

Δημοσίευσηαπό kefi » Σάβ Ιούλ 30, 2011 8:06 pm

Kαλησπερα σε φιλους και επισκεπτες. Σημερα μετα απο αρκετη σκεψη,οσο αφορα την καταναλωση και το κοστος της βενζινης!!! Αποφασισα να κανω μετατροπη σε lpg[υγραεριο]. Παιδια ξενικαω τα δοκιμαστικα,οσο αφορα την χρηση και την καταναλωση θα εχω νεα συντομα. Δεν ηταν επιλογη μου,μα με τετοιο κρατος.....
kefi
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Απ:Περί υγραεριοκίνησης...

Δημοσίευσηαπό evagelos » Τρί Αύγ 02, 2011 3:02 pm

Θα ήταν καλό και χρήσιμο για όλους να μας έγραφες όλες τις εντυπώσεις σου από τη μετατροπή.
Αποψή μου , το τέλειο θα ήταν αλλαγή όλης της μηχανής με πετρελαιοκινητήρα.
Θα μας έκανε αυτή τη χάρη η εταιρεία;
Είναι η μοναδική της ευκαιρία να κτυπήσει την Ευρωπαική αγορά.
Το αυτοκίνητο είναι αξιόπιστο και εργατικό , αλλά οι επιδόσεις του είναι πολύ κάτω από το μέσο όρο.
Σου είπανε πόσους ίππους δύναμη χάνεις από τη μετατροπή;
Αν δεν κάνω λάθος το 10%.
evagelos
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό Λεωνιδας » Παρ Αύγ 12, 2011 3:59 am

Βαγγελη συμφωνω !!!
πετρελαιοκινητηρα 1800- 2000 στον Τερη και δεν αλλαζω ΠΟΤΕ αυτοκινητο !!

(αληθεια ποσο δυσκολο ειναι να ταιριαξει ,στις βασεις τις δικες μας, ενας διλιτρος απο Carina πχ;)
Λεωνιδας
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό spyroskos » Παρ Αύγ 12, 2011 11:15 am

Παιδιά μην κάνετε τέτοια όνειρα, τουλάχιστον στα αυτοκίνητά μας. Η νομοθεσία δεν επιτρέπει σε αυτοκίνητο που πρωτοκυκλοφόρησε με βενζίνη να κάνει αλλαγή καυσίμου σε πετρέλαιο.
spyroskos
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό evagelos » Παρ Αύγ 12, 2011 3:43 pm

Εχω την εντύπωση ότι αν υπάρχει εργοστασιακή έγκριση τοποθέτησης και αλλαγής κινητήρα , μπορεί να γίνει η μετατροπή.
Εξάλλου με το νέο νομοθετικό διάταγμα περί πετρελαιοκίνησης μπορεί να προβλεφθεί και κάτι τέτοιο γιατί πολύ θα επιθυμήσουν αλλαγή σε πετρελαιοκινητήρα , ιδιαίτερα οι κάτοχοι πολλών κυβικών.
Είναι και ένας τρόπος να θησαυρίσουν τα συνεργεία αυτοκινήτων που τώρα κτυπάνε μύγες.
evagelos
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό Anestis » Παρ Αύγ 12, 2011 3:51 pm

Η συγκεκριμένη απαγόρευση ισχύει μόνο για την αλλαγή κινητήρα από βενζίνη σε πετρέλαιο ή και σε κάποια άλλη μετατροπή π.χ.αλλαγή κινητήρα του Terios βάζοντας από Rav4? (εφόσον ταιριάζει πάνω στο Terios και πληρεί όλες τις προυποθέσεις)
Anestis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Εικόνες: 0

Δημοσίευσηαπό spyroskos » Παρ Αύγ 19, 2011 3:57 pm

Η απαγόρευση ισχύει μόνο για περίπτωση αλλαγής καυσίμου. Η εν λόγω αλλαγή που λες δεν ξέρω αν περιορίζεται μόνο από το αυτοκίνητο - διαφορετικές βάσεις μηχανής-. Τέτοιες απορίες μπορεί να τις λύσουν συνεργεία.
spyroskos
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Παρ Αύγ 19, 2011 4:19 pm

Μέχρι τα μέσα περίπου του 2005 ασχολιόμουν με τις μετατροπές κάθε είδους αυτοκινήτου και δεν είχαμε θέματα.
Για παράδειγμα αναφορικά αναφέρω μετατροπή που έχω κάνει σε Polo 1.0cc και του τοποθέτησα κινητήρα από Golf 2,4cc turbo, όπως και μέχρι εκείνο το διάστημα ασχολιόμουν και με τους αποχαρακτηρισμούς των ταξί και τα μετέτρεπα από πετρέλαιο σε βενζίνη για να χαρακτηριστούν πλέον σαν ιχ.

Τότε δεν είχαμε θέματα παρά μόνον πολύ καθυστέρηση στην δήλωση για την νομιμοποίηση της μετατροπής, αλλά δεν υπήρχε απαγορευτικό.
Αν έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε μέχρι σήμερα δεν το γνωρίζω.
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Anestis » Παρ Αύγ 19, 2011 6:08 pm

spyroskos έγραψε:
Η απαγόρευση ισχύει μόνο για περίπτωση αλλαγής καυσίμου. Η εν λόγω αλλαγή που λες δεν ξέρω αν περιορίζεται μόνο από το αυτοκίνητο - διαφορετικές βάσεις μηχανής-. Τέτοιες απορίες μπορεί να τις λύσουν συνεργεία.

Πιστεύω ότι ούτε συνεργεία μπορούν να μου λύσουν τη συγκεκριμένη απορία διότι δεν πρέπει να έχει γίνει ούτε παράνομα τέτοια μετατροπή.
Anestis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Εικόνες: 0

Απ:lpg

Δημοσίευσηαπό kefi » Τρί Αύγ 30, 2011 6:33 pm

Καλησπερα σε ολλους.
Μετα απο 1 μηνα περιπου,απο την μετατροπη σε υγραεριο,κατεληξα πως υπαρχει οικονομια περιπου 35-40%.κανενα προβλημα απολυτος απο την 1 μερα,το συστημα ειναι Ιταλιας aitalia με δεξαμενη κυλινδρικη 78 ltr στο χωρο των αποσκευων,βεβαια χαθηκε αρκετος χωρος αλλα τι να κανουμε δε μπορουμε να τα εχουμε ολλα.Η μετατροπη εγινε στο γκαραζ μου μαζι με ενα φιλαρακι μου μηχανικος,το τοποθετησαμε σε 8 ωρες,γεμισαμε τη δεξαμενη και μετα ρυθμισαμε τον εγκεφαλο ποθ πηρε περιπου μιση ωρα.Το καλο ητανε πως το terios εγινε γρηγορο για λιγο,μεχρι να γινει η ρυθμιση και να πετυχουμε τελεια καυση υγραεριο-αερας.Δεν τοποθετησα συστημα λιπανσης,περασα ΚΤΕΟ 60 ευρω και αλλαγη αδειας αυτοκινητου απο το μηχανολογικο. Η μετατροπη κοστησε 950 ευρω,μαζι με κατι καρβουνα και 5-6 κιλα κρεατικα και λιγες ρετσινες.
kefi
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Απ:lpg

Δημοσίευσηαπό Λεωνιδας » Τρί Αύγ 30, 2011 9:08 pm

...ΓΙΑ ΠΕΣ
...ΓΙΑ ΠΕΣ

αυτα τα "κρεατικα" ,τι ακριβως ειναι ;;;
δινουν παραπανω ιππους και που τα βαζεις;;;

επισης τα καρβουνα τα ριχνεις στο θαλαμο καυσης αφου τελειωσει το υγραεριο ή μαζι ;;;;

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Λεωνιδας
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Απ:

Δημοσίευσηαπό Girishajin » Τετ Σεπ 07, 2011 10:07 am

Γεία σας κ απο εμένα.

Να πω αυτά που ξέρω επί του θέματος:

Έβαλε ένας φίλος κ μου είπε το εξής/ Είδα LIVE τα εξής:
-δεν αλλάζει η κατανάλωση απλά αυτό που καις κοστίζει λιγότερο (λογικό μου ακούγεται)
- Έχει 2 οχήματα τουμπανα (toyota FJ & Land cruiser 100) αλλα μιλάμε για τούμπανα. κ τα 2 με υγραέριο. μπροστά στα μάτια μου υποχώρησε ο "δρόμος" που ήμασταν (offroad) κ χτύπησε την δεξαμενή που την είχε κάτω από το αμάξι. Πόσους τόνους αμάξι κ δεν έπαθε τίποτε. Είχε χώματα πάνω κ οτι άλλο μάζεψε αλλά όλα κομπλέ.

Οπότε του είπα να πάρει Τέριος γτ δεν έχουμε τόσο βάρος άρα δεν έχουμε τέτοιου είδους προβλήματα. χαχαχα

Να πω επίσης οτι έχεις 2 μπουκάλες. 1 μεγάλη μέσα στον χώρο αποσκευών σαν κύλινδρο κ μια μικρή (ο θεός να την κάνει μικρή) από κάτω εκεί που μπαίνει η ρεζέρβα σε αυτά τα οχήματα. (εγώ χωράω να κοιμηθώ εκει μέσα!)

Οπότε ακόμη κ να χτυπήσει κάπου (απο εμπειρία) δε παίζει να "χάσεις" κάτι κάπου.

Αυτά είδα, αυτά λέω.

Σε μας το Τεριος υπάρχει μια πολύ καλή ποδιά (την έχω) που προστατεύει απόλυτα μέχρι την μέση το όχημα μας. Από την μέση κ πίσω είναι κούφιο! :) (ακριβώς όπως η μαμά αλλά τόσο δυνατή που μπορεί να κάνει τραμπάλα το αμάξι.) Δικής μου κατασκευής κ όποιος θέλει ρωτάει.
Girishajin
Senior Boarder
Senior Boarder

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Terios - Εξοπλισμός και Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες