Περί υγραεριοκίνησης...

Απ:

Δημοσίευσηαπό evagelos » Τετ Σεπ 07, 2011 9:36 pm

Σύμφωνα με τα τελευταία γραφόμενα όντως δε χρειάζεται να είσαι πανεπιστήμονας για να κάνεις μια τοποθέτηση εγκατάστασης υγραερίου , αλλά να έχεις διαβάσει , να έχεις χώρο και εργαλεία και να πιάνει το χέρι σου.
Φυσικά καταναλώνει τα ίδια το υγραέριο και λίγο περισσότερο , άρα κρέμεσαι από τη πολιτική των τιμών που θα προκύψουν για το υγραέριο.
Εγώ δεν έχω διαβάσει εδώ μέσα άποψη κάποιου που έχει βάλει υγραέριο στο παρελθόν και έχει περάσει τις 80-100000 χιλιόμετρα.
Σε τι κατάσταση είναι ο κινητήρας του;
Επιμένω κινητήρας που δεν είναι εργοστασιακός για υγραέριο (αυτοί έχουν τεσταριστεί για 400000 χιλιόμετρα) , καταλήγει σαν τους βανκελ που κάθε 80000 χιλιόμετρα πάνε για ρεκτιφιέ.
evagelos
Gold Boarder
Gold Boarder

Απ:Περί υγραεριοκίνησης...

Δημοσίευσηαπό Anestis » Τετ Σεπ 07, 2011 11:57 pm

Από μία μικρή έρευνα βρήκα ποιά είναι η διαφορά των δικών μας κινητήρων και οι καινούργοι που βγαίνουν από το εργοστάσιο και μπορούν να χρησιμοποιήσουν και υγραέριο χωρίς ζημιά.
Η βενζίνη ειναι υγρό καύσιμο και κατα την καύση της γίνεται και η λύπανση των βαλβίδων.
Το υγραέριο, κατα τον ψεκασμό του ειναι αεριο! Ετσι λοιπόν δεν λυπαίνονται και επομένως καταπονούντε οι βαλβίδες με ότι και αν συνεπάγετε αυτό.
Τα σύγχρονα συστήματα υγραερίου που κυκλοφορούν τα τελευταία 1-2 χρόνια, έχουν ένα δοχείο λαδιού που λυπαίνει τις βαλβίδες και έτσι δεν βγάζει πρόβλημα.
Αυτά τα βρήκα ψάχνοντας γι'αυτό δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν:).
Anestis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Εικόνες: 0

Δημοσίευσηαπό Λεωνιδας » Πέμ Σεπ 08, 2011 1:14 am

Ετσι ειναι Ανεστη οπως τα λες ,κι επισης συμφωνω με τις σκεψεις του evageloυ.

Φοβαμαι ακομα πως οταν βαλουνε πολλοι θα το πανε κοντα στη βενζινη και θα μεινουμε με τη μπουκαλα στο πορτ μπαγκαζ .

Το καλυτερο θα ηταν σαν λαος που σεβεται τον εαυτο του να παλεψουμε για φτηνα καυσιμα ,δλδ σοβαρη μειωση αυτου του 1 ευρω (απο το 1,7 ) που παει σε φορους ...
αλλα ποιος λαος εχασε την αξιοπρεπεια του για να τη βρουμε εμεις....:S
Λεωνιδας
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Anestis » Παρ Σεπ 09, 2011 2:55 pm

Σε ένα πρόσφατο άρθρο που είχα διαβάσει έγραφε ότι οι πρατιριούχοι αγοράζουν περίπου 1.20 με 1.25 την βενζίνη και μέσα στην τιμή συμπεριλαμβάνετε και ένας φόρος 85 λεπτών.
Όσον αφορά την τιμή του υγραερίου λένε ότι έχει γίνει μία συμφωνία μέχρι το 2014 και ότι δεν μπορούν να το ανεβάσουν διότι το εισάγουν αλλά τώρα τελαιυταία ακούγετε όλο και ποιό συχνά ότι αυτή συμφωνία είναι στα πρόθυρα να χαλάσει.
Το πιστεύω διότι εδώ κοντεύουν να πουλήσουν όλη την Ελλάδα στο υγραέριο θα κολλήσουν;).
Anestis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Anestis » Παρ Σεπ 09, 2011 3:05 pm

Μια απορία επειδή το έχω ακούσει από πολλά άτομα τα οποία έχουν τοποθετήσει σύστημα υγραερίου.
Όντως γίνετε ποιό γρήγορο το αυτοκίνητο (πάντα σε λογικά πλαίσια)η είναι ιστορίες της ώρας?
Anestis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Λεωνιδας » Παρ Σεπ 09, 2011 3:53 pm

Βενζινη
a]αγορα πρωτογενους υλικου-επεξεργασια /κερδος διυλιστηριων :ο.55 Ε/Litr
β]κρατικος φορος :0,95 E/Litr
γ]συνολο 1,5 Ε/Litr
δ]Tα υπολοιπα μεταφορα και κερδος πρατηριουχων

(απο το δελτιο τυπου των πρατηριουχων)

ΠΡΙΝ ΕΡΘΟΥΝ ΟΙ ΦΟΡΟΜΠΗΧΤΕΣ ΤΩΝ ΤΟΚΟΓΛΥΦΩΝ Η ΒΕΝΖΙΝΗ ΕΙΧΕ 1 Ε ΤΟ ΛΙΤΡΟ!!!!!
ΜΕ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΔΙΕΘΝΩΣ ΣΤΑ ΥΨΗ ΤΟΤΕ ΜΕ 180 Ε ΤΟ ΒΑΡΕΛΙ !!!
ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙ ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ 80 ΜΕ 90 !!!!

Η MOTOR OIL ανακοινωσε κερδη 60% κι αυξησεις στο προσωπικο
κι απο την αλλη το κρατος πουλαει και το υπολοιπο απο τα ΕΛΠΕ !!!!
Λεωνιδας
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό getr1 » Σάβ Σεπ 17, 2011 12:57 pm

η δυσπιστια μου για το υγραεριο σαν να μου φαινετε επιβεβαιωθηκε
το cherokee του κουμπαρου μου προχτες χτυπησε βαλβιδες μετα απο 50.000χμλ με υγραεριο
τυχαιο??? δεν νομιζω
να μουν τον Μαη γαιδαρος
τον Αυγουστο κριαρι
ολο το χρονο κοκορας
και γατος τον Γεναρη
Άβαταρ μέλους
getr1
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό great » Σάβ Σεπ 17, 2011 5:23 pm

Ετσι ακριβως. μας τιμωρουν που εχουμε αυτοκηνητο. καλυτερα να μου κανανε διακονια και να τους εδινα το χρονο καποια χρηματα παρα αυτο το χαλι. ειρθε γνωστη μου απο αμερικη και τραβαγε τα μαλια της. μου ειπε οτι αυτο λεγεται κλοπη και αν γεινωταν στην αμερικη σε λιγες ωρες θα επεφτε η κυβερνηση . σαν προβατα στο μαντρι , αδιαμαρτηρητα στο αρμεγμα . τελος παντων............. λοιπον στο θεμα. ναι το υγραεριο ειναι φοβερα πτιτικο και οσο και να το κανεις ξερενει φοβερα το χωρο καυσης με αποτελεσμα οι βαλβιδες να χτυπιουντε στις εδρες καταξερες. χρειαζεται πολυ καλη ρυθμηση το υγραεριο και οταν ενοω ρυθμηση οχι βασει των ρυπων που σιγουρα θα το κοιταμε και αυτο αλλα βασει τις αναγκες του κινητηρα στις στροφες που αρχηζει να δινει την ροπη του . το θερμομετρο σε αυτη την κατασταση ειναι ικονικο στην ουσια δεν γνωριζουμε την κατασταση εκρηξης μεσα στα πιστονακια . με λιγα λογια παντα προσοπικη μου αποψη θελει λιγο περισσοτερη δουλεια το υγραεριο. φυγαμε βεβαια απο την παλια κατασταση που τριβωντανε τα πιστονια σαν αμμος αλλα , ακομα δεν ειμαι προσοπικα σιγουρος τι θα συμβει στο μοτερ μετα απο καμποσα χιλιομετρα . και το τελευταιο ? χμμμμμ... μυριζωμε αυξηση υγραεριου .
αλλα γιατι ανχωνομε ? ΧΡΗΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ .
Στόχευε το φεγγάρι… Ακόμα κι αν αποτύχεις, θα βρεθείς ανάμεσα στα αστέρια!
Άβαταρ μέλους
great
Expert Boarder
Expert Boarder

Re: Περί υγραεριοκίνησης...

Δημοσίευσηαπό ACE » Τετ Φεβ 01, 2012 3:47 pm

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΣΕ TERIOS 2 ΜΕ ΟΡΘΙΑ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΡΕΖΕΡΒΑΣ ΣΤΟ ΠΟΡΤΜΠΑΓΚΑΖ, ΑΛΛΑ ΑΚΟΥΩ ΦΗΜΕΣ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΟΡΘΙΕΣ ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ ΚΑΝΕΙ ΘΟΡΥΒΟ ΤΟ ΦΛΟΤΕΡ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ;;;;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ACE
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό iasonas.theo » Πέμ Ιουν 13, 2013 12:20 pm

Εμεις βαλαμε υγραεριο και δεν εχουμε αντιμετοπισει κανενα προβλημα.Για οσους κανουν πολλα χιλιομετρα πιστευω οτι το υγραεριο ειναι καλη λυση......
iasonas.theo
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό iasonas.theo » Πέμ Ιουν 13, 2013 12:22 pm

Ορθια δεξαμενη δεν ειναι καλη λυση..... Η καλυτερη λυση ειναι ξαπλωτη δεξαμενη(καλυτερη ειναι αυτη που ειναι σαν ροδα)
iasonas.theo
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Terios - Εξοπλισμός και Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες