Ερώτηση για ζάντες Terios

Ερώτηση για ζάντες Terios

Δημοσίευσηαπό Dimitris 40 » Τρί Μάιος 31, 2011 8:38 pm

Θα ήθελα να σας ρωτήσω άν ξέρει κάποιος οι σιδερένιες ζάντες από terios 1 κάνουν σε terios 2 :unsure: με την προοπτική να τις πάρω και να βάλω μία τετράδα λάστιχα για πιο off-road καταστάσεις :lol: όποτε θα τα βάζω όποτε θέλω εγώ ;)
Dimitris 40
Expert Boarder
Expert Boarder

Απ:ΖΑΝΤΕΣ TERIOS

Δημοσίευσηαπό Gipakius » Τετ Ιουν 01, 2011 12:49 am

Για να βαλεις σε Τ2 15αρα ζαντα πρεπει να κανεις παραγγελια custom made. Το κόστος ξεπερνα κατά πολύ το χιλιάρικο. Δε χωρανε αλλιώς οι δαγκάνες από τα δισκόφρενα.
Άβαταρ μέλους
Gipakius
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Dimitris 40 » Τετ Ιουν 01, 2011 7:52 am

Ευχαριστώ Girakius δεν ήξερα ότι το Τ1 φοράει 15άρες ζάντες οπότε θα ψάξω για 16άρες από Τ2 ,γιατί πιστεύω σαν ιδέα ότι η δευτέρη 4άδα με ζαντολάστιχα για πιο off-road καταστάσεις είναι καλή;)
Dimitris 40
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό savas » Τετ Ιουν 01, 2011 11:38 pm

Ετσι θα παρεις και ενα γρυλλο ενα σταυρο και θα τα αλλαζεις μονος σου μια τετραδα χωμα και μια ασφαλτο και εισαι ετοιμος!!!!!B) B) B) B)
Άβαταρ μέλους
savas
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Dimitris 40 » Τετ Ιουν 01, 2011 11:42 pm

Sava ήδη έχω γρύλο και σταυρό :) οπότε θα πάω για πολύ χωμάτινο λάστιχο:woohoo:
Dimitris 40
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό 4Χ4ΤΕΡΙΟΣ » Δευτ Ιουν 06, 2011 1:03 pm

Εάν σε ενδιαφέρειDimitris 40 έχω ενα σετ ζαντολάστιχα στη λίστα επικοινωνίας υπάρχει τηλέφωνο.
Άβαταρ μέλους
4Χ4ΤΕΡΙΟΣ
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό Mitsos » Δευτ Ιουν 06, 2011 9:46 pm

Gipakius έγραψε:
Για να βαλεις σε Τ2 15αρα ζαντα πρεπει να κανεις παραγγελια custom made. Το κόστος ξεπερνα κατά πολύ το χιλιάρικο. Δε χωρανε αλλιώς οι δαγκάνες από τα δισκόφρενα.

Yπαρχουνε 15αρες που κανουνε σε terios, απλα πρεπει να ψαξεις λιγο να βρεις....
Κι εμενα καποτε ετσι μου λεγανε "δεν υπαρχουνε βρισκουνε στην δαγκανα"
Οι περισσοτερες βρισκουνε ναι, αλλα εγω βρηκα κ βαλαμε απο κουρσα με 400ευρω.....
Οποτε οσοι πιστοι, απλα ψαχτειτε λιγο παραπανω!
Mitsos
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Τρί Ιουν 07, 2011 11:15 am

Εγώ πάλι θα κάνω τον κακό...
Προσέξτε τι βάζετε στο αυτοκίνητό σας για την δική σας ασφάλεια και του αυτοκινήτου σας. Όντως υπάρχει λύση για την κάθε επιθυμία σας αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα είναι και η σωστή.
Δεν υπάρχει περίπτωση, η μάλλον η περίπτωση που υπάρχει είναι απειροελάχιστη να βρείτε κάτι που να ταιριάζει γάντι στον Τέρη.
Η λύση που πρότεινε ο Gipakius είναι η πιο σωστή και η πιο ακριβή βέβαια μιας και εκεί αν γίνει σωστή μελέτη τότε δεν θα πειραχτεί το offset και γενικότερα το στήσιμο του αυτοκινήτου.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλα γίνονται με μικρό η με μεγάλο χρηματικό κόστος αλλά το πιο σημαντικό απ' όλα είναι το κόστος χρήσης και ασφάλειας.
Το σίγουρο πάντως είναι πως όποιος ξεκινάει να κάνει τέτοιου είδους μετατροπές θα πρέπει πρώτα απ' όλα να ξεκινήσει από την αλλαγή της οδιγικής του συμπεριφοράς και να είναι σίγουρος για το τι θέλει να κερδίσει και τι να χάσει από την οδική συμπεριφορά του αυτοκινήτου του.

Υ.Γ. Δήμητρα τι κάνεις; σε χάσαμε:laugh:
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Mitsos » Τρί Ιουν 07, 2011 5:24 pm

g.pesketzis έγραψε:
Προσέξτε τι βάζετε στο αυτοκίνητό σας για την δική σας ασφάλεια και του αυτοκινήτου σας. Όντως υπάρχει λύση για την κάθε επιθυμία σας αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα είναι και η σωστή.
Δεν υπάρχει περίπτωση, η μάλλον η περίπτωση που υπάρχει είναι απειροελάχιστη να βρείτε κάτι που να ταιριάζει γάντι στον Τέρη.
Η λύση που πρότεινε ο Gipakius είναι η πιο σωστή και η πιο ακριβή βέβαια μιας και εκεί αν γίνει σωστή μελέτη τότε δεν θα πειραχτεί το offset και γενικότερα το στήσιμο του αυτοκινήτου.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλα γίνονται με μικρό η με μεγάλο χρηματικό κόστος αλλά το πιο σημαντικό απ' όλα είναι το κόστος χρήσης και ασφάλειας.
Το σίγουρο πάντως είναι πως όποιος ξεκινάει να κάνει τέτοιου είδους μετατροπές θα πρέπει πρώτα απ' όλα να ξεκινήσει από την αλλαγή της οδιγικής του συμπεριφοράς και να είναι σίγουρος για το τι θέλει να κερδίσει και τι να χάσει από την οδική συμπεριφορά του αυτοκινήτου του.

Ταιριαζει γαντι. Εν συντομια (για οποιον κατεχει απο νουμερα) Οι μαμα ζαντες ειναι 16Χ6 η 16Χ6.5 αναλογα το μοντελο με offset +40 +50 παλι αναλογα το μοντελο.
Στην προσπαθεια να βρουμε ζαντα 15αρα, επειδη οι περισσοτερες ειναι 15χ7 ψαξαμε για λιγοτερο θετικο offset ωστε να μην αλλαξει το πατημα του αυτοκινητου.
Βρεθηκε λοιπον αλουμινενια 15Χ7 με + 30 offset απο αυτοκινητο παραγωγης, τοποθετηθηκε πανω στο terios, φυσικα δεν βρισκει πουθενα κ εχει ΙΔΙΟ πατημα με το εργοστασιακο.
Πιστευω οτι ειναι αριστη λυση γιατι οι μεταβολες απο την εργοστασιακη κατασταση ειναι μηδενικες.
Αποτερος σκοπος της ολης διαδικασιας ηταν να μπει 195R15 ελαστικο αναγομωσης με διαμετρο 69 ποντους ωστε να χωρεσει σε terios με μαμα αναρτηση να μην αλλαξει το βημα αλλα κ να εχει την μεγιστη προσφυση off-road.

Στο ΥΓ τωρα, καλα ειμαι εδω γυρω, σας διαβαζω συχνα ασχετα αν δεν ποσταρω!
Ισως τα πουμε κ απο κοντα στο Πηλιο αν καταφερω να βρω λιγο χρονο να ανεβω μιας κ θα ειναι πολλοι γνωστοι εκει....!
Mitsos
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Τρί Ιουν 07, 2011 8:09 pm

Ψαγμένη σε βλέπω Δήμητρα εκτός από το Feroza τώρα και στο Terios. Συγχαρητήρια!:laugh:
Όντως θα υπάρχει πολύς κόσμος και πολοί φίλοι απ' ότι ακούω και εγώ εδώ πάνω και θα είμαι από παρασκευή με τον Junior στην πρώτη του τετρακίνητη εκδρομή.
Άντε να τα καταφέρεις να σε δούμε:laugh:
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Mitsos » Τετ Ιουν 08, 2011 12:53 am

g.pesketzis έγραψε:
Ψαγμένη σε βλέπω Δήμητρα εκτός από το Feroza τώρα και στο Terios. Συγχαρητήρια!:laugh:
Όντως θα υπάρχει πολύς κόσμος και πολοί φίλοι απ' ότι ακούω και εγώ εδώ πάνω και θα είμαι από παρασκευή με τον Junior στην πρώτη του τετρακίνητη εκδρομή.
Άντε να τα καταφέρεις να σε δούμε:laugh:

Μερημνω για την παρεα:P

Αν τελικα δεν πατε στο camping, κ ψαξετε για ξενοδοχειο, ειχαμε μεινει κανα μην πριν στο ξενοδοχειο Ζαγορα. Ειναι μολις 8χλμ απο την παραλια Χορευτου, (υπαρχει κ διαδρομη offroad που τα παιδια που εχουνε το ξενοδοχειο -4κινητοι κι αυτοι, θα σας την πουνε αν το ζητησετε) δωματια υπερπαραγωγη, κρεββατια απιστευτα, πρωινο το κατι αλλο.... θα σου ελεγα να το προτιμησετε!!
Καλα να περασετε κ ας ελπισουμε να τα πουμε απο κοντα!!
Mitsos
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Απ:Ερώτηση για ζάντες Terios

Δημοσίευσηαπό Dimitris 40 » Τετ Ιουν 08, 2011 10:50 am

Mitsos έγραψε:
g.pesketzis έγραψε:

Ταιριαζει γαντι. Εν συντομια (για οποιον κατεχει απο νουμερα) Οι μαμα ζαντες ειναι 16Χ6 η 16Χ6.5 αναλογα το μοντελο με offset +40 +50 παλι αναλογα το μοντελο.
Στην προσπαθεια να βρουμε ζαντα 15αρα, επειδη οι περισσοτερες ειναι 15χ7 ψαξαμε για λιγοτερο θετικο offset ωστε να μην αλλαξει το πατημα του αυτοκινητου.
Βρεθηκε λοιπον αλουμινενια 15Χ7 με + 30 offset απο αυτοκινητο παραγωγης, τοποθετηθηκε πανω στο terios, φυσικα δεν βρισκει πουθενα κ εχει ΙΔΙΟ πατημα με το εργοστασιακο.
Πιστευω οτι ειναι αριστη λυση γιατι οι μεταβολες απο την εργοστασιακη κατασταση ειναι μηδενικες.
Αποτερος σκοπος της ολης διαδικασιας ηταν να μπει 195R15 ελαστικο αναγομωσης με διαμετρο 69 ποντους ωστε να χωρεσει σε terios με μαμα αναρτηση να μην αλλαξει το βημα αλλα κ να εχει την μεγιστη προσφυση off-road.

Στο ΥΓ τωρα, καλα ειμαι εδω γυρω, σας διαβαζω συχνα ασχετα αν δεν ποσταρω!
Ισως τα πουμε κ απο κοντα στο Πηλιο αν καταφερω να βρω λιγο χρονο να ανεβω μιας κ θα ειναι πολλοι γνωστοι εκει....!

Πάρα πολύ ωραίες και κατατοπιστικές οι απόψεις και οι συμβούλες και των δύο σας ,αλλά θα ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα σε σιδερενιές ζάντες απο Τ2 μπορώ να βάλω κάποιο λαστίχο αναγόμωσης ή κάποιο άλλο(για διαδρομές off-road) με την μαμά ανάρτηση χωρίς να βρίσκει ή να έχω τίποτα άλλα προβλήματα:unsure:
Dimitris 40
Expert Boarder
Expert Boarder

Επιστροφή στο Terios - Ελαστικά & Αναρτήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης