Αναρτήσεις για Terios II

Απ:πισω αναρτηση

Δημοσίευσηαπό geovil » Δευτ Ιούλ 11, 2011 7:31 pm

SAKIS ,αν εχεις το special με την πιο σπορ αναρτηση με τις αντιστρεπτικες,νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο με βαρος πισω να χτυπαει στα σαμαρακια,απ οσο γνωριζω απο καποια παλαιοτερα post που εχω διαβασει............
Το λεω γιατι και το δικο μου χτυπαει στα σαμαρια οταν ειναι φορτωμενο πισω,και αν θυμαμαι καλα ,ειναι φυσιολογικο.....αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος βεβαια......
Οταν ειναι αδειο πισω βεβαια,περναει φυσιολογικα τα σαμαρακια χωρις να ακουγεται το παραμικρο....ειναι καποια ιδιομορφια στην κατασκευη της συγκεκριμενης αναρτησης νομιζω και δεν ειναι προβλημα ουσιαστικο......

Ας μας δωσει τα φωτα του ο Πεσκε για το θεμα !!!!!!:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Άβαταρ μέλους
geovil
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό SAKIS X8 » Δευτ Ιούλ 11, 2011 7:40 pm

ευχαριστω για την βοηθεια δεν γνωριζω και πολλα απο μηχανικα εχω το αμαξι εναμιση χρονοκαι προσπαθω νατο μαθω. πρωτη φορα εχω 4χ4 σε μονιμη τετρακινηση
SAKIS X8
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » Δευτ Ιούλ 11, 2011 8:06 pm

SAKIS X8 έγραψε:
ευχαριστω για την βοηθεια δεν γνωριζω και πολλα απο μηχανικα εχω το αμαξι εναμιση χρονοκαι προσπαθω νατο μαθω. πρωτη φορα εχω 4χ4 σε μονιμη τετρακινηση
δεν εχειs ιδεα τι εχειs στα χερια σου...πραγματικο οπλο στο off road:laugh:
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό TAG » Τρί Ιούλ 12, 2011 2:26 pm

Σακη,
Καλώς Ήρθες..

Λοιπόν , τα πίσω αμορτισέρ , σε μένα προσωπικά , αλλά και σε άλλους Φίλους
"Συν-Τεριάδες" είχαν χαλαρωσει τα παξιμάδια που στηρίζονται στο κάτω μερος.
με συνέπεια να κοπανανε εντονα, ειδικά σε ανωμαλίες.
Απλά τσεκαρέ τα, και σφυξτα καλά... ;)

(εαν ψάξεις στα θέματα , θα το βρεις , εχουμε αναφερθεί παλαιότερα ..)
Μανώλης
Terios II 1.5 Special M/T
BF Goodrich all terrain
Άβαταρ μέλους
TAG
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Τρί Ιούλ 12, 2011 5:12 pm

Καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλή διαμονή!

Αν έχεις το προ facelift στην βασική έκδοση τότε αυτό που λες είναι φυσιολογικό, όπως και αν έχεις τo facelift είτε στην βασική έκδοση είτε στην plus.

Αν όμως έχεις την special έκδοση αυτή με τα φρυδάκια στα φτερά τότε καλό θα είναι να μας δώσεις μια καλύτερη περιγραφή για να σε βοηθήσουμε.
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό geovil » Τρί Ιούλ 12, 2011 6:20 pm

Γιωργο,το δικο μου που ειναι προ-facelift και special με φρυδακια,το κανει αυτο.....
Οταν ειναι φορτωμενο πισω ακομα και με δυο ατομα,και περασω σαμαρι ,κανει σαν να τερματιζει η αναρτηση,ενα τετοιο θορυβο.....
Επισης οταν εχω τη βαρκα κοτσαρισμενη και περασω σαμαρι ,παλι ακουγεται ο ιδιος θορυβος......
Νομιζα οτι τα special εχουν αυτο το χαρακτηριστικο.......
Τα αμορτισερ ειναι σφιγμενα καλα ,τσεκαρισμενο στο ετησιο service που εκανα τον Μαιο....
Μηπως να κανω ενα τσεκαρισμα για καποιο προβλημα?...........
Άβαταρ μέλους
geovil
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Τρί Ιούλ 12, 2011 8:07 pm

Η λέξεις θόρυβος, χτύπημα κ.τ.λ. είναι πολύ αόριστες και ο καθένας μπορεί να τις ερμηνεύσει όπως θέλει και όπως νομίζει.

Όλες οι αναρτήσεις που φοράνε τα Terios και συμπεριλαμβάνω και τις after market χτυπάνε πολύ η λιγότερο.
Το στήσιμο της ανάρτησης του Τέρη, είναι τέτοιο το οποίο, προδιαθέτει αν θες, αυτό το αποτέλεσμα.

Όλα τα Terios "χτυπάνε" και όλα χοροπηδάνε και αυτό εξηγήτε ως εξής:
Αν είσαι φορτωμένος και σε ένα "χαντάκι" ακούσεις ντουκ, δεν σημαίνει πως είναι πρόβλημα, γιατί ίσως αυτό που άκουσες δεν είναι τα αμορτισέρ, αλλά τα τερματικά λάστιχα της ανάρτησης.
Αν περνάς από σαμαράκι πάνω σε στροφή και νιώθεις ότι το αυτοκίνητο θα φύγει από την πορεία του δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι πρόβλημα, γιατί το στήσιμο της ανάρτησης του Τέρη μπορεί να σου δίνει αυτή την εντύπωση αλλά πολύ δύσκολα θα "φύγει" από την πορεία του.
Βέβαια εσύ και ο κάθε οδηγός δεν μπορεί να ξέρετε, (υπάρχουν και κάποιοι που ξέρουν φυσικά), τι είναι αυτό που ακούτε και το αν η συμπεριφορά αυτή του αυτοκινήτου είναι φυσιολογική η όχι, ειδικά αν δεν είχατε προηγούμενη εμπειρία με τέτοιου είδος όχημα.

Η γνώμη μου σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ότι αν ακούτε η νιώθετε κάτι, έστω και το παραμικρό, που σας προβληματίζει, να απευθύνεστε σε κάποιον εξουσιοδοτημένο τεχνικό προτρέποντας τον να το ελέγξει, να το οδηγήσει, και να σας εξηγήσει αν τελικά υπάρχει πρόβλημα η όχι.

Στην περίπτωση σου όμως Γιώργο αν οι τεχνικοί που το ελέγξανε σου είπαν πως είναι φυσιολογικό τότε δεν μπορώ να πάρω θέση και φυσικά δεν μπορώ να έχω άποψη εφόσον δεν το έχω οδηγήσει και δεν το έχω ελέγξει αυτοπροσώπως.

P.S. Στο Πήλιο γιατί δεν το είπες να το κάνω καμιά τσάρκα να σου φύγει και το... "σαράκι"?
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό geovil » Τρί Ιούλ 12, 2011 8:20 pm

g.pesketzis έγραψε:
Στην περίπτωση σου όμως Γιώργο αν οι τεχνικοί που το ελέγξανε σου είπαν πως είναι φυσιολογικό τότε δεν μπορώ να πάρω θέση και φυσικά δεν μπορώ να έχω άποψη εφόσον δεν το έχω οδηγήσει και δεν το έχω ελέγξει αυτοπροσώπως.

P.S. Στο Πήλιο γιατί δεν το είπες να το κάνω καμιά τσάρκα να σου φύγει και το... "σαράκι"?

Γιωργο,δεν εχω πει σε κανεναν να το κοιταξει επειδη το θεωρουσα φυσιολογικο εως τωρα επειδη πιθανον να μου ειχε δημιουργηθει αυτη η εντυπωση απο αυτα που κατα καιρους ειχα διαβασει.....
Γιαυτο και δεν σου ειπα ποτέ να το κανεις βολτα για δοκιμη.....
Θα το παω ομως καποια στιγμη για ενα τσεκαρισμα και θα ενημερωσω για το αποτελεσμα...
Thanks Doctor!!!!:) :) :) :) :)
Άβαταρ μέλους
geovil
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό SAKIS X8 » Τετ Ιούλ 13, 2011 9:16 pm

φιλε μου TAG σ ευχαριστω για την υποδειξη αλλα συμληρωνωντας τον ενα χρονο το αριστερο πισω αμορτισερ ηταν στο 11% της αποδοσης του και εβαλα καινουρια καγιαμπα.εγω νομιζω οτι φταινε τα ελατηρια. ειναι πολυ μαλακα. με πεντε ατομα η διαδρομη σασι με ακαμπτο ειναι μετας βιας 6 εκατοστα.θα κοιταξω ομως για τα παξιμαδια.....
SAKIS X8
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό SAKIS X8 » Τετ Ιούλ 13, 2011 9:34 pm

μολις ειδα τι εγραψε ο πεσκετζις ο γιωργιος..αυτο ακριβως συμβαινει χτυπανε τα τερματικα λαστιχα της αναρτησης με καλυπτει πληρως η αναφορα του.ειναι φυσιολογικο??????
SAKIS X8
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό Synteknos » Τετ Ιούλ 13, 2011 10:41 pm

:!:
Τελευταία επεξεργασία από Synteknos και Πέμ Απρ 05, 2012 2:43 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
www.TeriosClub.net
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Απ:Αναρτήσεις για Terios II

Δημοσίευσηαπό SAKIS X8 » Κυρ Ιούλ 17, 2011 9:54 pm

Γεια σου φιλε μου synteknos.Συμφωνω μ αυτα που μου λες αν και το χτυπημα οταν το κανει ειναι ανυποφορο θυμιζει αγροτικο, για να μην πω οτι ο αγροτης που εχω (TOYOTA) χτυπαει πιο λιγο.αληθεια στο Τ 2 γιατι βγαλανε την πισω ζυγαρια?????.μηπως θα επρεπε να βαλω??εχει 5οο eyro $
SAKIS X8
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Terios - Ελαστικά & Αναρτήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες