Αναρτήσεις για Τerios I

Απ:οδηγοσ οδηγησησ τερατοσ

Δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ » Κυρ Αύγ 16, 2009 4:37 pm

file στεργιε σε ευχαριστω παρα πολυ γιατισ κατατοπιστικεσ σου απαντησεισ ...;)οποσδηποτε τα 1700 τα ξεχναω κανω οτι δεν τα ειδα B) τωρα αμα μπορεισ να μ πεισ την συμεριφορα του εκτοσ και ιδιαιτερα εντοσ.. καταπονησεισ?θα μου ητανε αρκετα χρησιμο και φυσικα να τα πουμε και απο κοντα καποια στιγμη...τα 3.5 εκ ειναι απο το χαμηλοτερο σημειο του αμαξιου πιστευω πχ γεφυρα? φιλε σε εχω δει σε πολλα βινετακια στο ytube kai καταλαβα οτι ωποσδηποτε θα το εχεισ σηκωμενο γιατι εδιΝεσ ΡΕΣΤΑΑΑ...:) ΒΑΣΙΛΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΕΝΑ:) (μην μ παραπονεθεισ χαχα)
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό ATTICUS » Κυρ Αύγ 16, 2009 6:53 pm

speleoste έγραψε:
Φιλαράκι μου εγώ έβαλα προσθήκες τεφλον στις μαμά αναρτήσεις και το αμάξι σηκώθηκε 3,5 το οποίο είναι πολύ καλό σήκωμα (κόστος με εργασία 120euro) βέβαια το καλύτερο θα ήταν να βάλεις type-r ή hotbits τον οποίων το κόστος τουλάχιστον για τις hotbit στα 1700 με τοποθέτηση.....πανάκριβες.....:angry: :angry:
Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να βάλεις monroe andventure και προσθήκες τεφλον,όλα αυτά με εργασία 450 με 490 euro, αυτό τουλάχιστον θα κάνω εγώ γιατί καλές οι hotbits αλλά πολύ ακριβές για μένα!!!Μια ολοκληρωμένη λύση δεν θα πολύ ακούσεις για τεριος-1 να φανταστείς και ο sky7 που πήγε στον Λασδα επάνω του έκανε πειράματα για το τι αναρτήσεις του κάνουν,έδωσε ένα κάρο λεφτά και εάν δεις αυτή την φώτο : Εικόνα Εικόνα
θα δεις ότι είμαστε στο ίδιο ύψος,ίσως το δικό μου να είναι και λίγο ψηλότερο...
Αυτα..:)

Στεργιο,
απο οτι εχω δει ειδικα για τις hotbits υπαρχουν 3 ειδη αναλογα τις ρυθμισεις αποσβεσης/επαναφορας και 1800 εχουν οι ακριβοτερες.οι πιο απλες εχουν γυρω στα 800-900.
βεβαια και τα 900 ειναι πολλα γι αυτο κι εγω το σκεφτομαι στο μελλον...
απλα φανταζομαι οτι μονο με αποστατες δεν κανεις τοσο σωστη δουλεια απο την αποψη οτι ισως επηρεαστει η μακροζωια των μαμισιων αμορτισερ/ελατηριων.
δεν βαζω το χερι μου στην φωτια καθως δεν εχω αναλογη εμπειρια...
Mitso?????
ATTICUS
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό sky7 » Κυρ Αύγ 16, 2009 10:43 pm

speleoste έγραψε:
Φιλαράκι μου εγώ έβαλα προσθήκες τεφλον στις μαμά αναρτήσεις και το αμάξι σηκώθηκε 3,5 το οποίο είναι πολύ καλό σήκωμα (κόστος με εργασία 120euro) βέβαια το καλύτερο θα ήταν να βάλεις type-r ή hotbits τον οποίων το κόστος τουλάχιστον για τις hotbit στα 1700 με τοποθέτηση.....πανάκριβες.....:angry: :angry:
Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να βάλεις monroe andventure και προσθήκες τεφλον,όλα αυτά με εργασία 450 με 490 euro, αυτό τουλάχιστον θα κάνω εγώ γιατί καλές οι hotbits αλλά πολύ ακριβές για μένα!!!Μια ολοκληρωμένη λύση δεν θα πολύ ακούσεις για τεριος-1 να φανταστείς και ο sky7 που πήγε στον Λασδα επάνω του έκανε πειράματα για το τι αναρτήσεις του κάνουν,έδωσε ένα κάρο λεφτά και εάν δεις αυτή την φώτο : Εικόνα Εικόνα
θα δεις ότι είμαστε στο ίδιο ύψος,ίσως το δικό μου να είναι και λίγο ψηλότερο...
Αυτα..:)

θα σου προτεινα και εγω με την σειρα μου να κανεις αυτο που σου λεει ο speleoste... με τα τεφλον αλλα με την μονη διαφορα οτι αν αλλαξεις και αμορτισερ μην προτιμησεις τα μον ροε γιατι τα φοραω πισω και ειναι βαρκα-γιαλο,ασε που δεν κρεμανε και αρκετα...ψαξε για κατι koni κοκκινα ή για τα μαμισια του kia sportsge...μου εχουν πει οτι κανουν!!εγω εχω μπροστα bi-mors απο το τ2 και πισω ελατηρια jimny (ετσι μου ειπαν...)με μον ροε κιτρινα τα andventure.

καλη τυχη...;)
sky7
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό nkos » Δευτ Αύγ 17, 2009 5:01 pm

to sikwma tou autokinitou den einai kai toso apli epemvasi.des ligo kai auto mipws kai paratiriseis tipota anwmalies meta ti metatropi.to mono sigouro einai oi proores fthores. http://www.nomad.gr/vibes6.html
nkos
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ » Δευτ Αύγ 17, 2009 5:10 pm

νικο το ξερω γιαυτο ειμαι διστακτικοσ και γιαυτο απευθυνομαι σε συμφουρητεσ με τ1 για να εχω πληρησ ενημερωση θα το ψαξω πολυ καλα...αλλα το αυτοκινητο δυστηχωσ θελει σηκωμα αυξανονται πολυ οι δυνατοτητεσ του!!βασικα πιστευω οτι μια συναντηση ολωνων ( πανελλαδικη) θα μασ ητανε χρησιμη σε πολλα:)
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό nkos » Δευτ Αύγ 17, 2009 5:21 pm

prosexe ti tha kerdiseis alla kai ti tha xaseis. kai mena trella me pianei sta vouna alla exw oria sto ti zitaw apo to amaxi, alliws tha eperna ena land cruiser(makari na mporousa). i gnwmi mou einai pws to paketo tou kataskevasti den einai tixaio kai opiesdipote allages panw se afto tha prepei na ginontai gnorizontas paralila kai tis sinepies.
nkos
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ » Δευτ Αύγ 17, 2009 9:39 pm

nkos έγραψε:
prosexe ti tha kerdiseis alla kai ti tha xaseis. kai mena trella me pianei sta vouna alla exw oria sto ti zitaw apo to amaxi, alliws tha eperna ena land cruiser(makari na mporousa). i gnwmi mou einai pws to paketo tou kataskevasti den einai tixaio kai opiesdipote allages panw se afto tha prepei na ginontai gnorizontas paralila kai tis sinepies.
και εγω θα το ηθελα το pajero to pini :) nikο αυτο ειναι το θεμα οτι θελω να δω τισ επιπτωσεισ (που θα υπαρχουν σιγουρα) και εαν τισ σηκωνεισ η τσεπη μ και η ψυχολογια μ :) αλλα πιστευω οτι κατι καλο θα βρεθει και ειναι να αλλαζω αμορτισερ αντι γιατισ 80.000 στισ 60.οοο δεν με ενδιαφερει.αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μη εχω κρεμαριερεσ.μπιλιοφορουσ .αμορτισερ ασταθεια και ολα τα καλα του θεου:P
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό savas » Τρί Αύγ 18, 2009 8:37 am

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΑ ΠΙΣΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΚΟΜΑ ΛΥΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΑΛΛΑΞΩ ΘΑ ΨΑΞΩ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΝΙΣΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ MONROE.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΣΩ ΜΑΛΛΟΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΤΣΕ ΤΗΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ ΣΤΟ ΑΝ ΨΗΛΩΣΕ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΠΟΣΟ ΣΤΙΒΑΡΟ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΤΟΧΗ ΕΧΕΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 150.000 χλμ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΤΕΡΙΟΣ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΟΥ ΧΤΥΠΗΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΗΡΑ ΜΙΑ ΣΙΔΕΡΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΕΜΠΟΔΙΟ ΧΤΥΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΣΙΔΕΡΙΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΤΣΑΛΑΚΩΣΩ ΑΠΟ ΚΑΤΩ..

Η ΣΙΔΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΛΑΚΩΜΕΝΗ ΠΑΝΤΟΥΥΥΥΥΥΥ!!!!!:cheer: :cheer: :cheer: :cheer:
Άβαταρ μέλους
savas
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό NORTH FACE » Τρί Αύγ 18, 2009 8:43 am

Ακριβώς αυτό κάνω και εγώ με μια πατέντα που έχω βάλει στο pull bar. Αν περνάει αυτό περνάει όλο το αμάξι;) (θυμάσαι που σου έλεγα bill)
NORTH FACE
Platinum Boarder
Platinum Boarder

ερώτηση για τα αμορτισέρ

Δημοσίευσηαπό panstath » Κυρ Σεπ 12, 2010 3:51 pm

Παιδιά τα φώτα σας.

Υπάρχει διαφορά στα αμορτισέρ για Τ1 στα μοντέλα μέχρι το 2001 και μετά το 2001?
panstath
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Απ:ερώτηση για τα αμορτισέρ

Δημοσίευσηαπό antonaros » Κυρ Σεπ 12, 2010 5:29 pm

peske????? τα φωτα σου...
antonaros
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό KOSTASV » Κυρ Σεπ 12, 2010 6:16 pm

Πρεπει να ειναι διαφορετικα του j100 με του j102
http://www.smart-antallaktika.gr/terios ... 02005.html
Οδηγω και σε σκεφτομαι!
Άβαταρ μέλους
KOSTASV
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό TAG » Κυρ Σεπ 12, 2010 6:32 pm

Παναγιώτη ,
εαν εννοεις τα αμορτισερ του Τ1 και του Τ2..
τότε , ναι ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.
Μανώλης
Terios II 1.5 Special M/T
BF Goodrich all terrain
Άβαταρ μέλους
TAG
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Κυρ Σεπ 12, 2010 7:53 pm

Το j100 με το j102 έχουν διαφορετικά αμορτισέρ.
Σε χρονολογίες 1997-2000 α'εξάμηνο και 2000 β'εξάμηνο μέχρι 2006 α'εξάμηνο.
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό panstath » Κυρ Σεπ 12, 2010 7:56 pm

όχι μιλάω για τα Τ1 για το αρχικό μοντέλο με το 12v μοτέρ που έβγαινε μέχρι το 2001 και για το επόμενο (facelift) που έβγαινε από το 2001 έως το 2006. Δηλαδή για J100 kai J102.
panstath
Fresh Boarder
Fresh Boarder

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Terios - Ελαστικά & Αναρτήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες