Υπερκατανάλωση λαδιού κινητήρα

Υπερκατανάλωση λαδιού κινητήρα

Δημοσίευσηαπό Kwstas » Πέμ Μάιος 30, 2013 1:09 am

Παιδιά γεια σας. Θέλω να θεσω το εξης θεμα! Εχω ενα Τεριος μοντελο Δεκεμβριος 1998 το οποιο εχει 145.500 χλμ. Το αμαξι καιει λαδια και οταν λεμε καιει εννοω απο τον Αυγουστο του 2012 που το πηρα εχω κανει 9.000 χλμ. και πρεπει να εχει χρειαστει να συμπληρωσω ισως και 7 λιτρα Castrol! Να σημειωθει οτι τα 4.500 χλμ εχουνε γινει με υγραεριο(εκανα εγκατασταση κιτ 1 Φεβρουαριου 2013) και ο μαστορας μου που παω μονο σε εναν και ειναι απο τους πραγματικα καλους μου εχει πει οτι οσο να ναι φταιει και το υγραεριο που καταναλωνει παραπανω λαδι αλλα και παλι και πριν τσιμπαγε αρκετο! Ρωτησα το μαστορα τι μπορουμε να κανουμε για να δουλευει το μοτερ ΑΨΟΓΑ και να μην τσιμπαει ουτε σταγονιτσα λαδι και μου προτεινε αν το το λεω σωστα γενικη επισκευη κινητηρα δηλαδη να αλλαξουμε οτι εχει και δεν εχει μεσα ο κινητηρας τσιμουχες ελατηρια πιστονια ολα! Αλλοι μου λενε οτι δεν εχω προβλημα αφου λειτουργει κανονικα το αυτοκινητο απλα να συμπληρωνω λαδι και ολα κομπλε! Χρειαζομαι 1ον να μου προτεινετε τι μπορει να φταιει για την υπερκαταναλωση λαδιου και 2ον να μου πειτε λυσεις! Ευχαριστω προκαταβολικα συναδελφοι!!
Kwstas
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Re: Υπερκατανάλωση λαδιού κινητήρα

Δημοσίευσηαπό psou » Πέμ Μάιος 30, 2013 11:54 pm

Πολλά μπορεί να φταίνε. Αν δεν ανοίξεις μοτέρ ποτέ δε θα μάθεις σίγουρα. Δυστυχώς τα άλλα είναι εικασίες..
psou
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό green monster » Παρ Μάιος 31, 2013 10:16 pm

Εγώ πάντως έχω τέριος του 2005 με 150.000 χλμ έχω κάνει μέσα σε 1 χρόνο 50.000 χλμ με υγραέριο(χωρίς να το γυρνάω σε βενζίνη για λιγάκι) με πολλά ταξίδια και δεν καίει καθόλου λάδι εσύ έχεις το μοτέρ με τον ιμάντα και όχι με την καδένα αλλά και πάλι είναι απαράδεκτο τόση κατανάλωση.Το αμάξι σου παίρνει 20-40 λάδια τα όποια είναι παχύρευστα αν το πάς σε συνεργείο της γειτονιάς πιθανών να σου βάζει 10-40 τα οποία είναι ποιο λεπτά και για αυτό να τα καίει δυστυχώς πολλοί βάζουν αυθαίρετα το 10-40 και σου λένε ότι για Ελλάδα είναι καλό αλλά απλά δεν έχουν ανοίξει κανά βιβλίο να διαβάσουν και λένε ότι να ναι τσέκαρε λοιπόν αν βάζεις τα σωστά λάδια επίσης τσέκαρε αν ο καθρέπτης της μηχανής χάνει λάδια ή αν χάνει από την τάπα του κάρτερ πολλοί αφήνουν την ίδια ροδέλα στις αλλαγές λαδιού και με τον καιρό χάνει την στεγανότητα της τσέκαρε το και με κρύα μηχανή αν δεν είναι κάτι από αυτά ναι πρέπει να ανοίξεις μοτέρ για τσιμουχάκια βαλβίδων κυρίως μπορεί να χάνει και από τα ελατήρια εμβόλων αλλά ποιο δύσκολο αν φυσικά τα χιλιόμετρα του είναι αληθινά και δεν έχει πειραγμένο κοντέρ πάντως αν κάνεις γενική επισκευή να πάς σε εξουσιοδοτημένο για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο όσο καλός και να ναι ο μάστορας σου δεν μπορεί να ξέρει τα πάντα για όλα τα μοτέρ κάθε αμάξι έχει τις ιδιοτροπίες του και αν δεν τις προσέξεις μπορεί μετά από 20.000-30.000 χλμ να έχεις πάλι πρόβλημα τσέκαρε και για μεταχειρισμένο μοτέρ και ρώτα αν παίρνει και το μοτέρ από τεριος από το 2000 και μετά που είναι με καδένα ίσως με καμιά φτηνή μετατροπή να το παίρνει δεν γνωρίζω
green monster
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό green monster » Παρ Μάιος 31, 2013 10:19 pm

Λάθος 20-50 λάδια παίρνει το αμάξι σου
green monster
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό Kwstas » Δευτ Ιουν 03, 2013 3:50 pm

green monster έγραψε:Λάθος 20-50 λάδια παίρνει το αμάξι σου

20-50??? Είσαι σίγουρος ρε φίλε? 15-40 μου έβαζε ο μάστορας προφανώς γιατί το αμάξι έχει κάνει αρκετά χιλιόμετρα από ότι μου έχουνε πει και κάποιοι φίλοι μου που είναι πιο έμπειροι ναι το κοντέρ πρέπει να έχε γυριστεί, το μοτέρ πρέπει να έχει κάνει πιο πολλά από όσα λέει! Έχουμε αντιπροσωπεία της Daihatsu εδώ στην Πρέβεζα που μένω.... Λες να πάω εκεί να μου το κοιτάξει γιατί τσιμπάει??? Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια πάντως...
Kwstas
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό green monster » Δευτ Ιουν 03, 2013 5:12 pm

Ναι φίλε μου ο κατασκευαστής του αυτό ορίζει και μένα μου φάνηκε περίεργο όταν το διάβασα άλλα αφού λένε τα παίδια που το χουν ότι αυτό λέει το βιβλίο του κατασκευαστή τότε αυτό πρέπει να βάζεις αν ρίξεις μια ματιά στο φόρουμ στην ενότητα σέρβις και λάδια τέριος θα το δείς είναι ορυκτέλαιο και θα πρέπει κάθε 3000 με 4000 να τα αλλάζεις αν βάλεις αυτά τα λάδια θα σου καίει λιγότερο κοίτα και σωστά να ναι τα χιλιόμετρα όσο να ναι αν πάντα εβάζαν λάθος λάδια στο αμάξι σίγουρα θα χει φθαρεί παραπάνω το μοτέρ αλλά όπως σου πα αυτό φαίνεται με τα χρόνια τώρα όσο αφορά το κοντέρ σου μια εύκολη λύση είναι να κοιτάξεις αν έχεις τα χαρτία του κτέο αυτά γράφουν πόσα χιλιόμετρα είχε το αμάξι τότε και ίσως να μην είχε πειραχτεί τότε το κοντέρ και να δεις ένας άλλος τρόπος είναι να κοιτάξεις το τιμόνι σου να είναι λιγάκι σαγρέ και όχι πολύ λείο όταν είναι καινούριο το τιμόνι είναι και ποιό σαγρέ καθώς και τα πλαστικά από τα πετάλια τώρα ο εγκέφαλος απ ότι μου χουν πει σε εξουσιοδοτημένο που πάω (είχα ρωτήσει για σιριον φίλου του 2007 νομίζω) μου παν ότι δεν κρατάει τα πραγματικα χιλιόμετρα αν έχει πειραχτεί κοντέρ τσέκαρε λιγάκι εδω μέσα αυτό που σου πα για τα λάδια αν και το κοίταξα και γω για αυτό και σου κανα την διόρθωση για αρχή λοίπον βάλε αυτά τα λάδια και αν είναι ανεκτό άστο έτσι αλλιώς πήγαινε στην daihatsu για επισκευή ρώτα όμως εκει γύρω αν είναι καλοί γιατί η γενική επισκευή θέλει προσοχή και ακρίβεια και το συνεργείο της γειτονιάς θα στα κάνει στο περίπου. Για διαρροή τσέκαρες? αφού συμπληρώνεις τόσο πολύ λάδι από την εξάτμιση ειδικά στο ξεκίνημα θα πρέπει να βγάζει ντουμάνι άσπρο καπνό
green monster
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό Kwstas » Τρί Ιουν 04, 2013 11:26 am

Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές!!! Ναι ειδικά το χειμώνα βγάζει ντουμάνι κανονικό από πίσω!!! Θα πάω να δω στην Daihatsu τι παίζει....
Kwstas
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό green monster » Τρί Ιουν 04, 2013 10:39 pm

Τον χειμώνα και καινούριο αμάξι να έχεις θα βγάζει ντουμάνι αλλά είναι υδρατμοί και είναι φυσιολογικό χειμώνα καλοκαίρι σχεδόν το ίδιο λάδι θα καίει(το καλοκαίρι ίσως κάψει λίγο παραπάνω) παίζει ρόλο και η θερμοκρασία περιβάλλοντος αλλά όχι και πάρα πολύ (με νορμάλ χρήση φυσικά) καλώς φίλε μου και ελπίζω να την βγάλεις οικονομικά...
green monster
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό Kwstas » Τετ Ιουν 05, 2013 12:14 pm

Φίλε μου πήγα χθες στην Daihatsu και ο υπεύθυνος εκεί μου πρότεινε σαν την καλύτερη λύση να βρώ κινητήρα από Gran Move και να τον βαλω επανω ταιριαζει μια χαρα μου ειπε και θα εχει γινει και πιο γρηγορο το αμαξι αφου θα ειναι 1500 και στα χαρτια 1300... Και του ειπα για γενικο ρεκτιφιε και μου ειπε οτι δεν πετυχαινει παντα και μπορει να βγαλει και καποιο αλλο προβλημα μετα αφου ειναι παλιο το μοτερ.... Δε λεω ο ανθρωπος μια ζωη μεσα στα Daihatsu ειναι κατι θα ξερει ΑΛΛΑ πως γινεται να βγαλει προβλημα κατι αλλο αφου θα αλλαχτει οτι υπαρχει και δεν υπαρχει μεσα στη μηχανη και μαλιστα εχω βρει μαστορα που με καμια 800αρα το κανει.... Και 2ον εγω μενω Πρεβεζα αν βρω μοτερ απο Gran Move απο Κρήτη ή Αλεξανδρούπολη ή από καμιά Μυκονο ξερω γω και μου το στειλει και ειναι μαπα το μοτερ μετα τι κανουμε??? Ασε που εχω κιτ υγραεριου και θα πρεπει να το βγαλω και να το ξαναπαω για ρυθμιση πανω στο καινουργιο μοτερ μετα.... Το καλο παντως φιλε μου ειναι οτι με βλεπω να βγαζω παρα πολλα χιλιομετρα απλως συμπληρωνοντας λαδακι χωρις να βγαλει καποιο προβλημα το αμαξι γιατι η οδηγηση μου ειναι απιστευτα συντηρητικη πανω απο 3,5 χιλιαδες στροφες με το ζορι να το παω και πιστευω παιζει μεγαλο ρολο......
Kwstas
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό green monster » Τετ Ιουν 05, 2013 2:04 pm

Κοίτα όσο και να ναι δεν αλλάζονται όλα στην γενική επισκευή γιατί αν αλλαχτούν όλα απλά μετά δεν αξίζει βάζεις άλλο μοτέρ στην γενική θα σου αλλάξει ελλατήρια εμβόλων τσιμουχάκια βαλβίδων θα τρίψει βαλβίδες θα καθαρίσει την μηχανή εντάξει αν είναι πολύ φθάρμενα και άλλα πράγματα θα στα αλλάξει αλλά και το κόστος θα ανεβαίνει έπισης ναι η γενική επισκευή μπορεί να μην πετύχει και να χεις πάλι πρόβλημα (φίλος μου την έχει πατήσει σε μηχανικό γνωστό του) και αυτό παίζει σε μεγάλο ρόλο τα ανταλλακτικά και οι γνώσεις μην ξεχνάς ότι πλέον δεν κάνουν συχνά γενικές επισκευές γιατί τα αμάξια είναι φτηνά χώρια που ποιο εύκολο είναι να αλλάξεις μοτέρ. Αν αλλάξεις μοτέρ πιθανότατα θα είναι ελεγμένο γιατι θα το έχουν ανοίξει για να δουν την καταστασή του βέβαια αυτό εξαρτάται και από το πόσο επαγγελματίας θα ναι ο άλλος αν και στην daihatsu θα χεις εγγύηση εμένα πάντως γνώμη μου είναι βάζε τα λάδια που πέρνει κανονικά τα 20-50 ρώτα αν υπάρχουν και λίγο ποιο χοντρά λάδια (για να σου καίει λιγότερο μιας και τα διάκενα της μηχανής σου έχουν μεγαλώσει) και απλά συμπλήρωνε λάδια το αμάξι θα κρατήσει άλλα 20.000 ίσως και 30.000 με ήρεμη οδήγηση ούτως η άλλως είναι 15 χρονών αμάξι ας σε βγάλει και άλλα 3 χρόνια τουλάχιστον απ ότι κατάλαβα άλλωστε δεν κάνεις και πολλά χιλιόμετρα και επιπλέον ζεις πρέβεζα που σημαίνει ότι ούτε πολλά σταμάτα ξεκίνα στην κίνηση κάνεις ούτε το πηγαίνες πάνω από 4000 στροφές για να σου κάψει λάδια όποτε άστο έτσι και κάθε 300 χλμ περίπου συμπλήρωνε τα ίδια λάδια (20-50) όσο αφορά το υγραέριο δεν είναι κόπος η ρύθμιση απλά τα μπέκ αερίου θα βγάλει και θα βάλει στο άλλο μοτέρ αν το αλλάξεις οπότε δεν θα είναι και κάνα μεγάλο κόστος οσο για το μοτέρ του gran move δεν ξέρω αν χρειάζεται άλλον εγκέφαλο και επίσης τι γίνεται με το κτέο αν το χεις αδήλωτο (ίσως στο περάσουν στην ζούλα ίσως σε αναγκάσουν να το δηλώσεις)τυπικά αδήλωτο μοτέρ απαγορεύεται
green monster
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό green monster » Τετ Ιουν 05, 2013 2:14 pm

α και καλοκαίρι αν έχεις αιρ κοντίσιον αναμμένο πιθανότατα να σου βγάζει καπνίλα από την εξάτμιση
green monster
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό Kwstas » Πέμ Ιουν 06, 2013 2:49 am

Φίλε μου Green Monster σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες τόσο μαζί μου και πραγματικα με βοηθησες αυτο εχω σκοπο να κανω συμπληρωμα λαδιου και την τυπικη ηρεμη οδηγηση μου και το αμαξι δεν πιστευω να αντιμεπωπισει καποιο προβλημα τωρα αν βγαλει κατι θα δω μετα τι θα κανω.... Θα ηθελα αν επιτρεπεται να μου πεις απο που εισαι και να σου προτεινω μιας και μου ανεφερες οτι εχεις Terios του 2005 στην επομενη αλλαγη ελαστικων αν σου αρεσουν τα All Terain ελαστικα να του βαλεις Continental CrossContact All Terain! Το λαστιχο φιλε πραγματικα ειναι τρομερο το χω 9 μηνες τωρα πανω στο αμαξι και ειναι οτι καλυτερο αν το βαλεις θα με θυμιθεις!!!(Δεν ειμαι εμπορος ελαστικων Continental απλα οταν εχω μια καλη γνωμη για κατι μου αρεσει να τη λεω με σκοπο να βοηθησω και τους γυρω μου) Να σαι καλα και παλι ευχαριστω!!
Kwstas
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό green monster » Πέμ Ιουν 06, 2013 2:48 pm

Ναι καλύτερα να συμπληρώνεις ούτως ή άλλως φτηνά λάδια είναι γιατί είναι ορυκτέλαια και επίσης το αμάξι δεν είναι μόνο το μοτέρ έχει και άλλα μηχανικά μέρη πχ σασμάν διαφορικά αν δεν έχει γίνει εξ αρχής καλή συντήρηση και σωστή χρήση του κουμπιού κλειδώματος διαφορικού μετά είναι επίφοβα για ζημιές δηλαδή και άλλα λεφτά και αν κάνεις την αρχή με το μοτέρ μετά μπλέκεις και με τα λεφτά που θα χαλάσεις για να φτιάξεις το τέριος θα μπορείς να πάρεις 1 καινούριο αμαξάκι μικρό πετρέλαιο και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο . Εγώ από Αθήνα είμαι λάστιχα έβαλα τον Σεπτέμβρη τα yokohama geoladar a/t (all teren 50-50) άψογα λάστιχα οπότε για λάστιχα μετά από 3 χρόνια θα το σκεφτώ για τα condinetal που λες έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλά λάστιχα αλλά το κακό είναι ότι είναι γερμανικά και γενικώς προσπαθώ να αποφεύγω τα γερμανικά προιόντα όχι γιατί δεν είναι καλά αλλά λόγω του ότι οι Γερμανοί μας πίνουν το αίμα αν και φταίμε και μεις σαν λαός για αυτό. Γενικώς τα γιαπωνέζικα προιόντα είναι τα καλύτερα (αν και μερικά είναι ακριβότερα) και έχουν καλύτερη εξυπηρέτηση πελατών και σε σέβονται ενώ από Γερμανούς δεν είμαι ευχαριστημένος αλλά δεν αποκλείω και τα condinetal θα δούμε .Όσο για τον χρόνο μου σιγά έχω πολύ ελεύθερο χρόνο για λίγες μέρες ακόμη.
green monster
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό Kwstas » Παρ Ιουν 07, 2013 12:43 am

Εκανες παρα πολυ καλη επιλογη εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια για τα Geolander και εγω το Σεπτεμβριο τα εβαλα οπως εσυ και εγω ψιλοαντιπαθω τους Γερμανους και θελω να αποφευγω τα Γερμανικα αλλα επιλεγω μερικα επειδη ειναι αρκετα αξιολογα οπως τα ελαστικα που εβαλα και μπαταρια Bosch... Και να ξερεις συμφωνω απολυτα μαζι σου ειμαι πραγματικα ΜΑΝΙΑΚΟΣ με τα Γιαπωνεζικα προιοντα ειναι ολα απο οπου και να τα παρεις Ρολογια Casio Τηλεορασεις Sony αμαξια Toyota, Daihatsu, Mazda ανταλλακτικα ολα απιστευτα αξιοπιστα και σεβονται τα λεφτα που δινεις!!! Τι να πω πιστευω πως οι Ιαπωνες ειναι τουλαχιστον 20 χρονια πιο μπροστα απο οποιοδηποτε αλλο λαο πανω στη γη και μιλαμε για 1 χωρα που εχει φαει 2 ατομικες βομβες και 1 τσουναμι που διελυσε ολη τη Βορειοανατολικη Ιαπωνια πριν 2 χρονια και δεν εχει ουτε πετρελαια ουτε πρωτες υλες!!! Τι να πω ετη φωτος μπροστα οι ανθρωποι!!
Kwstas
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό green monster » Παρ Ιουν 07, 2013 9:43 pm

Ναι είναι κορυφαίοι εγώ είμαι β μηχανικός σε φορτηγά ποντοπόρα πλοία τα γιαπωνέζικα είναι μακράν τα καλύτερα η daihatsu κάνει και ηλεκτρομηχανές και κάποια μηχανήματα πλοίων τα οποία είναι απροβλημάτιστα τα βαποράκια αυτά είναι πραγματικά για χαζούς πολύ ήσυχα και ας είναι 10ετίας έκανα το τελευταίο μου μπάρκο σε δανέζικο φορτηγό 2 ετών τελείως μάπα όλο τρέξιμο και ζημιές ούτε να κοιμηθούμε δεν μας άφηνε κάθε μέρα και ζημιά ακόμα και τα κινέζικα πλοία καλύτερα είναι σωληνοδουλειές έχουν αρκετές και τα κορεάτικα καλά είναι αλλά τα γιαπωνέζικα είναι τα καλύτερα μόνο καμπίνες κλουβάκια έχουν αλλά και τα ελληνικά πλοία είναι καλά για να παινέψουμε και τον τόπο μας μπορεί να μην φτιάχνει πλέον ο σκαραμαγκάς αλλά το πολεμικό ναυτικό που έχει κάτι παλιά πλοία είναι καλά αν σκεφτείς ότι μιλάμε για 40 και πάνω χρονών πλοία κακοσυντηρημένα α και κάτι ακόμα για να μην σου καίει πολλά λάδια έχε την στάθμη του λαδιού ανάμεσα στο min και max αλλά να τα τσεκάρεις ποιο συχνά και σε ταξiδια βάζε λάδι μέχρι το max αλλά μην αφήσεις τον δείκτη κάτω από το min για να τσεκάρεισ λάδια το αμάξι πρέπει να ναι κρύο βάζεις 4-5 δευτερόλεπτα την μηχανή μπροστά την σβήνεις και τότε τσεκάρεις τα λάδια
green monster
Senior Boarder
Senior Boarder

Επόμενο

Επιστροφή στο Terios - Service & Φανοποιεία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες