Βοήθεια για service Terios 2008

Βοήθεια για service Terios 2008

Δημοσίευσηαπό ellobo » Πέμ Μαρ 28, 2013 1:16 am

Φίλοι μου καλησπέρα.Πρόκειται να κάνω το service sta 52.500 km και πλησιάζει εκείνο των 60.000km.Δεν σκέφτομαι να το κάνω σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο διότι δεν μπορώ να διαθέσω τα χρήματα που ζητάνε για την συγκεκριμένη συντήρηση.Θα εκτιμούσα πολύ μια βοήθεια σχετικά με τον τύπο λαδιού,τον τύπο και την ποσότητα των βαλβολίνων που χρειάζονται,καθώς και οποιαδήποτε πηγή αναλώσιμων ανταλλακτικών που πιθανόν κάποιος έχει ανακαλύψει.Έχω στα χέρια μου το πρόγραμμα συντήρησης από το forum απλά θα ήθελα κάποιες πιο συγκεκριμένες οδηγίες για την πραγματοποίηση των συντηρήσεων που ανέφερα πιο πριν.Το αυτοκίνητο είναι μοντέλο 2008,special edition,με διαφορικό περιορισμένης ολίσθησης.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
ellobo
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Re: Βοήθεια για service Terios 2008

Δημοσίευσηαπό ellobo » Παρ Μαρ 29, 2013 11:25 am

Kάποιος μια βοήθεια?
ellobo
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό administrator » Παρ Μαρ 29, 2013 7:47 pm

Δεν ξέρω τι εννοείς όταν γράφεις "μη εξουσιοδοτημένο" συνεργείο. Ανταλλακτικά γενικά και αόριστα αποκλείεται να βρεις. Στα γνωστά στέκια (Φραντζή) βρίσκεις ότι ιμιτασιον ή μεταχειρισμένο ανταλλακτικό θέλεις, αρκεί να ζητάς κάτι συγκεκριμένο.

έχεις ρωτήσει σε κάποιο συγκεκριμένο εξουσιοδοτημένο συνεργείο και τι τιμή σου είπαν?
administrator
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό ellobo » Παρ Μαρ 29, 2013 8:32 pm

Καλησπερα και ευχαριστώ για την απαντηση.Μη εξουσιοδοτημένο εννοω ένα συνεργείο που δεν λειτουργεί με τις ταμπέλες της Daihatsu.Συνεργαζομαι με ένα γενικό συνεργειο πολλά χρόνια τώρα και είμαι αρκετά ευχαριστιμενος.Το μονο αυτοκίνητο που δεν έχω πάει μέχρι τώρα είναι το terios.Για αυτό ζητάω τις παραπάνω λεπτομέρειες για να μπορώ να τους καθοδήγηση σε περίπτωση κολληματος.Πιο πολύ με ανησυχεί η ποσοτητα των βαλβολινων σε κάθε διαφορικό.Οσο για τις τιμές των εξουσιοδοτημένων κυμαίνονται κοντά στα 300 και κάτι ευρώ.
ellobo
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό administrator » Δευτ Απρ 01, 2013 9:44 pm

Οδηγώ 20 χρόνια και ουδέποτε βρήκα γενικό συνεργείο. Έχουμε στην οικογένεια VW Passat και καταφέραμε να βρούμε συνεργείο της προκοπής μετά από 12 χρόνια, και αυτό εξουσιοδοτημένο.

Όσο πιο επαγγελματίας είναι ο μηχανικός, τόσο λιγότερο πληρώνεις. Σωστός επαγγελματίας είναι αυτός που έχει γνώση και εμπειρία στη συγκεκριμένη μάρκα και μπορεί να διαγνώσει γρήγορα το όποιο πρόβλημα, χωρίς να ταλαιπωρεί τον πελάτη του με πειραματισμούς.

Είναι ένα θέμα αν ένας μηχανικός μπορεί σήμερα να λειτουργεί επαγγελματικά για πολλές μάρκες ταυτόχρονα.

Τα 300 ευρώ δεν είναι κακή τιμή σε σχέση με άλλες μάρκες, ειδικά αν σκεφτούμε ότι περιλαμβάνει προληπτική αντικατάσταση κάποιων πραγμάτων. Αν περιοριστείς στα απολύτως απαραίτητα και περιμένεις να "τελειώσει" ένα εξάρτημα για να το αλλάξεις, ενδεχομένως μειώνεις και τη διάρκεια ζωής του αυτοκινήτου. Γνώμη μου δηλαδή είναι ότι όσο καλύτερα συντηρείς το αυτοκίνητο, τόσο περισσότερο θα το κρατήσεις και αυτό είναι το ζητούμενο στο ΤΕΡΙΟΣ.

Η ευρεση συνεργείου είναι ένα μεγάλο θέμα στο οποίο θα μπορούσε ένα ηλεκτρονικό κλαμπ να παίξει κάποιο ρόλο, αλλά δεν έχω δει ανταπόκριση, με εξαίρεση τον Γιώργο Πεσκετζή από τη Θεσσαλονική που υποστήριξε τεχνικά τον ιστοχώρο μέχρι πρόσφατα, με δική μου ανοχή σε μία κάπως μονοπωλιακή προσέγγιση.

Ειδικά στην Αττική, κανένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο δεν έχει δείξει διάθεση να προσεγγίσει τα μέλη και τους επισκέπτες προκρίνοντας την εμπειρία και γνώση τους πάνω στη συντήρηση του συγκεκριμένου αυτοκινήτου.
administrator
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό green monster » Τετ Απρ 03, 2013 1:45 pm

Το βιβλιαράκι που μιλάει γενικά για το αμάξι που θα σου έδωσαν όταν το αγόρασες σου γράφει το τι λάδια και βαρβολίνες παίνει το αμάξι καθώς και την ποσότητα αν δεν το χεις ναι τα γράφει και εδώ μέσα στο πρόγραμμά συντήρησης τέριος όντως καλό είναι να το πηγαίνεις σε εξουσιοδοτημενο κερδισμένος θα βγείς η χρηματική διαφορά είναι μικρή εξάλλου θα πρέπει να αλλάξεις και λουριά προληπτικά εγώ που τα άλλαξα σε συνεργείο της γειτονιάς που τον ξέρω χρόνια τίμιος ανθρωπος και καλός το ένα λουρί(το μικρό) σφύριζε όταν έστριβα αρκετά το τιμόνι με κρύα και με ζεστή μηχανή το τέντωνε τίποτα πήγα μετά από λίγο σε εξουσιοδοτημένο να μου καθαρίσουν τον καθρέπτη της μηχανής έβγαλαν τα λουρια τα ξανάβαλαν τέρμα το σφύριγμα τώρα αν δεν αλλάξεις τα λουριά και να πας στο γενικό συνεργείο δώστου το τι πρέπει να πάρει και άμα χρειαστείς ανταλλακτικό μόνο μεταχειρισμένα ή ιμιτασιόν γνήσια σε εξουσιοδοτημένο και οι τιμές είναι η ίδιες όπου και να ρωτήσεις το χα ψάξει λιγάκι παλιότερα οι τιμές των ανταλλακτικών είναι φιξ πάντως σε κάποια ζημιά σε εξουσιοδοτημένα να πας με το συνεργείο της γειτονιάς πιθανότατα θα μπλέξεις άλλωστε υπάρχουν και ακριβά και φτηνα εξουσιοδοτημένα
green monster
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό htsopelas » Παρ Ιούλ 12, 2013 1:25 pm

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να μιλήσεις με έναν από τους δύο παρακάτω επαγγελματίες (ο ένας είναι και πολύ καλός μου φίλος) και είναι άψογοι επαγγελματίες και μπορούν να σε βοηθήσουν είτε αφορά θέμα ανταλλακτικών είτε για κάποια πληροφορία (καλή ώρα όπως τώρα).
http://www.pallasmarket.gr
http://www.auto-ditros.gr

Πιστεύω πως θα βρεις αυτό που ψάχνεις :)
htsopelas
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Επιστροφή στο Terios - Service & Φανοποιεία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες