Περίεργος θόρυβος κατά την εκκίνηση

Περίεργος θόρυβος κατά την εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό termag » Πέμ Μαρ 14, 2013 8:55 pm

Καλησπέρα σε όλους. Έχω το Terios 2 facelift 2 χρόνια και 11 μήνες με 98.700 km. Τους τελευταίους 7 μήνες περίπου όταν ξεκινώ την οδήγηση (με κρύο το αμάξι) με στροφή του τιμονιού αριστερά ή δεξιά, ακούγεται ένας περίεργος (αρκετά έντονος) θόρυβος-βουητό, σαν να τρίβονται δύο επιφάνειες μεταξύ τους. Αυτός ο θόρυβος δεν παρουσιάζεται πάντα, αλλά περίπου 3 με 4 φορές στις 10 (με κρύο αυτοκίνητο) εκκινήσεις. Όσες φορές το πήγα συνεργείο δεν παρουσιάστηκε ο θόρυβος, προφανώς επειδή το αμάξι ήταν ζεστό. Υποψιάζομαι ότι ακούγονται τα τακάκια, τα οποία άλλαξα πριν 7 μήνες περίπου και δεν έβαλα τα γνήσια. Βέβαια δεν είμαι ειδικός γι αυτό και θα ήθελα και τη γνώμη κάποιων που έχουν περισσότερες γνώσεις. Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
termag
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Re: Περίεργος θόρυβος κατά την εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό green monster » Παρ Μαρ 15, 2013 2:21 pm

Μήπως είναι κανά λουρί που σφυρίζει εμένα αυτό ακουγόταν όταν έστριβα το τιμόνι με κρύα σχετικά την μηχανή και μετά σταμάταγε βέβαια είχα αλλάξει λουριά και το κανε επειδή ήταν καινούρια μετά σταμάτησε από μόνο του....Αυτός ο θόρυβος σου ακούγεται σε διάφορα σημεία του δρόμου η στο ίδιο σημείο πχ στο γκαράζ σου γιατί μερικές φορές παίζει ρόλο και το οδόστρωμα και η κλίση του δρόμου.. Ελπίζω κάποιος άλλος να σε κατατοπίσει καλύτερα...Α και λουριά να μην έχεις αλλάξει πάλι μπορεί να σου σφυρίζει από κει γιατί μπορεί να θέλουν τέντωμα
green monster
Senior Boarder
Senior Boarder

Re: Περίεργος θόρυβος κατά την εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό termag » Τρί Μαρ 19, 2013 10:33 am

Αυτό το βουητό ακούγεται σε οποιοδήποτε τύπο οδοστρώματος, άσφαλτο ή χώμα. Αλλά όπως είπα μόνο όταν το αμάξι είναι κρύο και στρίψω δεξιά ή αριστερά. Ελπίζω να μην είναι καμιά χοντρή ζημιά και πληρώσω τα μαλλιοκέφαλά μου....Βγαίνω και από την εγγύηση σε λίγο....
Άβαταρ μέλους
termag
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Επιστροφή στο Terios - Service & Φανοποιεία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης