Έντονος θόρυβος από την μηχανή!

Έντονος θόρυβος από την μηχανή!

Δημοσίευσηαπό Johnny90 » Τρί Απρ 17, 2012 3:26 pm

Καλησπέρα σε όλους!
Έχω το Τέριος 1,5 μοντέλο του '09 με 55.000 χλμ περίπου και εδώ και πολύ καιρό μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα [όχι πάντοτε αλλά μου έχει συμβεί αρκετές φορές και με έχει προβληματίσει]: όταν είναι καλά ζεσταμένο το αμάξι κ δουλεύει ρελαντί (συνήθως με ανοιχτά τα φώτα), από κάποια στιγμή και μετά αρχίζει ένας παράξενος θόρυβος που τον έχω προσδιορίσει κοντά στο αλουμίνιο κάλυμμα της εξάτμισης μπροστά στην μηχανή (με την βοήθεια κ του εξουσιοδοτημένου συνεργείου). Ο θόρυβος σταδιακά γίνεται από σιγανότερος, πολύ έντονος μέσα σε λίγα λεπτά, κ αν μπορώ να τον περιγράψω ακούγεται σαν τον ήχο που κάνει ενα τρακτέρ, δλδ σαν παλόμενο μέταλλο που τρέμει κ χτυπάει κάπου. Επίσης ένα άλλο θεματάκι (θεωρώ σχετικό με το προηγούμενο) έχω όταν επιταχύνω με 1η ταχύτητα μέσα, αλλά και με 2α μέχρι να αλλάξω σε 3η: Είμαι σχεδόν σίγουρος πως μέσα σε ένα συγκεκριμένο φάσμα στροφών από 1,500-2,500 ακούγεται ένας περίεργος ήχος σαν "βράγχνιασμα" της μηχανής (ή τρίξιμο π.χ) ο οποίος δν γίνεται πάντα κ δεν είναι σίγουρα το φυσιολογικό του!

Για πιθανές λύσεις, στο σύνεργείο ο μάστορας μου έσφιξε το αλουμινένιο κάλυμμα στην μηχανή, μην τυχόν κ συγχρονίζονταν αυτό σε συγκεκριμένες στροφές κ έκανε τον θόρυβο, αλλά τελικά πρόσφατα συννειδητοποίησα πως πάλι βρισκόμαστε σε σημείο μηδέν!! :shock:
Σε έναν άλλο φίλο μου μάστορα που το πήγα μου είπε πως μπορεί να υπάρχει πρόβλημα με τυχόν συμπίεση από χιόνι που έχει γίνει στο κατω μέρος του αυτοκινήτου, κυρίως στο σύστημα της εξάτμισης (κάπου κάτω από την καμπίνα του οδηγού).

Γενικά το αυτοκίνητο προσπαθώ να το κρατάω στην πένα, κ να το προσέχω ιδιαίτερα στον τρόπο οδήγησης. Να φανταστείτε πως μόλις φέτος το πήγα στα χιόνια για "δοκιμή στα δύσκολα" κ λειτούργησε άψογα το εργαλείο.
** όποιος θέλει τυχον να ακούσει τον ήχο τον έχω ηχογραφημένο, οπότε το ανεβάζω αν χρειαστεί!

Ευχαριστώ πολύ κ σόρρυ για την λογοδιάρροια...
Johnny90
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Εικόνες: 0

Re: Έντονος θόρυβος από την μηχανή!

Δημοσίευσηαπό teoterios » Τετ Απρ 18, 2012 3:17 pm

φιλε μου θα σου πω μια εκδοχη,την οποια την επαθε το δικο μας τεριος (μοντελο του 2002 ομως).ισως να εχει ελατωματικο θερμοστατη ετσι ανεβασε θερμοκρασια με αποτελεσμα οι βαλβιδες στην μιχανη να παιζουν ''φλιπερακι'',(ειμαι νεος οποτε οταν εγινε αυτο με το αμαξι μας δεν ημουν και σε θεση να καταλαβω πολλα πριν απο 5 χρονια ..τεσπα να μην στα πολυλεω το τεριος οταν αφηνε ο πατερας μου το γκαζι εκανε εναν ηχο η μηχανη οχι σαν τρακτερ ακριβως αλλα κατι σαν γουργουριτο εντονο το αμαξι βεβαια πηγαινε κανονικα ,την πρωτη φορα που το πηγαμε στον μηχανικο δεν μπορεσε να το καταλαβει γιατι δεν ηταν εντονο το προβλημα και δεν το κανε μπροστα του σε 1 με2 μηνες μετα το ακουγε ακομα πιο πολυ κατεβασε την μηχανη και ειδε το προβλημα.....πιστευω να βοηθησα αν και μακαρι να μην ειναι αυτο γτ το κοστουμι ειναι πολυ ακριβο
teoterios
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό Johnny90 » Πέμ Απρ 19, 2012 8:57 pm

teoterios έγραψε:φιλε μου θα σου πω μια εκδοχη,την οποια την επαθε το δικο μας τεριος (μοντελο του 2002 ομως).ισως να εχει ελατωματικο θερμοστατη ετσι ανεβασε θερμοκρασια με αποτελεσμα οι βαλβιδες στην μιχανη να παιζουν ''φλιπερακι'',(ειμαι νεος οποτε οταν εγινε αυτο με το αμαξι μας δεν ημουν και σε θεση να καταλαβω πολλα πριν απο 5 χρονια ..τεσπα να μην στα πολυλεω το τεριος οταν αφηνε ο πατερας μου το γκαζι εκανε εναν ηχο η μηχανη οχι σαν τρακτερ ακριβως αλλα κατι σαν γουργουριτο εντονο το αμαξι βεβαια πηγαινε κανονικα ,την πρωτη φορα που το πηγαμε στον μηχανικο δεν μπορεσε να το καταλαβει γιατι δεν ηταν εντονο το προβλημα και δεν το κανε μπροστα του σε 1 με2 μηνες μετα το ακουγε ακομα πιο πολυ κατεβασε την μηχανη και ειδε το προβλημα.....πιστευω να βοηθησα αν και μακαρι να μην ειναι αυτο γτ το κοστουμι ειναι πολυ ακριβο

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την συμβουλή! θα το πάω στο συνεργείο μέσα στις επόμενες μέρες και θα ενημερώσω για τα νεότερα... πάντως, απότι καταλαβαίνω κ το δικό μου πρόβλημα πρέπει να είναι πολύ παραπλίσιο οπότε θα το αναφέρω στο συνεργείο. Να το καλύπτει η εγγύηση δν παίζει;; (είμαι μέσα ακόμη)
Johnny90
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Εικόνες: 0

Δημοσίευσηαπό teoterios » Παρ Απρ 20, 2012 8:01 pm

δεν γνωριζω αν το καλυπτει η εγγυηση ,λογικα πρεπει(και μακαρι να ναι κατι που το καλυπτει)παντως εμας μας ειπαν οτι μια στο εκατομυριο να βγει τετοιο ελατωμα....απο το τιποτα να σου κατεβαζουν μηχανη δεν ειναι και λιγο.....
teoterios
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Επιστροφή στο Terios - Service & Φανοποιεία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες