Περί λίπανσης κινητήρα

Απ:ερωτηση σχετικα με αλλαγη λαδιων

Δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ » Σάβ Ιαν 09, 2010 6:35 pm

βιδα του καρτερ ευτηχωσ γιωργη ευτηχωσ :laugh:
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ » Σάβ Ιαν 09, 2010 6:38 pm

basilhss mah έγραψε:
βιδα του καρτερ ευτηχωσ γιωργη ευτηχωσ :laugh:
η 1 ναι στροφη το ειχε καργαρει ο μ#@#@#
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό getr1 » Σάβ Ιαν 09, 2010 7:08 pm

οκ bill ειναι ευχαριστο αυτο τελος καλο ολα καλα :)
να μουν τον Μαη γαιδαρος
τον Αυγουστο κριαρι
ολο το χρονο κοκορας
και γατος τον Γεναρη
Άβαταρ μέλους
getr1
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό stathis106 » Κυρ Ιαν 10, 2010 6:04 pm

Καλησπέρα,

Είναι καιρός να αρχίσουμε να φωναζουμε για χρήση δυναμόκλειδου (με calibration test πρόσφατο) γιατί η κατάσταση στα συνεργεία αυτοκινήτων του Ελλαδιστάν έχει ξεφύγει.
Δηλαδή αν από τον εφελκυσμό της βίδας του κάρτερ έφευγαν τα λάδια και καταστρέφονταν το μοτέρ αντε βρες άκρη μετά ή αν κοπεί κανένα μπουλόνι τροχού σε ανύποπτο χρόνο απο το καργάρισμα.
Το service manual του κατασκευαστή έχει κατατοπιστικότατες οδηγίες και αναφέρει ρητά τις ροπές σύσφιξης (αλλα και τα non reusable parts π.χ ολες οι ροδέλες διαφορικών, κάρτερ στο Τ2) αλλά δυστυχώς δεν βλέπω να το συμβουλευονται οι περισσότεροι ''επαγγελματίες'' του χώρου.
stathis106
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ » Κυρ Ιαν 10, 2010 9:52 pm

stathis106 έγραψε:
Καλησπέρα,

Είναι καιρός να αρχίσουμε να φωναζουμε για χρήση δυναμόκλειδου (με calibration test πρόσφατο) γιατί η κατάσταση στα συνεργεία αυτοκινήτων του Ελλαδιστάν έχει ξεφύγει.
Δηλαδή αν από τον εφελκυσμό της βίδας του κάρτερ έφευγαν τα λάδια και καταστρέφονταν το μοτέρ αντε βρες άκρη μετά ή αν κοπεί κανένα μπουλόνι τροχού σε ανύποπτο χρόνο απο το καργάρισμα.
Το service manual του κατασκευαστή έχει κατατοπιστικότατες οδηγίες και αναφέρει ρητά τις ροπές σύσφιξης (αλλα και τα non reusable parts π.χ ολες οι ροδέλες διαφορικών, κάρτερ στο Τ2) αλλά δυστυχώς δεν βλέπω να το συμβουλευονται οι περισσότεροι ''επαγγελματίες'' του χώρου.
παιδεσ εδω δεν βαζουν τα σωστα λαδια και μιλαμε για ροποκλειδο :)καρυδακι και αγιοσ ο θεοσ ειναι :)
γιαυτο λαδακια βαλβολινεσ φιλτρα τα αλλαζω μονοσ ειμαι πιο σιγουροσ
σταθη καλο ειναι που και που α κοιτασ τα λαδια, και απο κατω αμα χανει καμια βαλβολινη γιατι με αυτο το αμαξι που το προσεχω εχουν δει τα ματια μου ......
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ

Δημοσίευσηαπό apoxa2 » Τρί Μαρ 09, 2010 2:06 am

Για σας παιδια ειμαι καινουριο μελος και θελω να σας ρωτησω κατι για τα λαδια.τα καλητερα για το τεριος1 μου (2005)ποια ειναι.το αυτοκινητο δεν το ζωριζω και πολυ παω για σκι στο βουνο παω για κανενα (ομαλο)off road και κανω αρκετα ταξιδια με ταχυτητες (130-140)παω αθινα οχι συχνα αλλα παω πολυ συχνα θεσσαλονικη περιπου καθε ευδομαδα.επειδη θελω το τεριος μου να το εχω <<στην τριχα>>θελω να μου πητε ποια ειναι τα καταληλα λαδια(και μαρκα) με την χρηση που κανω :unsure:
apoxa2
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Απ:ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ

Δημοσίευσηαπό Λεωνιδας » Τρί Μαρ 09, 2010 8:28 am

Πας αδελφε ΚΑΘΕ βδομαδα ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ και μας ρωτας ?
Λαδια -ξυδια και ..τα ΠΑΝΤΑ =ΠΕΣΚΕΤΖΗΣ (τυχερουλη...)
Λεωνιδας
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό apoxa2 » Τρί Μαρ 09, 2010 11:14 am

Λεωνιδας έγραψε:
Πας αδελφε ΚΑΘΕ βδομαδα ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ και μας ρωτας ?
Λαδια -ξυδια και ..τα ΠΑΝΤΑ =ΠΕΣΚΕΤΖΗΣ (τυχερουλη...)

xaxaxaxaxaxaxa τι να κανουμε εγω δεν θελω να πηγαινω καθε εβδομαδα απλα παω για να δω των αδερφο μου που σπουδαζει χχαχαχαχαχαχαχχα:lol: :laugh: :)
apoxa2
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό Ioannis » Παρ Απρ 30, 2010 10:22 pm

Καλησπέρα παιδια θα ήθελα να σε ρωτήσω , λόγο ότι έχω Tην δυνατότητα να προμηθευτώ λάδι και συγκεκριμένα Castrol SM SL SJ SH 10 – 40 SAE σε παρα πολυ καλη τιμη, εαν ειναι καλο για το terios to οποιο αγορασα το 2008 ειναι το προτελευταιο μοντελο!!! να αγορασω ??
Ioannis
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό getr1 » Παρ Απρ 30, 2010 11:01 pm

ψαξε λιγο στο φορουμ [5-30w]ασε τα 10-40 ζημια θα κανεις ....................(και ημισυνθετικα ειναι τα 10-40 και θα δεις αλλο μοτερ με θορυβο και μεγαλη καταναλωση)

φιλικα γιωργος
να μουν τον Μαη γαιδαρος
τον Αυγουστο κριαρι
ολο το χρονο κοκορας
και γατος τον Γεναρη
Άβαταρ μέλους
getr1
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Ioannis » Παρ Απρ 30, 2010 11:37 pm

Πιστεύεις ότι είναι καλύτερα τα 5 – 30 για της συνθήκες Ελλάδος ?? ερώτηση κανω, γιατί στο εγχειρίδιο περιλαμβάνονται τα 10 – 40 για της θερμοκρασίες Ελλάδος.
Ioannis
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό Ioannis » Παρ Απρ 30, 2010 11:39 pm

Υ.Γ
Ευχαριστώ και για τον χρόνο σου!
Ioannis
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό Ioannis » Παρ Απρ 30, 2010 11:53 pm

Παιδιά κάνω την ερώτηση μιας και έχω την δυνατότητα να προμηθευτώ μεγάλη ποσότητα λαδιών ειδικά Castrol και θέλω να πάρω τα απολύτως κατάλληλα!!! για να αντιμετωπίσω οικονομικός την δύσκολη κατάσταση που έρχεται.
Παρακαλώ βοήθεια!!!!
Ioannis
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό getr1 » Σάβ Μάιος 01, 2010 11:21 am

Ioannis αν δεις στο καπω συνιστωμενα λαδια ειναι τα 0-20 η τα 5-30 για το τεριος 2
ειναι συνθετικα τα 10-40 ειναι ημισυνθετικα το φασμα των 5-30 καλυπτουν απο πολλους βαθμους - εξωτερικης θερμοκρασιας μεχρι πολλους + (δηλαδη δεν εχεις φθορες οταν αναβεις το αμαξι με πολυ κρυο και επισης αντεχουν σε ψηλες θερμοκρασιες γιατι δεν 'κοβουν')
εγω εχω αποψη να σου πω για 5-40w που δοκιμασα (που ειναι και ποιο λεπτα απ τα 10-40
και παρατηρησα
1.να μην τραβαει το αυτοκινητο (να ζοριζετε να ανεβασει στροφες)
2.υψηλη καταναλωση
3. περισσοτερο θορυβο απ το μοτερ
οπως γραφτηκε απο τον πεσκετζη σε αλλο ποστ προφανως δεν δουλευει καλα ο μεταβλητος χρονισμος βαλβιδων του μοτερ γιατι γινετε με την πιεση λαδιου οποτε με διαφορετικο ιξωδες δεν δουλευει σωστα

αν μπορεις να εξασφαλισεις καλη τιμη στα castrol σε 5-30 εχει καλως
να ξερεις οτι σε ολες τις μαρκες λαδιων τα 10-40 με τα 5-30 εχουν διαφορα απο 4 μεχρι και 8 ευρω το λιτρο
να μουν τον Μαη γαιδαρος
τον Αυγουστο κριαρι
ολο το χρονο κοκορας
και γατος τον Γεναρη
Άβαταρ μέλους
getr1
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Ioannis » Σάβ Μάιος 01, 2010 2:35 pm

Δυστυχώς δεν μπορώ να δω κάτω από το καπό τώρα γιατί είμαι μακρια απο το σπιτι , αλλά σε ευχαριστώ για της συμβουλές της οποίες ακλούθησα !! πήγα και αγόρασα τα Mobil 5 -30 foul συνθετικά δεν ξέρω την τιμή κόστους !!! εγώ τα αγόρασα προς 4.50 το λίτρο λογικά πρέπει να είναι καλή αγορά.
Αλλά δυστυχώς είχα αγοράσει και τα Castrol τα 10 – 40 ημυσυνθετικά προς 2.50 ευρώ το λίτρο που από τα λεγόμενα σου μαλλον θα τα βάλω στην μηχανή μου και όχι στο τεριος .
Ερώτηση αγόρασα 2 κιβώτια 5 – 30 Mobil συνθετικά για το τεριος προτείνεις να πάρω ακόμα ??? η τιμή αξίζει??? 4.50 ευρώ , πόσο κοστίζουν στην αγορά το λίτρο?

Ευχαριστώ
Ioannis
Fresh Boarder
Fresh Boarder

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Terios - Service & Φανοποιεία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες