Ζημιά με το terios II..ψυγείο καλοριφέρ

Ζημιά με το terios II..ψυγείο καλοριφέρ

Δημοσίευσηαπό fidelios » Κυρ Ιαν 15, 2012 8:50 pm

Ολα ξεκίνησαν όταν άρχισε να μυρίζει στο εσωτερικό του αυτοκινήτου σαν ψιφίμι(παραφλού ζεστο)
και να θολώνουν τα τζάμιων χωρίς να μπορεί το καλοριφέρ να τα ξεθολώσει.Παρατήρησα οτι έβγαιναν και σαν υδρατμοί
απο τους αεραγωγούς.Το πήγα συνεργείο ψυγείο καλοριφέρ διαγνωση.Τιμή Agripan 970 ευρώ...Εγκεφαλικό..
Ψαχνω σε μαγαζιά με ψυγεία τίποτα,μόνο κατασκευή...οπότε κατασκευή 220 ευρώ και 200 για την εξαγωγή του παλιού
και τοποθέτηση του νεοκατασκευασθέντος...Πόνεσε αλλά λέω τι να κάνουμε συμβαίνουν αυτά...
Αυτό που έβαλα είναι απο χαλκό,της εταιρείας ήταν απο αλουμίνιο..δεν ξέρω ποιό είναι καλύτερο...
Το μόνο άσχημο μετά απο δοκιμές έχει πολύ χειρότερη απόδοση σε ζεστό σε σχεση με πριν ισα-ισα που ζεσταίνει :cry: ....
να δούμε τι θα κάνουμε θα το ξαναπάω στο συνεργείο να δω τί μπορεί να γίνει.... :(
Άβαταρ μέλους
fidelios
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Re: Ζημιά με το terios II..ψυγείο καλοριφέρ

Δημοσίευσηαπό SOCKY » Κυρ Ιαν 15, 2012 9:31 pm

Καλά ρε συ, 970 ευρώ!!!!!!!!!!
Πάντως από εμπειρία το χάλκινο τρυπάει πολύ δύσκολα ειδικά εάν έχει προσεγμένες κολήσεις.
Αλλά 970 ευρώ!!!!!! Ε όχι και 970 ευρώ!!!!!!
SOCKY
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό tetradusterios » Δευτ Ιαν 16, 2012 1:05 am

Μήπως είναι από χρυσό και όχι από αλουμίνιο;
:lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
tetradusterios
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό fidelios » Δευτ Ιαν 16, 2012 6:18 pm

Σήμερα πέρασα απο το συνεργείο και ρώτησα που οφείλεται η μειωμένη απόδοση σε ζεστό αέρα,του καλοριφέρ.
Μου απάντησαν,ότι είναι πιο αραιές οι κυψέλες του νέου ψυγείου και δεν μπορεί να κρατήσει πολύ ζεστό
τον αέρα.... :?: Τι να πώ δεν ξέρω απ΄οτι φαίνεται θα πρέπει να συνηθίσω με λιγότερη ζέστη στο αυτοκίνητο.
Αχ κάποτε το χαμήλωνα γιατί ήταν πολύ ζεστό,αλλάξανε οι καιροί...
Μου είπε ο μηχανικός,που το έφτιαξε οτι σε συζήτηση με τον κατασκευαστή του ψυγείου,πως για Τέριος Ι κυρίως,
του έχουν τύχει αρκετές ζημιές!!!!!! :? Dr Peske εσείς τι λέτε?υπάρχει περίπτωση να βελτιώσω την απόδοση
του καλοριφέρ?
Άβαταρ μέλους
fidelios
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό geovil » Δευτ Ιαν 16, 2012 6:53 pm

Εγω πιστευω οτι το καινουργιο ψυγειο ψυχει περισσοτερο το παραφλου και δεν αφηνει το ψυκτικο να δουλευει στην θερμοκρασια που δουλευε πριν ο κινητηρας......γιαυτο και το ψυκτικο ειναι λιγοτερο ζεστο απο πριν με το παλιο ψυγειο και κατα συνεπεια το καλοριφερ δεν πιανει τη θερμοκρασια που επιανε παλιοτερα.......
Η μονη λυση για να το τσεκαρεις αυτο ειναι μεσω της θυρας OBD του αυτοκινητου με ελεγχο της θερμοκρασιας του παραφλου που δινει ο εγκεφαλος και να δεις αν δουλευει στην θερμοκρασια που δουλευει ενα αλλο TeriosII που εχει ψυγειο "μαμα"........τετοιο μηχανακι βεβαια,εχουν κυριως τα εξουσιοδοτημενα συνεργεια,αλλα νομιζω οτι σε καποιο αλλο ποστ υπαρχουν πληροφοριες για καποιον που εχει αγορασει after market και το εχει συνδεσει στο αυτοκινητο του μονιμα.......
Άβαταρ μέλους
geovil
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό panosck » Τρί Ιαν 17, 2012 1:47 pm

νομίζω οτι έχει δίκιο ο geovil. μπορείς να δεις με ένα εργαλείο όπως το scangauge, ή κάτι αντίστοιχο που συνδέεται στην θύρα και σου δείχνει άμεσα την θερμοκρασία. το δικό μου σβήνει το λαμπάκι νερού από κρύο όταν πιάσει τους 60 και μετά έχει στάνταρ θερμοκρασία γύρω στους 85.

πόσο καιρό είχες το τέριος πριν το πρόβλημα?
panosck
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό fidelios » Τρί Ιαν 17, 2012 3:12 pm

Το πήρα τον 6/2011 απο Χανιά μεταχειρισμένο,είναι μοντέλο 4/2008.Τι να πεις,είναι μη σου συμβεί...
Είχα το Τέριος Ι του 2005 και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος,ελπίζω να μην αλλάξω γνώμη γι αυτό
το μοντέλο....
Άβαταρ μέλους
fidelios
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό teo » Τρί Ιαν 17, 2012 8:47 pm

tetradusterios έγραψε:Μήπως είναι από χρυσό και όχι από αλουμίνιο;
:lol: :lol:

Μην λεμε και πολλα εμεις φιλε βορειε και μας ερθουν και εμας τετοιοι λογαριασμοι στα duster.Δεν το πιστευω βεβαια αλλα το μελλον θα δειξει :D :D.
Άβαταρ μέλους
teo
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό SOCKY » Τρί Ιαν 17, 2012 10:42 pm

Πόσο έχει ρε παιδιά το scangauge? Ξέρει κανείς? :?:
SOCKY
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό getr1 » Τρί Ιαν 17, 2012 10:52 pm

http://www.scangauge.gr/

* το εχω το μηχανημα 1 χρονο+ και δουλευει περιφημα παιδια αξιζει!!!!
Άβαταρ μέλους
getr1
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό SOCKY » Τρί Ιαν 17, 2012 11:57 pm

getr1 έγραψε:http://www.scangauge.gr/

* το εχω το μηχανημα 1 χρονο+ και δουλευει περιφημα παιδια αξιζει!!!!

Τιμή :?:
SOCKY
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό getr1 » Τετ Ιαν 18, 2012 7:56 am

140 λεει στο σιτε
Άβαταρ μέλους
getr1
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό panosck » Πέμ Ιαν 19, 2012 7:56 pm

αν χρειαστεί κάποιος να δανειστεί το δικό μου για έλεγχο, δουλεύω χαλάνδρι. από φεβρουάριο, λόγω δουλειάς.
panosck
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό great » Σάβ Ιαν 21, 2012 7:02 pm

νομιζω οτι εχουμε ξανα ανοιξει τη συζητηση περι καλοριφερ . δεν νομιζω να φταιει κατι απο το αυτοκινητο που εβγαλε αυτη την ζημια . αν ηταν κατι σε αστοχια υλικου θα το εβγαζε πιο νωρις. το προβλημα ειναι με τα παραφλου οσο περιεργο και αν φενεται . δεν πρεπει να κοιταζουμε μονο μεσα στο ψυγειο αν υπαρχει νερο αλλα και την ποιοτητα του . απ'οτι γνωρίζω μεχρι τωρα τα απλα παραφλου διμιουργουν ενα τυπο υδρολησης με αποτελεσμα το σαρακωμα του αλουμινιου. χρειαζεται παραφλου μιας αιτεριας που να ειναι επωνημη αν καποιος δεν βαλει τα μαμισια υγρα ψυγειου. τωρα ο χαλκος που εβαλες το καινουριο , εχει πολυ καλη αγωγιμοτητα θερμοκρασιας κατα πασα πιθανοτητα οπως ειπαν και οι προλαλησαντες δεν εχει πυκνες κυψελες , με αποτελεσμα να τραβαει πολυ ποσοτητα αερα με μεγαλυτερη ταχυτητα αναμεσα απο τις κυψελες και να μην προλαβαινει να θερμανθει ο αερας σωστα . εγω στην θεση σου θα δοκιμαζα να κλεισω λιγο την εισαγωγη αερα τησ καμπινας να δω τι γεινεται , και παντα το κουμπι στην ανακυκλωση οχι απο εξω αερα . νομιζω οτι με αυτο τον τροπο θα ανεβασεις την θερμοκρασια αερα , αλλα θα χασεις λιγο απο τον όγκο του στην εξαγωγη του .παντος 970 εβροπουλα δεν τα εδεινα ουτε και εγω ,απιστευτο . εφτιαχνες τζακι πολυτελιας μεσα στον τερη :P
Άβαταρ μέλους
great
Expert Boarder
Expert Boarder

Εικόνες: 0

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Κυρ Ιαν 22, 2012 1:33 am

Πόσα χιλιόμετρα έχει το αυτοκίνητο σου φίλε μου?
Τέτοια ζημιά μόνο απο λανθασμένη συντήρηση μπορεί να προέλθει.
Ο μηχανικός σου τι σου είπε από που προείλθε κατά την γνώμη του?
Ψυγείο πιστεύω πως δεν θα έπρεπε να πάρεις από το εμπόριο αλλά να το έβρισκες μεταχειρισμένο.
Στα ίδια λεφτά θα σου έβγαινε πάνω κάτω και το αποτέλεσμα θα ήταν σίγουρο ενώ τώρα ακόμα ψάχνεσαι.
Η γνώμη μου είναι να δεις πρώτα απ' όλα μήπως και μπορεσεις να διορθώσεις το πρόβλημα σου με το υπάρχον ψυγείο και αν όχι είναι πλέον μονόδρομος η αγορά ενός μεταχειρισμένου κάτι που θα έπρεπε να κάνεις εξαρχής.
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Επόμενο

Επιστροφή στο Terios - Service & Φανοποιεία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες