Περί ABS και απενεργοποίησή του

Απ:Περί ABS και απενεργοποίησή του

Δημοσίευσηαπό savas » Σάβ Δεκ 18, 2010 8:06 pm

Οχι καθολου τιποτα φαντασου εχω συνηθησει και τα λαμπακια στο καντραν που αναβουνε συνεχεια του abs kai χειροφρενου!
Άβαταρ μέλους
savas
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Synteknos » Σάβ Ιουν 25, 2011 2:36 pm

Μια και πρόσφατα έβαλα και εγώ διακόπτη απενεργοποίησης ABS, είπα να ανακινήσω το θέμα μήπως και κάποιος άλλος θέλει να το κάνει. Ο ηλεκτρολόγος μου τράβηξε μια γραμμή από την ασφάλεια στο χώρο του κινητήρα (ABS1 - φωτό στις αρχικές σελίδες του τόπικ), το πέρασε στην καμπίνα, έβαλε και μία ασφάλεια δίπλα στην κανονική ασφαλειοθήκη και τον διακόπτη κάτω από την κολόνα του τιμονιού - υπάρχει ένα πλαστικό καπάκι εκεί και μπαίνει μια χαρά.Φτάνει μόνο να είναι "ρηχό" το κουμπάκι για να μην βρίσκει στα πόδια του οδηγού.
Όποτε θέλω να το απενεργοποιήσω, πατάω το κουμπί ΠΡΙΝ βάλω μπροστά και όλα καλά. Περιττό να πώ οτι στο πρόσφατο Ακρόπολις με τα κυνηγητά των ειδικών στο χώμα, ξέχασα να το βγάλω εκτός το ABS και όταν μία φορά φρέναρα δυνατά και ο Τέρης έκανε τα δικά του δεν το ξαναξέχασα ποτέ πιά... :P
www.TeriosClub.net
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Δευτ Ιουν 27, 2011 11:13 am

Μεγάλη προσοχή για όσους απενεργοποιούν η σκέφτονται να απενεργοποιήσουν το abs γιατί εάν ξεχαστεί απενεργοποιημένο και χρειαστεί να φρενάρετε σε μεγάλη ταχύτητα θα...κάνετε το σταυρό σας και θα αρχίσετε τις μετάνειες:P
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Synteknos » Δευτ Ιουν 27, 2011 3:01 pm

Σωστός ο δρ. :) Αλλά και η μαμά Daihatsu έχει φροντίσει γι αυτό, αφού όταν είναι απενεργοποιμένο ανάβουν η πορτοκαλί λυχνία του ABS και η κόκκινη του χειροφρένου, ακριβώς μπροστά μας στο κέντρο του οργάνου ταχύτητας. Αν δεν τα βλέπουμε αυτά τότε δεν είναι θέμα προσοχής, είναι θέμα... οφθαλμίατρου :cheer: :cheer: :cheer: :lol: :lol: :lol:
www.TeriosClub.net
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Re: Περί ABS και απενεργοποίησή του

Δημοσίευσηαπό karletsos » Τετ Φεβ 08, 2012 10:39 pm

ΦΙΛΕ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η 50ΑΡΑ Η ΠΡΩΤΗ.ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΓΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑ.ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΣΑ ΤΗΝ ΤΡΑΚΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΑ ΚΡΥΑ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΡΑΒΙΞΑ ΧΕΙΡΟΦΡΕΝΟ.ΧΕΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΕΡΙΑΔΕΣ.
karletsos
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Terios - Service & Φανοποιεία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες