Τυπος λαδιου terios

Τυπος λαδιου terios

Δημοσίευσηαπό great » Τετ Νοέμ 02, 2011 9:58 am

γεια σε ολους !! να κανω μια ερωτηση ? για το τεριος το 1300 κατα την γνωμη σας ποιο ειναι το ιξωδες του λαδιου που μπορει να δουλεψει καλυτερα σε αυτο το μοτερ ? και σαν μαρκα λαδιων ποια μπορει να καλυψει τις αναγκες του μοτερ καλυτερα . μιλαω για το παλιο τερατακι . απ΄οτι διαβασα στο φορουμ περι λαδιων για το j 100 το 20 / 50 sae ειναι μια χαρα . η daihatsu πιο λαδι προτινει στο manual και τι μαρκα μιας και δεν το εχω . ευχαριστω
Στόχευε το φεγγάρι… Ακόμα κι αν αποτύχεις, θα βρεθείς ανάμεσα στα αστέρια!
Άβαταρ μέλους
great
Expert Boarder
Expert Boarder

Εικόνες: 0

Απ:Τυπος λαδιου terios

Δημοσίευσηαπό getr1 » Τετ Νοέμ 02, 2011 10:37 am

αν εχεις το J100 20-50w αν βαλεις ποιο λεπτο ιξωδες πιστευω οτι θα στο καψει
(εφ οσον το δινει ο κατασκευαστης κατι ξερει)

τωρα σαν μαρκα δεν μπορω να σου προτεινω αλλα εχε υπ οψιν οτι το 20-50 ειναι ορυκτελαιο και δεν ειναι για πολλα χιλιομετρα κ.λ.π
*οταν ο πατερας μου πηρε το τεριος 1 j100 μεταχειρισμενο πριν κανει το ταξιδι απο Αθηνα - Λαμια του εκανα 1 σερβις τυπικο αλλαξαμε λαδια και βαλαμε τα 10-40 toyota εγω σαν ηλιθιος δεν κοιταξα καν το βιβλιο ακουσα την αποψη του λαδα ,το αμαξι σε 2000χλμ εκαψε πανω απο 500ml (και μιλαμε για 70 χρονων ανθρωπο δεν ειναι γκαζοφονιας)
τα αλλαξε με 20-50 daihatsu τα αλλαζει καθε 3000χλμ κι ολα μια χαρα
να μουν τον Μαη γαιδαρος
τον Αυγουστο κριαρι
ολο το χρονο κοκορας
και γατος τον Γεναρη
Άβαταρ μέλους
getr1
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό great » Τετ Νοέμ 02, 2011 1:15 pm

Α! ευχαριστω πολυ για την βοηθεια . αλλα και παλι το 20 / 50 θα εχει αργη ταχυτητα ιδικα τα πρωινα. ευχαριστω και παλι .:)
Στόχευε το φεγγάρι… Ακόμα κι αν αποτύχεις, θα βρεθείς ανάμεσα στα αστέρια!
Άβαταρ μέλους
great
Expert Boarder
Expert Boarder

Εικόνες: 0

Δημοσίευσηαπό getr1 » Τετ Νοέμ 02, 2011 1:26 pm

great ουτως η αλλως και με το 5-30 που βαζω στον τερη μου δεν το πλακωνω κρυο για να μην εχω προβλημα αργοτερα
αλλα και με το 20-50 που βαζω στο σταρλετακι με 250.000χλμ δεν εχω προβλημα
αλλα πιστευω οτι την μεγαλυτερη φθορα στο μοτερ την κανουμε οταν ανεβαζουμε στροφες με κρυο αμαξι+ του οτι αλλαζοντας την ρευστοτητα δεν ξερω αν μεταβαλετε και η πιεση του λαδιου στο μοτερ
να μουν τον Μαη γαιδαρος
τον Αυγουστο κριαρι
ολο το χρονο κοκορας
και γατος τον Γεναρη
Άβαταρ μέλους
getr1
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό duck » Τετ Νοέμ 16, 2011 10:00 am

Καλημέρα, αν πρόκειτε για καινούργιο terios νομίζω ότι το 5/40 είναι η καλύτερη λύση. Εγω αυτό βάζω εδώ και 90.000χλμ και δεν έχω κανένα πρόβλημα. για το terios 1 πάει και το 15/50 αν έχει πολλά χλμ.

Προσφορές σε όλαα τα λιπαντικά
www.superdynamic.gr
6944353786
Κώστας Χριστοδουλής

http://www.superdynamic.gr/video/vsd.swf
www.superdynamic.gr
duck
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Τετ Νοέμ 16, 2011 5:09 pm

Σε όλα τα Terios από το β' εξάμηνο του 2000 και μετά 5-30 η 5-40 μόνο.
Το 15-40 η ότι άλλο θέλετε, μόνο αν υπάρχει λόγος, δηλαδή αν καίει λάδια και δεν θέλουμε να κάνουμε άμεσα την επισκευή.
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Re: Τυπος λαδιου terios

Δημοσίευσηαπό CHANIA » Τρί Ιαν 31, 2012 7:57 pm

γεια σας. εχω το TERIOS I μοντ. 2004 και μεχρι τωρα βαζω λαδάκια ARAL multitronic long life III 5W-30. Αλλα επειδή δεν τα εχει το κατάστημα αυτα ακριβώς απο εκει που τα παίρνω εχει τα Castrol Edge Sport SAE 5W-40 , Castrol Edge SAE 5W-30 και απο Aral High Tronic F SAE 5W-30 KAI Aral Super Tronic III SAE 5W-30. Επειδή δουλεύω σχεδον αποκλειστικά χωματόδρομο και ανεβοκατεβαίνω ενα βουνο η ταχύτητες που χρησιμοποιώ ειναι δευτερα και τριτη αλλα πιο πολυ δευτερα και εντάξει στον κατεβασμω πιο χαλαρα. Τραβαω πολυ συχνα τρέιλερ με βαρος 500κιλων λογω το οτι εχω ελιες! Οποτε πιστεύω οτι το ταλαίπωρο γενικα οποτε θέλω οτι καλύτερο λαδι για αυτο! Βεβαια η θερμοκρασίες περιβάλλοντος που εκτιθετε ειδικά αυτη την στιγμη ειναι στους -10 βαθμους αν παιζει και αυτο καποιο λογο . οποτε πιο μου προτείνετε εσεις σαν το πιο καλο σε προδιαγραφές για το τερι μας!!
Άβαταρ μέλους
CHANIA
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό ferozasea » Τρί Φεβ 07, 2012 7:59 pm

ενα λαδακι 5-40 μια χαρα ειναι ... για βαρβατα κρυα,,, ας πουμε νευροκοπι,,, επισης και ενα 10-40 ,,, ας πουμε για αττικη ... το βασικο ειναι να μην πιεζουμε το αμαξι οσο ειναι κρυο,,, εφοσον ζεσταθει μετα μπορουμε να πατησουμε το γκαζι αφοβα,,, τα λιπαντικα 15-50 η 20-50 ειναι για αυτοκινητα που εχουν φθορα και καταναλωνουν μεγαλη ποσοτητα λιπαντικου... επισης τα λιπαντικα ο-30 η 5-30 ειναι ακροτητες για τετοιου τυπου αυτοκινητα,,,, ας μην ξεχναμε οτι αναλογα τη χρηση που κανουμε ενα λιπαντικο μπορει να θελει αλλαγη πριν τα χρονικα η χιλιομετρικα ορια που δινει ο κατασκευαστης,,,
ferozasea
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό ΑΚΗΣ » Δευτ Απρ 16, 2012 11:24 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑΞΑ ΛΑΔΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΑΣΑ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΩ ΣΤΟ ΤΕΡΙΟΣ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ 50 ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΕ ΘΥΜΑΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΛΑΔΙΑ ΑΥΤΗ Η ΤΙΜΗ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ .Υ.Γ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ ΤΗΣ DAΙHATSU ΜΙΛΑΩ :lol:
ΑΚΗΣ
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό ferozasea » Τετ Αύγ 22, 2012 11:43 am

ας μην ξεχναμε οτι αλλαζοντας λιπαντικα σε αντιπροσωπεια πληρωνουμε οχι μονο το λιπαντικο και το γνησιο φιλτρο και ροδελα αλλα και την υπευθυνη εγγυημενη εργασια ,,,,

η φθηνοτερη λυση ειναι παντα να αγορασεις τα λιπαντικα εσυ απο καταστημα χοντρικης και να τα αλλαξεις μονος σου,,,, η επομενη ακριβοτερη λυση ειναι ο λαδας της γειτονιας σου,,,, και η επομενη η αντιπροσωπεια,,,, :D
ferozasea
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό dukesot » Παρ Οκτ 26, 2012 8:01 pm

εγώ ρε παιδιά βάζω στο τέριος 2 που έχω 0-50 eneos και τα αλλάζω κάθε 20.000 km.τι λέτε για αυτό ? το έχω δουλέψει για περίπου 40.000 χωρίς κανένα πρόβλημα.
dukesot
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό fidelios » Τρί Απρ 16, 2013 9:32 pm

καλησπέρα έκανα μόνος μου αλλαγή λάδια GM 5W30 DEXTROS-2 και φιλτρο AMC
στα 37.500χλμ και λέω να τα κρατήσω για 7.500χλμ που προτείνει και η Daihatsu.
Το μόνο που με προβληματίζει είναι η ποιότητα των λαδιών λόγω του πολύ χαμηλού κόστους
αγοράς μήπως είναι απάτη 25eu αγοράστηκαν απο γνωστο μαγαζί με λάδια στη φρατζή.
Μου είπε οτι είναι αυτά που βάζει η Opel στα συνεργεία της και είναι ποιοτικά καλό.
Έχει κανείς άποψη για το λαδάκι;
Άβαταρ μέλους
fidelios
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό paliothodoros » Σάβ Νοέμ 23, 2013 9:58 pm

Σεβαστες ολες οι αποψεις ...... εγω θα προτεινα οτι λεει ο κατασκευαστης ... ανοιξτε τα βιβλια το λεω αυτο επειδη ολοι βαζετε ολους τους τυπους λαδιου αυτο δεν γινεται ... μαλλον γινεται αλλα δεν ειναι φυσιολογικο.... εαν το αγοραζα καινουργιο και εβαζα λαδι στην αντιπροσωπια και μου εκαιγε ενα λιτρο μεχρι την επομενη αλλαγη θα τους το πηγαινα πισω πακετο δεν δεχομαι αυτοκινητο καινουριο και 100.000 χιλιομετρα να εχει εφοσον βαζω τα σωστα λαδια που βαζει ο κατασκευαστης να καει πανω απο 200 με 300 γραμμαρια λαδι ..... οσο για τις αλλαγες εγω θα προτεινα λαδακι σε λογικη τιμη και αλλαγες καθε 5000 χιλιαδες χιλιομετρα ....... οσο πιο συχνα λαδια αλλαζεται τοσο το καλυτερο ........ αλλα οχι πειραματα οτι λεει το manual....
paliothodoros
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό panos_t2 » Σάβ Νοέμ 23, 2013 10:11 pm

Οτι λεει ο κατασκευαστης, οφ' οσων δεν καιει, και αλλαγη καθε 5000 με 7000 χιλιομετρα πιστευω ειναι το καλυτερο.(αποψη μου) οτι κρινει ο καθενας σωστο κανει...
panos_t2
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό paliothodoros » Κυρ Νοέμ 24, 2013 1:53 am

panos_t2 έγραψε:Οτι λεει ο κατασκευαστης, οφ' οσων δεν καιει, και αλλαγη καθε 5000 με 7000 χιλιομετρα πιστευω ειναι το καλυτερο.(αποψη μου) οτι κρινει ο καθενας σωστο κανει...

100000%
paliothodoros
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Επιστροφή στο Terios - Service & Φανοποιεία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης