Αναζήτηση συνεργείου στην Αθήνα και ελαστικά A/T

Αναζήτηση συνεργείου στην Αθήνα και ελαστικά A/T

Δημοσίευσηαπό bgrivas » Παρ Οκτ 28, 2011 11:25 pm

Γεια σας!

Μόλις το καλοκαίρι αγόρασα ένα αυτόματο Terios του 2007 με 38.800 χλμ (τώρα έχουν γίνει 41.700) και είναι καιρός να βρω ένα συνεργείο στην Αθήνα που να ξέρει από Terios να είναι αξιόπιστο και σχετικά φθηνό... Πολλά ζητάω ε;
Θα είχατε κάτι να μου προτείνετε;

Επίσης σκέφτομαι να αλλάξω και τα λάστιχα σε A/T και απ' οτι διάβασα και σε άλλα μηνύματα προσανατολίζομαι σε Bridgestone Dueler 694 ή BF Goodrich A/T (ελπίζω να υπάρχουν σε μέγεθος ίδιο με τα original). Τα A/T έχουν σημαντική διαφορά στην κατανάλωση; Τώρα καίω από 9,5 μέχρι 11,5 lt / 100 km ανάλογα με την οδήγηση.

Ευχαριστώ

Βασίλης
bgrivas
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Απ:Αναζήτηση συνεργείου στην Αθήνα και ελαστικά A/T

Δημοσίευσηαπό Synteknos » Σάβ Οκτ 29, 2011 12:44 am

Βασίλη καλημέρα και καλωσήρθες στο forum :) :) :)

Σήμερα και για όλο το ΣΚ, πολλά από τα παιδιά του club βρίσκονται στην ετήσια Πανελλήνια συνάντηση-εκδρομή στην Εύβοια, οπότε το πιθανότερο είναι οτι θα σου απαντήσουν μόλις γυρίσουν, εκτός αν αναλάβει κάποιος από αυτούς που... έμειναν πίσω :P

Όσο για τα λάστιχα, δες το παρακάτω link
http://www.teriosclub.gr/component/opti ... tart,1086/

Επιγραμματικά, τότε είχα γράψει τα εξής

Synteknos έγραψε:
Anestis έγραψε:
Ο πατέρας μου λέει μου λέει ότι ίσως έβαλαν την συγκεκριμένη διάσταση λόγω του ότι έχει τα φρυδάκια.

Ακριβώς έτσι! Το δικό μου όταν το πήρα (μεταχειρισμένο με λάστιχα εργοστασιακά) είχε 235/60/16. Το κοιτούσα από το πλάι και το λάστιχο μπαλόνιαζε στο μάγουλο αλλά ερχόταν πρόσωπο με το φρυδάκι. Αφού την έψαξα την δουλειά για μερικές μέρες και μετά από μελέτη στο forum :P αποφάσισα να αλλάξω διάσταση σε 215/65/16. Σαφέστατη απόδειξη οτι το αυτοκίνητο δεν θα είχε κανένα πρόβλημα με αυτή η διάσταση, ήταν το γεγονός οτι είδα το ολοκαίνουργιο, εκθεσιακό Τerios II facelift που δεν έχει φρυδάκια και φοράει αυτήν ακριβώς! :silly:
Οπότε, αφού το αυτοκίνητο το θέλουμε για "δουλειά" και όχι για μούρη και εικόνα... 215/65/16, φυσιολογικά πράγματα!!

Έχει λίγο μελέτη λόγω πολλών σελίδων, αλλά στο τέλος θα αισθάνεσαι πιό σίγουρος για την επιλογή σου. Καλή ανάγνωση! :) :) :)

Όσο για την κατανάλωση, αν κινείσαι αποκλειστικά στην Αθήνα ή στην Ε.Ο. με παραπάνω από 120-130, δυστυχώς αυτό το θέμα θα το έχεις λόγω μόνιμης τετρακίνησης και μικρού - για 4Χ4 - κινητήρα...
www.TeriosClub.net
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » Σάβ Οκτ 29, 2011 6:17 pm

bgrivas έγραψε:
Γεια σας!

Μόλις το καλοκαίρι αγόρασα ένα αυτόματο Terios του 2007 με 38.800 χλμ (τώρα έχουν γίνει 41.700) και είναι καιρός να βρω ένα συνεργείο στην Αθήνα που να ξέρει από Terios να είναι αξιόπιστο και σχετικά φθηνό... Πολλά ζητάω ε;
Θα είχατε κάτι να μου προτείνετε;

Επίσης σκέφτομαι να αλλάξω και τα λάστιχα σε A/T και απ' οτι διάβασα και σε άλλα μηνύματα προσανατολίζομαι σε Bridgestone Dueler 694 ή BF Goodrich A/T (ελπίζω να υπάρχουν σε μέγεθος ίδιο με τα original). Τα A/T έχουν σημαντική διαφορά στην κατανάλωση; Τώρα καίω από 9,5 μέχρι 11,5 lt / 100 km ανάλογα με την οδήγηση.

Ευχαριστώ

Βασίλης
για σου φιλε!! κανε λιγο υπομονή να φτάσεις τα 45.000 χιλ. γιατι σε αυτο το σέρβις ειναι και η φορα που αλλάζουμε λαδια στο αυτόματο σασμαν το οποίο με την σειρα του παίρνει δυο λαδια και οχι ενα ( ενα σασμάν, και το αλλο ειναι για το τρανφερ ) συγκεκριμένης ρευστότητας, αρα για να μην μπερδέψει αργοτερα τα χιλ, καλυτερα να το πας ως εχει το πρόγραμμα. τωρα για οικονομικό σερβισ? έπεσες στην περίπτωση που το τεριοσ στο σερβισ τον 45,000 αλλάζουν πολα πράγματα π.χ ( πρωτη φορα ειναι που θα αλλάξεις μπουζι .αλλα και βαλβολινεσ σασμαν ) οπωσ καταλαβαίνεις νομίζω οτι οικονομικο σερβισ σε αυτο το σερβισ δεν υπαρχει.....τωρα για συνεργείο πεσ μασ περιοχή που μένεις:)
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό g.koytrias » Δευτ Οκτ 31, 2011 12:04 am

Φίλε bgrivas καλησπέρα!!!Νομίζω πως λόγω του αυτόματου κιβωτίου δε θα ήταν καλό να αλλάξεις διάσταση. Τα bridgestone τα φοράει ο πατέρας μου στο αγροτικό.Έχει μείνει ικανοποιημένος αρκετά απλά λόγω της πιο σκληρής γόμας έχουν αρχίσει και σκληραίνουν αρκετά.
Εγώ φοράω τα Continental CrossContact A/T και μπορώ να πω μετά από την εκδρομή στην Εύβοια ότι έμεινα πολύ ικανοποιημένος.Τώρα ο χρόνος θα δείξει το πόσο καλά είναι μιας και τα φοράω μόλις ένα μήνα.
g.koytrias
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Επιστροφή στο Terios - Service & Φανοποιεία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες