Ευθυγράμμιση TERIOS II

Ευθυγράμμιση TERIOS II

Δημοσίευσηαπό El lobo » Παρ Οκτ 07, 2011 4:49 pm

Ύστερα από την σημερινή αλλαγή ρουλεμάν του αριστερού τροχού,ενώ ο θόρυβος σταμάτησε χάλασε η "ευθεία" του τιμονιού.Έτσι όταν το αυτοκίνητο κινείται σε ευθεία,το τιμόνι δείχνει ελαφρώς δεξιά.Γνωρίζω από το προηγούμενο μου αυτοκίνητο(X-Trail)οτι μετά από αλλαγές ρουλεμαν πάντα είχα αυτό το πρόβλημα.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι:Μπορώ να κάνω οπουδήποτε ζυγοστάθμιση-ευθυγράμμιση στο Terios ή μόνο στην αντιπροσωπεία?
Υπάρχει κάποιο tip που θα πρέπει να γνωρίζω ή η διαδικασία είναι ίδια με όλα τα συνηθισμένα αυτοκίνητα?
Γνωρίζει κανείς από εμπειρία κάποιον που να έχει γνώση πάνω στο αυτοκίνητό μας?
Ευχαριστώ πολύ.
El lobo
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Απ:Ευθυγράμμιση TERIOS II

Δημοσίευσηαπό geovil » Παρ Οκτ 07, 2011 4:56 pm

Η ευθυγραμμιση σε ολα τα αυτοκινητα πανω κατω ιδια ειναι....
Αν εχεις καποιον που εχεις παει καποιο προηγουμενο αυτοκινητο και εμεινες ικανοποιημενος,πηγαινε εκει........
Ποσο καιρο το εχεις το αυτοκινητο και ποσα χιλιομετρα εχεις κανει και σου εβγαλε ρουλεμαν τροχου?
Άβαταρ μέλους
geovil
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό ΓιώργοςΠειραιάς » Παρ Οκτ 07, 2011 4:56 pm

.
Τελευταία επεξεργασία από ΓιώργοςΠειραιάς και Κυρ Απρ 08, 2012 11:35 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
www.TeriosClub.net
Άβαταρ μέλους
ΓιώργοςΠειραιάς
Gold Boarder
Gold Boarder

Εικόνες: 0

Δημοσίευσηαπό El lobo » Παρ Οκτ 07, 2011 5:12 pm

@geovil : Το αυτοκίνητο το πήρα μεταχειρισμένο πριν από 1 μήνα από μια κυρία 60 ετών και έχει 31,200 km.Αρκετά νωρίς για ρουλεμάν για αυτοκίνητο με μηδενική εκτός δρόμου χρήση,δεν νομίζεις?Να προσθέσω οτι εγώ έκανα το service των 30,000 km και δεν παρατηρήθηκε κανένα πρόβλημα στο αυτοκίνητο.
@ΓιώργοςΠειραιας : Έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ με το θέμα των ευθυγραμμισάδων και ποτέ μα ποτέ δεν είδα ίσιο τιμόνι από κανέναν.Να'ξερες πόσες φορές έχω σκεφτεί να κάνω αυτό που είπες με τον κώνο αλλά πάντα φοβόμουν μην κάνω ζημιά.
El lobo
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό panosck » Παρ Οκτ 07, 2011 5:31 pm

Με το που αγόρασα το δικό μου το 2008, είχε το ίδιο πρόβλημα.. τραβούσε και αριστερά. τα παιδιά στην agripan προσπάθησαν αλλά δεν.. έχω ακόμα την εκτύπωση οτι όλα ήταν οκ.

το πήγα στον Ζανιά στην βουλιαγμένης και έφτιαξε και τιμόνι και ευθυγράμιση, και ζυγοστάθμιση. 40 ευρώ νομίζω είχα δώσει, και τα ζήτησα πίσω στο επόμενο service agripan. άψογα τα παιδιά, μου κάναν έκπτωση στο service και όλα οκ.
panosck
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό Gipakius » Παρ Οκτ 07, 2011 6:12 pm

http://www.fokas-tyres.gr/
Τα παιδια στη δυρραχιου απλα αψογοι σε ολα.
Άβαταρ μέλους
Gipakius
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό geovil » Παρ Οκτ 07, 2011 6:49 pm

El lobo έγραψε:
@geovil : Το αυτοκίνητο το πήρα μεταχειρισμένο πριν από 1 μήνα από μια κυρία 60 ετών και έχει 31,200 km.Αρκετά νωρίς για ρουλεμάν για αυτοκίνητο με μηδενική εκτός δρόμου χρήση,δεν νομίζεις?Να προσθέσω οτι εγώ έκανα το service των 30,000 km και δεν παρατηρήθηκε κανένα πρόβλημα στο αυτοκίνητο.

Νωρις πιστευω κι εγω οτι εβγαλε ρουλεμαν.....
Αλλα αυτο με την κυρια 60 ετων,μην νομιζεις οτι επειδη δεν το ειχε βαλει σε χωμα ,δεν το κακομεταχειριζοταν κιολας.......
Εχω δει κατι σοβαρες και καθωςπρεπει κυριες να ανεβαινουν τα πεζοδρομια με τοση φορα....για να μην τους σβησει βασικα........που νοιωθω οτι ποναω πιο πολυ απ το αυτοκινητο απο το "γκαπ" που ακουω......:laugh::laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Παντως κι εγω οταν πηρα το δικο μου καινουργιο(2009),το τιμονι μου δεν ηταν στην ευθεια,χωρις ομως να τραβαει το αυτοκινητο........
Το πηγα εδω στη γειτονια μου για ευθυγραμμιση,που πηγαινα ολα τα προηγουμενα αυτοκινητα που ειχα ,και εκτοτε ολα καλα.......:) :) :) :) :)
Άβαταρ μέλους
geovil
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Επιστροφή στο Terios - Service & Φανοποιεία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης