Εξαερωση ψυκτικου κυκλωματος TERIOS 1300

Εξαερωση ψυκτικου κυκλωματος TERIOS 1300

Δημοσίευσηαπό great » Κυρ Σεπ 25, 2011 7:48 pm

Και μιας και περασε απο τα χερια μου θεωρησα σωστο να γραψω δυο λογια για την εξαερωση ψυκτικου υγρου terios 1300. εδω και δυο εβδομαδες ακουγα θορυβο νερου στο κυκλωμα καλοριφερ του αυτοκινητου. Ως γνωστον κρατουσε αερα στο κυκλωμα ,προσπαθησα κανα δυο φορες αλλα η διαφιγη αερα δεν γινωτανε τελεια . το προβλημα ηταν στην θερμοστατικη βαλβιδα του κινητηρα , επειδη το τεριος εχει υδραργηρικο βεντιλατερ κραταει παντα την θερμοκρασια στην μεση .... εκει ομως ο θερμοστατης δεν ειναι ανοικτος 100%. τι εκανα λοιπον , εβαλα μια εφιμερηδα μροστα στο ψυγειο με αποτελεσμα το βεντιλατερ να μην εχει σωστη αναρωφηση αερα και κατα συνεπεια την ανοδο της θερμοκρασιας , αυτο που ηθελα δηλ. καποια στιγμη η θερμοκρασια ανεβηκε ηταν η στιγμη που γκαζονωντας το μοτερ και με πατημα στα λαστιχα της εισαγωγης καλοριφερ ο αερας εφυγε απο το κυκλωμα , αμεσως εβγαλα την εφημεριδα γιατι αρχησε να περνει για τα καλα μπρος το βεντιλατερ και σε μολις ενα λεπτο η θερμοκρασια επεσε παλι στην επηθημητη κλιμακα . να πω πως η θερμοκρασια δεν πλησιασε καθολου τα κοκκινα. το αποτελεσμα εξαερωσης ηταν απο δικια μου ιδεα για τον απλουστατο λογο οτι τυρρανιομουνα εδω και δυο εβδομαδες χωρις αποτελεσμα , και σε συνεργεια που πηγα μην ξεχασω να πω, και email, .κ.λ.π.μου λεγανε να το αφησω να δουλεψει μα για να εχω αυτο το αποτελεσμα ειθελε να δουλευει για κανα 6ωρο ηταν αδυνατο. απλα κοροιδεψα το βεντιλατερ αυτο ηταν ολο .
Στόχευε το φεγγάρι… Ακόμα κι αν αποτύχεις, θα βρεθείς ανάμεσα στα αστέρια!
Άβαταρ μέλους
great
Expert Boarder
Expert Boarder

Εικόνες: 0

Απ:Εξαερωση ψυκτικου κυκλωματος TERIOS 1300

Δημοσίευσηαπό evagelos » Δευτ Οκτ 31, 2011 10:35 pm

Στην ιστοσελίδα γράφτηκε από συμμετέχοντες ο σωστός τρόπος εξαέρωσης. Επαναλαμβάνω και εγώ:
Το αυτοκίνητο πρέπει να είναι σε επίπεδη επιφάνεια και κρύο.
Ανοίγουμε την τάπα του ψυγείου και την βαλβίδα εξαέρωσης που βρίσκεται στο πάνω μέρος του κινητήρα , γιατί ο αέρας παγιδεύεται ψηλά σαν ελαφρύτερη μάζα από το ψυκτικό υγρό.Αν το αυτοκίνητο είναι παλιάς τεχνολογίας υπάρχει σωληνάκι μικρής διατομής στο πάνω μέρος του κινητήρα που εύκολα το βγάζεις και λειτουργεί σαν εξαεριωτήρας.
Ανοίγεις την τάπα (βίδα) εξαέρωσης και συμπληρώνεις από το ψυγείο υγρό μέχρι να υπάρχει κανονική ροή. Κλείνεις την εξαέρωση και στη συνέχεια συμπληρώνεις πολύ αργά υγρό από την τάπα του ψυγείου , ώστε να φεύγουν οι φυσαλίδες του αέρα μέχρι επάνω. Βάζεις τόσο υγρό όσο να φτάσει στη γραμμή του δοχείου υπερπλήρωσης.
Ολα αυτά βέβαια με το δείκτη εσωτερικά στο κόκκινο του καλοριφερ για να γίνει πλήρης κύκλος του νερού. Στη συνέχεια βάζεις το αυτοκίνητο να δουλέψει και το βολτάρεις.
Σταματάς πάλι σε επίπεδο μέρος , αφήνεις τη μηχανή να κρυώσει για να κατέβει το υγρό στη σωστή στάθμη και συμπληρώνεις όσο λείπει πάλι από το ψυγείο.
Αυτό για τις 6 ώρες δεν το κατάλαβα. Σε 10 λεπτά στο ρελαντί ένα φυσιολογικό αυτοκίνητο ανοίγει βεντιλατέρ.

Για τους υπόλοιπους όταν κάνετε αλλαγή ψυκτικού υγρού , το σωστό είναι πριν να προηγηθεί ένα ΞΕΠΛΥΜΑ όλου του ψυκτικού κυκλώματος.
Αυτό δεν το κάνει κανένας στο συνεργείο γιατί απαιτεί εργατικό χρόνο που δεν μπορούν να εξηγήσουν σε ένα τεχνικά άσχετο πελάτη.
evagelos
Gold Boarder
Gold Boarder

Re: Εξαερωση ψυκτικου κυκλωματος TERIOS 1300

Δημοσίευσηαπό great » Δευτ Ιαν 23, 2012 6:45 pm

sorry για την αργοπορεια της απαντησης . λοιπον το αυτοκινητο το δικο μου ειχε καμια δεκαρια βαθμους πιο πανω στον θερμοστατη , μαλον ο μαστορας που τον εβαλε επανω ητανε απο τον βοριο πολο . το διαπίστωσα αργοτερα οταν με ζωσανε τα φιδια για πιο λογο δεν γεινωτανε αμεσα η εξαερωση . το ελυσα λοιπον για να δω και τις βαλβιδες και τοτε καταλαβα γιατι οταν το φιμωνα το ψυγειο εξαερωνε σωστα . γιατι ο θερμοστατης στην κυκλοφορια νερου δεν ανοιγε κανονικα , και χρειαζωτανε μεγαλητερη θερμοκρασια ,για να υπαρχει πληρης ροη νερου.γι'αυτο και ειπα για το 6αωρο ,μιας και δεν γνωριζα τι θερμοστατη φορουσε επανω ,και εγω ανεβαζα λιγο πιο πανω την θερμοκρασια δια εξαναγκασμού .ενταξει εβαλα τον μαμισιο και η εξαερωση εγεινε στην στιγμη . τελος καλο . ο ιαπωνας ομως ψαχνει ακομα τον Εσκιμώο μαστορα που εβαλε επανω 96 βαθμους θερμοστατη . :D
Άβαταρ μέλους
great
Expert Boarder
Expert Boarder

Εικόνες: 0

Επιστροφή στο Terios - Service & Φανοποιεία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες