λύση (λογικής τιμής) για φρύδι Terios II ;

λύση (λογικής τιμής) για φρύδι Terios II ;

Δημοσίευσηαπό Mitsos_Pi » Δευτ Σεπ 05, 2011 12:45 pm

Παιδιά καλημέρα. Λόγω επαγγελματικών και προσωπικών θεμάτων έχω χαθεί από το φόρουμ και αισθάνομαι λίγο ...χμ πώς να το πω, που επανέρχομαι με καθαρά διεκπεραιωτική ερώτηση. Αλλά τέλος πάντων.

Το πρόβλημά μου είναι ότι έχω χάσει το εμπρός τμήμα του δεξιού εμπρός φρυδιού (πλευρά συνεπιβάτη). Το Terios μου είναι μαύρο, του 2006, το νέο (τότε) μοντέλο. Το πρόμπλεμ είναι βέβαια πως εδώ στην Αθήνα τα εξουσιοδοτημένα ανταλλακτικατζίδικα ζητούν περι τα 220 ευρώ (για το μισό φρύδι πάντα)! Γνωστά πράματα. Επίσης έχω μια τρύπα στο τζαμάκι στο πίσω δεξί φανάρι.

Οπότε ψάχνω για μεταχειρισμένο, ιμιτασιόν κλπ φρύδι και πίσω τζαμάκι. Ερωτήσεις έχω να κάνω 3:
1. Πώς στο καλό λέγεται στα αγγλικά αυτό το μισό φρύδι μήπως και βρω τίποτε στο ebay; Συνάδελφος έχει αγοράσει ανταλλακτικό (άλλης μάρκας αυτοκ.) σε μισή τιμή από ότι στα μαγαζιά της οδού Φραντζή, συμπεριλαμβανόμενων των μεταφορικών!
2. Ιμιτασιόν φρύδια έχει δοκιμάσει κανείς; Επειδή τη συναρμογή δεν την εμπιστεύομαι ιδιαίτερα σε τέτοιας προέλευσης εξαρτήματα. Πάντως γύρω στοο 100άρικο βλέπω να κοστολογούνται.
3. Μεταχειρισμένα φρύδια βρίσκει κανείς εύκολα εντός Αττικής, κατά προτίμηση προς Μεσόγεια μεριά; Δυστυχώς ωράριο κλπ δεν ευνοούν την αναζήτηση προς Νέο Κόσμο, Βοτανικό κλπ. Ούτε Σάββατο δουλεύουν όλοι αυτοί.

Θα είμαι ευγνώμων για οποιαδήποτε πρόταση/ιδέα.
Χαιρετισμούς σε όλους

(ΥΓ: το thread με τον κατάλογο μαγαζιών με μεταχειρισμένα τον έχω δει αλλά από εδώ που είμαι τώρα δεν μπορώ να τον κατεβάσω. Επιπλέον με ενδιαφέρει η εμπειρία σας στο θέμα "φρύδια" καθώς είναι εξάρτημα που πρέπει να χαλάει/σπάει/γδέρνεται συχνά)
Mitsos_Pi
Junior Boarder
Junior Boarder

Απ:λύση (λογικής τιμής) για φρύδι Terios II ;

Δημοσίευσηαπό Anestis » Δευτ Σεπ 05, 2011 2:27 pm

Το γνωστό πρόβλημα των ανταλακτικών.
Για το φρύδι όταν λέτε ότι το έχετε χάσει τι ακριβώς εννοείτε?
Θα ψάξω να βρώ ένα link από ένα ελληνικό site το οποίο είχε όλο το σετ περίπου 450 ευρώ.
http://atlasteam.gr/eshop/catalog/produ ... anguage=gr
Anestis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Εικόνες: 0

Δημοσίευσηαπό Mitsos_Pi » Δευτ Σεπ 05, 2011 2:59 pm

Ξεκουμπώθηκε σε κάποιο μικροατύχημα που είχα, δεν το στερέωσα καλά, έπεσε στο δρόμο (νύχτα) και δεν μπόρεσα να το ξαναβρώ. Είναι πάντως πολλά τα λεφτά για ένα κομμάτι φτηνό θερμοπλαστικό και θα δυσκολευτώ να δώσω τα 220, πόσο μάλλον τα 450. Θα μου πεις βέβαια πως σε εκείνη την τιμή παίρνεις όλο το σετ αλλά δεν είναι λίγα. Immitation είναι αυτό το σετ;

Ακόμη ψάχνω να βρω πώς λέγεται στα αγγλικά το εξάρτημα αλλά τίποτα. "Wing" δεν είναι, "bumper" δεν είναι. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος που έχει πρόσβαση σε επίσημο κατάλογο ανταλλακτικών;
Mitsos_Pi
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό Anestis » Δευτ Σεπ 05, 2011 3:06 pm

Βασικά δεν το εξήγησα σωστά.
Εννοώ ότι μήπως γίνεται να πάρει κάποιος π.χ.ένα κομμάτι όπως θέλετε εσείς.
Σίγουρα δεν θα κάνει 220 ευρώ αλλά ούτε ξέρω εάν είναι γνήσιο.
Υ.Γ.Θέλουν και βάψιμο άρα ανεβαίνει το κόστος.
Anestis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Mitsos_Pi » Δευτ Σεπ 05, 2011 3:07 pm

Anestis έγραψε:
http://atlasteam.gr/eshop/catalog/product_info.php?cPath=23_206_224_644&products_id=4520&language=gr

Αυτό το έχω δει, προφανώς non-original part. Πολύ καλή η τιμή σε σχέση με το πόσο το πουλάει η αντιπροσωπεία αλλά παραμένει το ρίσκο της ποιότητας συναρμογής. Υπάρχει πάντως και αυτό εδώ που πουλιέται χωριστά και όχι σε σετ αλλά πρέπει να πάω προσωπικά στον Νέο Κόσμο να τδω αν μου κάνει. Πίκρα η Αθήνα στο θέμα ανταλλακτικά (συνεχές ωράριο, κίνηση κλπ).

edit: Ωχ, αν θέλει και βάψιμο, βγαίνει ασύμφορο σε σχέση με το γνήσιο. Καλά που μου το είπες ώστε να ρωτάω από το τηλ. αν είναι βαμμένο.

(αν δεν σε πειράζει, μπορείς να μου γράφεις στον ενικό, δεν είμαι και πάρα πολύ μεγάλος, σίγουρα όχι όσο η Πελοπόννησος...)
Mitsos_Pi
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό Anestis » Δευτ Σεπ 05, 2011 5:19 pm

Όσον αφορά τα φρυδάκια από το σετ που έβαλα πρίν από ότι διάβασα αποτελείτε από 10 κομμάτια άρα να υπολογίζετε 50 ευρώ το ένα κομμάτι και 60 ευρώ περίπου το βάψιμο 110 σύνολο περίπου.
Τώρα το φρυδάκι με 100 ευρώ να υπολογίσετε και άλλα 60 για βάψιμο 160 πάλι περίπου.
Anestis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Mitsos_Pi » Τετ Σεπ 07, 2011 10:25 am

Ανέστη, ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση. Πράγματι, ρώτησα για το σετ της ιταλικής Arrigoni που αναφέρεις και επιβεβαίωσαν ότι το συγκεκριμένο μοντέλο είναι άβαφο (μαύρο, ματ). Μου είπαν ότι οι περισσότεροι τα τοποθετούν άβαφα (κομματάκι άσχημο, κατά τη γνώμη μου, αλλά περί ορέξεως...). Το σετ πουλιέται μόνο πλήρες, δεν "σπάει".

H σελίδα του κατασκευαστή (ο οποίος τα ονομάζει fender flares αλλά και fender extensions) είναι:
[*]για το άβαφο http://www.arrigoni4x4store.com/en/acce ... z-o-f.html
για το γκρι σετ (δεν κάνει για τα μαύρα Terios) http://www.arrigoni4x4store.com/en/acce ... z-o-f.html

Τέλος, στα εδώ ανταλλακτικατζίδικα έψαξα πολύ αλλά τίποτα. Οπότε έχω μόνο 2 επιλογές: ή original ή το set της Arrigoni και βάψιμο. Θα ψάξω λίγο ακόμη στο web (αρνητικά αποτελέσματα μέχρι τώρα) και θα δω τι θα κάνω. Πάντως την ορολογία που χρησιμοποιούν στα αγγλικά πιστεύω πως τη βρήκα: Wheel Arch Extensions ή Fender extensions ή Fender flares
Mitsos_Pi
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό Anestis » Τετ Σεπ 07, 2011 10:51 am

Καλημέρα.
Αυτό που φοβόμουν ότι το σέτ δεν μπορεί να σπάσει σε κομμάτια.
Προσωπικά εγώ θα προτιμούσα το γνήσιο εφόσον πρόκειτε γιά ένα κομμάτι και διαφορά περίπου 70 με 80 ευρώ.
Τέλος δέν μπορώ να καταλάβω το λόγο για τον οποίο τα ανταλλακτικατζίδικα δεν φαίρνουν τέτοιου είδους ανταλλακτικά.
Anestis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Anestis » Τετ Σεπ 07, 2011 10:55 am

Υ.Γ.Τώρα που το βλέπω καλύτερα στο 2ο link η πρώτη μεγάλη εικόνα το Τέριος που έχει τα βελάκια δείχνουν μόνο τα μικρά, ενώ στην τρίτη σειρά τρίτη εικόνα δείχνει μόνο το μεγάλο μονοκόμματο.
Anestis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Mitsos_Pi » Τετ Σεπ 07, 2011 11:29 am

Anestis έγραψε:
Καλημέρα.
Τέλος δέν μπορώ να καταλάβω το λόγο για τον οποίο τα ανταλλακτικατζίδικα δεν φαίρνουν τέτοιου είδους ανταλλακτικά.

Φρύδια για το Terios I είχαν κάποιοι. Αλλά για το Terios II (2006 -2008, αν δεν κάνω λάθος με τις χρονολογίες), τίποτα πλην του γνήσιου.
Mitsos_Pi
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Πέμ Σεπ 08, 2011 2:03 am

Προσοχή, τα εμπορίου φρύδια φτερών δεν έχουν καμιά σχέση με τα γνήσια, τουλάχιστον όσα έχω δει εγώ.
Οπότε αν θέλεις να πάρεις όλο το σετ για να τοποθετήσεις μόνο το ένα και τα άλλα να σου μείνουν καβάτζα ξέχνα το.
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Mitsos_Pi » Σάβ Σεπ 10, 2011 12:19 pm

g.pesketzis έγραψε:
Προσοχή, τα εμπορίου φρύδια φτερών δεν έχουν καμιά σχέση με τα γνήσια, τουλάχιστον όσα έχω δει εγώ.
Οπότε αν θέλεις να πάρεις όλο το σετ για να τοποθετήσεις μόνο το ένα και τα άλλα να σου μείνουν καβάτζα ξέχνα το.

Ευχαριστώ για την υπόδειξα. Ναι, αυτό φοβήθηκα κι εγώ, ότι ούτε θα ταιριάζει απόλυτα το ένα μισό (το γνήσιο) με το άλλο μισό (το νέο) και -κυρίως- τη διαφορά στο χρώμα. Θα βάλω το γνήσιο τελικά.

Πανάκριβα πράγματα πάντως (220 για μισό φρύδι κατασκευασμένο από ABS) και η ζημιά πανεύκολη στο Terios II. Τώρα θα μου πεις "γιατί το πήρες τότε". Ε, από τη μια μου αρέσουν οι ανέσεις, ο "πολιτισμός" τέτοιων αυτοκινήτων (αλλά να είναι αγρατζούνιστα) αλλά από την άλλη είμαι και σιδεροφάγος (απρόσεκτος γενικά) με τα μηχανήματα. Οπότε πάντα κάπου στη μέση θα είμαι και δεν θα μπορώ να μένω ήσυχος. Τουλάχιστον να υπάρχουν τα λεφτά επισκευάζονται οι σοβαρές ζημιές. Αλλά με τα χάλια της αγοράς εργασίας, αυτό πια δεν μπορεί να μου το εγγυηθεί κανείς. Σόρυ για το οφ-τόπικ αλλά ξέρω καλά πως πριν 2 χρόνια δεν θα έψαχνα για μεταχειρισμένο/ιμιτασιόν φρύδι. Ούτε πως μπορώ να οδηγώ τελείως οικονομικά και να αποφεύγω διόδια :angry:
Mitsos_Pi
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό Λεωνιδας » Σάβ Σεπ 10, 2011 12:23 pm

αγρατζουνιστο ΤΕΡΙΟΣ;;;;;;;:ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy:

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΜΑ ΑΔΕΡΦΕ:unsure:
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ:P
Λεωνιδας
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Mitsos_Pi » Σάβ Σεπ 10, 2011 12:47 pm

Κι όμως, έτσι ήταν το δικό μου πριν το πάρω στα χέρια μου! Υπάρχουν τύποι με φετιχισμό για τα μηχανήματά τους (τους ζηλεύω καμμία φορά). Τέσσερα χρόνια το είχε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης (2ο αυτοκίνητο όμως). Τώρα μέχρι και τσιρότο στο ένα από τα πίσω φώτα έχει. Με παρηγορείς πάντως :)
Mitsos_Pi
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό Λεωνιδας » Σάβ Σεπ 10, 2011 1:02 pm

χαχαχαχα το δικο μου ειναι "ριγε" (μια λωριδα χρωμα ,μια λωριδα μεταλλο :P)

ακου λοιπον μια φτηνη και ... θεσπεσια εμφανισιακα λυση :
εχω δει ΤΕΡΙΟΣ χωρις τα φρυδακια και με το λαστιχο το 235 !!!!!
μου αρεσε περισσοτερο....
Λεωνιδας
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Επόμενο

Επιστροφή στο Terios - Service & Φανοποιεία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης