Κόστος ανταλλακτικών και service*

Απ:ΚΟΣΤΟΣ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΑΛΩΣΙΜΩΝ

Δημοσίευσηαπό Gipakius » Τετ Δεκ 01, 2010 3:56 pm

Φίλε Βαγγέλη όλοι συμφωνούμε πως τα ανταλλακτικά είναι πανάκριβα (ειδικά αυτά με τη λιγότερη ζήτηση).
Απλώς επισημαίνω ότι ξέρω παραδείγματα ιδιοκτητών Terios και Feroza ,που 10 χρόνια δεν έχουν χρειαστεί ούτε ένα.
Άβαταρ μέλους
Gipakius
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » Τετ Δεκ 01, 2010 7:32 pm

στο τζαμπο πάντως ειναι ολα πάμφθηνα .....με 20$, και τη δεν πηρα μιλαμε πολυ φθηνά.......είπα και την προηγούμενη Βδομάδα σέρβις των 30.000 δωσαμε 280$ ετσουξε λιγο ( και χωρίς μπροστινά τακακια που ήθελε ) γιατρε πες τιποτα να κατεβουν λιγο η τιμές γιατι σε λιγο τα ανταλλακτικά θα ειναι πιο ακριβα και απο το αυτοκίνητο..........να κατι τέτοιες στιγμές αναπολώ το πρωτο μου μηχανακι ενα παλιοπαπο 50cc παιδια δεν ειχα ρίξει φραγκο επανω , και απο καυσιμο? ακομα δεν εχω καταλάβει τι έκαιγε ,βενζινα αεριο πετρέλαιο?
:lol:
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Anestis » Τετ Δεκ 01, 2010 7:35 pm

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ έγραψε:
και απο καυσιμο? ακομα δεν εχω καταλάβει τι έκαιγε ,βενζινα αεριο πετρέλαιο?
:lol:[/quote]

Επειδη εχει ο θειος Honda 50 cc απο τα αθανατα τα αρχαια και αυτο το ιδιο μονο καυσιμο και καμια φορα του βαζει και οινοπενυμα η βοτκα να ξυπνησει αναλογος τι του ζηταει το παπι:P
Anestis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Εικόνες: 0

Δημοσίευσηαπό Δρακουλης » Παρ Δεκ 03, 2010 1:07 am

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ έγραψε:
είπα και την προηγούμενη Βδομάδα σέρβις των 30.000 δωσαμε 280$ ετσουξε λιγο :lol:

Φιλε Τασο, πες μας αν θελεις τις εργασιες που γινανε στον τερη σου, γιατι ετοιμαζομαι.
Δρακουλης
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » Παρ Δεκ 03, 2010 11:09 pm

Δρακουλης έγραψε:
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ έγραψε:
είπα και την προηγούμενη Βδομάδα σέρβις των 30.000 δωσαμε 280$ ετσουξε λιγο :lol:

Φιλε Τασο, πες μας αν θελεις τις εργασιες που γινανε στον τερη σου, γιατι ετοιμαζομαι.
λοιπον εχουμε και λεμε 1) φιλτρο λαδιου 2) λαδια 5w-30w 4λιτρα συνθετικο 3)ροδελα καρτερ-σασμσαν αλουμινιου 4)καθαριστικο παρ μπριζ 5) ροδελα ταπαs διαφρικου εμπ.κατω 6) βαλβολινη 80w-90w-GL-5 7) βαλβολινη 85W-90W-GL-5 LSD 8) βαλβολινη 75w-90w-GL-5 9) υγρο τιμονιου-σασμαν Α/Τ 10) αντιψυκτικο G12 11) υγρο φρενου 250ml 12) φιλτρο αεροs.......... αυτα ειναι με τη σειρα ακριβωs που ειναι στο τιμολογιο :angry: :S
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό evagelos » Σάβ Δεκ 04, 2010 12:03 pm

Φίλε Gipakius αυτά που ήξερες για τα παλιά , δεν ισχύουν για τα καινούργια. Βέβαια πολλοί από κόμπλεξ λένε και ψέμματα ή δεν έχουν ιδέα από αυτοκίνητα για να κρίνουν αν μια ζημιά είναι τυχαία ή προέρχεται από φυσιολογική φθορά. Δε θα σου γράψω τι έχω πληρώσει μέχρι και εχθές , για να είναι στο 100% όπως το έχω τώρα και μπορεί να φθάσει μέχρι Πεκίνο , γιατί θα το πουλήσω , και από εδώ και στο εξής μόνο καλά λόγια...
Είναι το καλύτερο αυτοκίνητο του κόσμου.

Για το φίλο Αναστάσιο που του βάζουν σαν ανταλλακτικό τις ΡΟΔΕΛΛΕΣ , καθαριστικό παρπρίζ, κάτι υγρά των 3 και 5 Ευρώ και βαλβολίνες ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΛΕΣ τι να πω. Αν κατάλαβα είναι ευχαριστημένος με τα 280 ευρώ που έδωσε , με κόστος ανταλλακτικών κάτω από 100 ευρώ και εργασία που κάνει ένας απλός φιλτρολαδάς!!!

Παιδιά έχετε ασχοληθεί τεχνικά με αυτοκίνητο ή συζητάμε και παρεξηγιόμαστε χωρίς κοινή βάση;

Οσο για το θόρυβο που σας είχα γράψει , αφού το είδαν οι καλύτεροι γιατροί της DAIHATSU της Αθήνας , επιμένοντας ότι από τη μάνα του κάνει σαν σκαραβαίος της VW ,ούτε ένας δεν κατάλαβε ότι είναι ΚΑΖΑΝΑΚΙ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ ΤΡΥΠΙΟ.
Βγάλτε τα συμπεράσματά σας και WAKE UP.

Σας αφήνω τώρα γιατί πάω στο σαλόνι αυτοκινήτου , να διαλέξω ΑΥΣΤΗΡΑ ΔΙΘΕΣΙΟ , γιατί με το δικό μας θα ξεχάσω τι σημαίνει ΟΔΗΓΙΚΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ.
evagelos
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό getr1 » Σάβ Δεκ 04, 2010 12:16 pm

καλημερα ευαγγελε
1) ολες οι αντιπροσωπειες χρεωνουν ροδελες & υγρα παρπριζ
2) αν δεν σου κανει οποιοδηποτε συνεργειο το αλλαζεις (δεν κανουν ολες οι μελισσες μελι)
3) καλα να περασεις στο σαλονι απλα με το ροαντστερ που θα παρεις δεν θα τραβας τροχοσπιτο ;)
να μουν τον Μαη γαιδαρος
τον Αυγουστο κριαρι
ολο το χρονο κοκορας
και γατος τον Γεναρη
Άβαταρ μέλους
getr1
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό evagelos » Σάβ Δεκ 04, 2010 12:30 pm

Ηθελα να το γράψω ότι πράγματι το κάνουν όλες οι αντιπροσωπείες επίτηδες για να ΄"φουσκώνουν" τη λίστα και να φεύγεις ευχαριστημένος ότι κάτι κάνανε σπουδαίο. Αυτό βέβαια γιατί ξέρουν που απευθύνονται.
Προφανώς το Τέριος δεν είναι βασικό αυτοκίνητο οικογένειας. Το τροχόσπιτο θα ρυμουλκείται από το ΒΑΣΙΚΟ αυτοκίνητο έως ότου αντικατασταθεί με αυτοκινούμενο τροχόσπιτο.
Οσο για τις αντιπροσωπείες , πήγα στις καλύτερες ,αλλά δε θέλω να εκθέσω ονόματα και ούτε πρόκειται επειδή ήταν πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί απλά και άσχετοι.
Αν δεν οδηγήσεις roadster , χάνεις πολλά.
evagelos
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό geovil » Σάβ Δεκ 04, 2010 12:40 pm

Το αυτοκινουμενο τροχοσπιτο Ευαγγελε ειναι η καλυτερη λυση για σενα και για τον τυπο των ταξιδιων που κανεις,και ειχα σκεφτει να στο προτεινω και σε καποιο απο τα παλαιοτερα ποστ.......Αν καταληξεις σε κατι τετοιο ,να προτιμησεις οπωσδηποτε diesel και ακομα καλυτερα turbo diesel.......μετα δεν θα σε προβληματιζει καμμια αποσταση οσο μακρινη και δυσκολη να ειναι.....
Άβαταρ μέλους
geovil
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Λεωνιδας » Σάβ Δεκ 04, 2010 12:40 pm

Βαγγελη η κατασταση με τα σερβις νομιζω θα φκιαξει γενικως ,γιατι θα κυνηγανε πελατη με το ντουφεκι σε λιγο .Να φανταστεις γειτονας με γερμανικο αυτοκινητο εδω και ενα χρονο αλλαζει μονο λαδια και μονος του και λεει "οσο αντεξει(!!!!!)δε θα με ξαναδουν"

Αυτοκινουμενο!!!!!
Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΛΥΣΗ ΔΙΑΚΟΠΩΝ !!!!
αιντε με το καλο ...και γρηγορα!!!!

(Το Τ2(1.5) το δικο σου το τροχοσπιτο θα το τραβαγε ανετα;
Λεωνιδας
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Σάβ Δεκ 04, 2010 1:09 pm

Ευάγγελε, δεν θα διαφωνήσω σε αυτά που λες αλλά βρε αδερφέ δεν γίνετε όλες οι αντιπροσωπείες να είναι άσχετες και να μην έχουν γνώσεις. Τα παραλές λίγο ρε φίλος.
Εγώ είμαι της άποψης πως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν και σωστοί και μη σωστοί επαγγελματίες αλλά μη τους παίρνει η μπάλα όλους, δεν είναι σωστό.
Φυσικά συμφωνώ και στο γεγονός ότι όταν κάποιος ξέρει και μπορεί να κάνει μια δουλειά γιατί να χρεώνετε την εργατοώρα του κάθε τεχνικού αλλά από την άλλη πιστεύω πως ένας σωστός και καλός τεχνικός έχει σαφώς πολλές περισσότερες γνώσεις από έναν ιδιώτη και θα ελέγξει και κυρίως θα διαγνώσει και κάποια πράγματα παραπάνω τα οποία μπορούν να προκαλέσουν βλάβη στο μέλλον.
Για μένα αυτό είναι το κίνητρο για να πάει κάποιος σε τεχνικό, δηλαδή να διαγνώσει για παράδειγμα κάτι το οποίο τώρα θα μου κοστίσει 10 ενώ αν δεν διορθωθεί εγκαίρως θα μου κοστίσει 100.
Τώρα αν θα μου αλλάξει λάδια και φίλτρα αυτό το κάνει και ο πιτσιρικάς που σκουπίζει το συνεργείο.

Περιμένουμε εντυπώσεις από την έκθεση και καμιά φώτο από τίποτα εντυπωσιακό φίλος:P
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » Σάβ Δεκ 04, 2010 4:42 pm

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ έγραψε:
Δρακουλης έγραψε:
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ έγραψε:

λοιπον εχουμε και λεμε 1) φιλτρο λαδιου 2) λαδια 5w-30w 4λιτρα συνθετικο 3)ροδελα καρτερ-σασμσαν αλουμινιου 4)καθαριστικο παρ μπριζ 5) ροδελα ταπαs διαφρικου εμπ.κατω 6) βαλβολινη 80w-90w-GL-5 7) βαλβολινη 85W-90W-GL-5 LSD 8) βαλβολινη 75w-90w-GL-5 9) υγρο τιμονιου-σασμαν Α/Τ 10) αντιψυκτικο G12 11) υγρο φρενου 250ml 12) φιλτρο αεροs.......... αυτα ειναι με τη σειρα ακριβωs που ειναι στο τιμολογιο :angry: :S
γιατρε τι εν οι ο Ευάγγελος που λει οτι βαλανε βαλβολινεs και ενισχυμένες και απλές?? έχουνε κανει πατατα ετσι? συμφωνα με την πείρα που έχεις τα ανταλακτικα ειναι ενταξει για το σέρβις των 30000χιλ.?
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό evagelos » Σάβ Δεκ 04, 2010 11:39 pm

Αναστάσιε όχι δεν έχουνε κάνει πατάτα. Απλά στα διαφορικά μπαίνουν πιο φθηνές βαλβολίνες και οι ακριβές στο σασμάν. Στο δικό μου έβαλα παντού ενισχυμένες , πανάκριβες αμερικάνικες γιατί είμαι ψείρας και ρυμουλκώ.
Φίλε Πεσκετζή προφανώς δεν αναφέρομαι σε όλους. Τα παιδιά ψάξανε το αυτοκίνητο ,αλλά πράγματι ήταν δύσκολη περίπτωση , γιατί είχε σπάσει κομμάτι από καταλύτη και παγιδεύτηκε στο καζανάκι ,το οποίο συντονιζότανε σε συγκεκριμένες στροφές ,ενώ σε μαρσαρίσματα και στο ρελαντί δεν ακουγόταν τίποτα. Το ανακάλυψα δια της "μεθόδου απαγωγής στο άτοπο" και προσωπική επιμονή , επειδή θέλω το αυτοκίνητο να δουλεύει ρολόι.
Η έκθεση ήταν αποτυχία κατ εμέ ,με ελάχιστα καινούργια μοντέλα και λίγες μάρκες. Από οσες έχω πάει στη ζωή μου ήταν η πιο μικρή. Τμήμα ανταλλακτικών ήταν σχεδόν ανύπαρκτο. Αν κάνεις μια βόλτα στη Συγγρού , στις αντιπροσωπείες θα δεις περισσότερα. Πάντως είναι αξιέπαινοι γιατί πλήττεται ο κλάδος από την κρίση , και αυτό το λίγο που κάνανε είναι γενναίο.
Αυτοκινούμενο θα βγάλω με το καλό γιατί το τροχόσπιτο είναι καινούργιο και πιάνει καλά λεφτά. Το καθυστερώ προς το παρόν μέχρι να ξεκαθαρίσουν τα φορολογικά και για ένα σημαντικό λόγο. Με το αυτοκινούμενο καλύπτεις πολλά χιλιόμετρα , αλλά όταν φθάσεις στο προόρισμό σου , δεν έχεις αυτοκίνητο για μετακινήσεις. Τα όμορφα κάμπινγκ είναι έξω από τις πόλεις και δεν υπάρχουν άφθονες συγκοινωνίες. Για μηχανάκι δε το συζητάω γιατί μετά τα 45 δεν κολλάνε εύκολα τα σπασμένα κόκκαλα και ο καιρός στην Ευρώπη δεν είναι σαν την Ελλάδα.
evagelos
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό getr1 » Σάβ Δεκ 04, 2010 11:45 pm

αντε βρε βαγγελη και σου ευχομαι να ξεκαθαρισει ο τοπιο γρηγορα
να ξεφορτωθεις τον τερη να αποκτησεις 1 fiat ducato αυτοκινουμενο κι 1 porche roadster να μπαινεις στις στροφες σαν ''κοσια'';) ;) ;)
να μουν τον Μαη γαιδαρος
τον Αυγουστο κριαρι
ολο το χρονο κοκορας
και γατος τον Γεναρη
Άβαταρ μέλους
getr1
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Σάβ Δεκ 04, 2010 11:51 pm

Μήν αγχώνεσε Αναστάση όλα καλά.;)

Ευάγγγελε πάλι καλά που έγινε και η έκθεση στο παρά τσακ...
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Terios - Service & Φανοποιεία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες