Κόστος ανταλλακτικών και service*

Απ:ΚΟΣΤΟΣ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΑΛΩΣΙΜΩΝ

Δημοσίευσηαπό evagelos » Σάβ Δεκ 04, 2010 11:55 pm

Για πόρσε δεν το βλέπω , αλλά ένα SLK 1800 κομπρέσορ σε καλή κατάσταση το κτυπάω.
Και για τις δύο αγορές μόνο μεταχειρισμένα. Στην εποχή μας δε συμφέρει καινούργιο , γιατί σε ένα χρόνο χάνει το 30% της αξίας του.
Το καινούργιο είναι η εύκολη λύση για να μην έχεις προβλήματα και μη ψάχνεις.
Με το ερασιτεχνικό συνεργείο μου μπορώ να κάνω πολλές επισκευές αρκεί να βρίσκω φθηνά ανταλλακτικά. Γιαυτό θα επιλέξω παγκόσμιες μάρκες και πολυφορεμένες.
evagelos
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό getr1 » Κυρ Δεκ 05, 2010 12:00 am

καλα αλλα απο mercedes μερια μην ψαχνεις να βρεις και στο ''παζαρι'' πονανε λιγο

κατι ημιτες τρομπες βενζινας για 200 clk κανα 500+εurw
να μουν τον Μαη γαιδαρος
τον Αυγουστο κριαρι
ολο το χρονο κοκορας
και γατος τον Γεναρη
Άβαταρ μέλους
getr1
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό evagelos » Κυρ Δεκ 05, 2010 12:13 am

Επειδή ο σοφός λαός μας λέει: " Το δις εξ αμαρτείν ουκ ανδρός σοφού " , αυτή τη φορά θα ψάξω την επόμενη αγορά μου με αυστηρή λίστα και προδιαγραφές.
Πάντως να ξέρεις ότι το χειρότερο δεν είναι το πανάκριβο ανταλλακτικό , αλλά να μη το βρίσκεις καθόλου σε ιμιτασιόν.
evagelos
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό getr1 » Κυρ Δεκ 05, 2010 12:21 am

συμμεριζομαι την αποψη σου
αλλα επειδη εχουμε την ιδια ηλικια περιπου θα σου πω οτι υπαρχει διαφορα στην ''προληψη'' αλλο να προλαβαινω να αλλαξω ιμαντα πχ σε 1 φιατ αλλο σε 1 τογιοτα
το μεν θα στα φτυσει στα 100 πρωτα χλμ το δε μπορει και σε 1 χρονο

*δεν ειμαι μηχανικος απλα κι εγω ασχολουμε ερασιτεχνικα με οτι μπορω!
να μουν τον Μαη γαιδαρος
τον Αυγουστο κριαρι
ολο το χρονο κοκορας
και γατος τον Γεναρη
Άβαταρ μέλους
getr1
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό evagelos » Κυρ Δεκ 05, 2010 12:37 am

Συμφωνώ η λέξη ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ είναι μεγάλη κουβέντα. Εξάλλου και τα δύο αυτοκίνητά μου είναι γιαπωνέζικα. Ομως ξέρεις τι είναι να τρέμεις μήπως πάθεις ζημιά των 5000 ευρώ!!!
Για σκέψου να το πάθεις με ένα αυτοκίνητο 7ετίας που δεν πιάνει πάνω από 6000.
Τι κάνεις τότε; Ψάχνεις και παρακαλάς σε όλα τα παλιατζίδικα για κάτι σε μεταχειρισμένο ή από τρακαρισμένα για να μη το πετάξεις.
Επειδή το αυτοκίνητο στο σύνολό του είναι αναλώσιμο υλικό , το καλύτερο είναι αυτό που μπορείς να το φτιάξεις ΑΜΕΣΑ και με μικρό κόστος. Και να μείνεις στο δρόμο υπάρχει και οδική βοήθεια , όχι όμως να τρέμεις στο τι θα πληρώσεις με μια ζημιά.
evagelos
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό getr1 » Κυρ Δεκ 05, 2010 12:51 am

κοιτα επειδη ταξιδευεις ειναι λογικο να θες το αμαξι σου στην πενα
οντως πολλες φορες εχεις αμαξι που για να το φτιαξεις στοιχιζει περισσοτερο απ οτι αξιζει
πχ τρακαρε η γυναικα μου περισυ 1 nissan cherry 1000cc 89 μοντελο το αμαξι το χα αγορασει 300 ευρω 2 πορτες 1 φτερο και 1 ψαλιδι 1 ακρομπαρο πηγαν 300 ευρω μεταχειρα εκει το παιζεις λες [η ταν η το πεταν]
ολα ειναι αναλωσιμα μπορει να το εχουμε παρκαρει και να το χτυπησει κεραυνος
αλλα αμα ζουμε και με το αν ,οταν μηπως....εκει βαζουμε αλλο 1 αγχος (να παρουμε και 2 πλυντηρια 2 κουζινες 8 τηλεορασεις μην χαλασει καποιο να εχουμε καβατζα)
εγω μιλαω για τον εαυτο μου παντα οσα αμαξια ειχα ηταν ολα γιαπωνεζικα ποτε δεν με αφησαν στον δρομο και θελω να πιστευω οτι και ο τερης ετσι θα ειναι :)

καληνυχτες γιατι αυριο 4+45 ντριννννννν για δουλεια
να μουν τον Μαη γαιδαρος
τον Αυγουστο κριαρι
ολο το χρονο κοκορας
και γατος τον Γεναρη
Άβαταρ μέλους
getr1
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Anestis » Κυρ Δεκ 05, 2010 12:55 am

Δεν εισαι και μονος φιλε μου που θα ξυπνησει αυριο τετοια ωρα γιαυτο καλο κουραγιο απο μενα:)
Anestis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Εικόνες: 0

Κόστος ανταλλακτικών και service*

Δημοσίευσηαπό getr1 » Κυρ Δεκ 05, 2010 1:01 am

thanks ;)
να μουν τον Μαη γαιδαρος
τον Αυγουστο κριαρι
ολο το χρονο κοκορας
και γατος τον Γεναρη
Άβαταρ μέλους
getr1
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Απ:Κόστος ανταλλακτικών και service*

Δημοσίευσηαπό panosck » Πέμ Δεκ 01, 2011 12:18 pm

Καλημέρα,

Σερβις 90.000 σε τέριος 2 του 08 με αλλαγή σε λάδια, βαλβολίνες, φίλτρα, αντιψυκτικό, υγρά φρένων, μπουζί ιριδίου, τακάκια, και διάφορα μικρά (πχ υγρό καθαριστήρων), 500 ευρώ στην agripan. Και κάρτα καυσαερίου.

Ναι μεν μεγάλο ποσό, αλλά πρώτη φορά που αλλάζω μπουζί, δεύτερη για τακάκια, και λάδια μέχρι στιγμής κάθε 10.000.

Πολύ καλή εξυπηρέτηση, με όλα τα συστήματα τσεκαρισμένα, και ντίζες/πόρτες κλπ γρασαρισμένα και ρυθμισμένα.

Ευχαριστημένος λοιπόν, μιας και δεν έχω χώρο/χρόνο για να τα κάνω μόνος μου, αν και οι γνώσεις υπάρχουν! Και συγκρίνoντας με τα εταιρικά mercedes/bmv/audi μια χαρά στα συνολικά μου έξοδα μέχρι στιγμής (3.5 χρόνια).
panosck
Expert Boarder
Expert Boarder

Re: Κόστος ανταλλακτικών και service*

Δημοσίευσηαπό ferozasea » Τετ Αύγ 22, 2012 11:32 am

δεν βλεπω νεο υλικο,,, μηπως κοψατε τα σερβις εντελως λογω κρισης,,?? :D οι τιμες στα σερβις και τα ανταλλακτικα κατεβηκαν λογω κρισης η ανεβηκαν,,,,?? σιγουρα η ποιοτητα των γνησιων ανταλλακτικων ιαπωνιας ειναι ετη φωτος καλυτερη απο τα ιμιτασιον και το λεω σαν κατοχος DAIHATSU FEROZA 1996 που εχει γραψει 330,000 χλμ και μεχρι τωρα εχει κανει μονο σερβις και καμια επισκευη λογω βλαβης.... καποια εξαρτηματα ειναι φτιαγμενα λες και θελαν οι γιαπωνεζοι να λειτουργουν αιωνια :D

μια πληροφορια,,,

ο ΠΑΥΛΕΛΗΣ βλεπω εχει μαζεψει αρκετα TERIOS τρακαρισμενα στο μαγαζι του μαλλον για ανταλλακτικα,,,,
ferozasea
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Terios - Service & Φανοποιεία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες