Κόστος ανταλλακτικών και service*

Κόστος ανταλλακτικών και service*

Δημοσίευσηαπό sam » Πέμ Ιούλ 24, 2008 12:14 am

Μήπως μπορεί κάποιος να με ενημερώσει σχετικά με τις τιμές των σέρβις για να έχω μια ιδέα, το αυτοκίνητο το παίρνω αύριο (TERIOS II SPECIAL A/T) αλλά έχω την αίσθηση ότι η αντιπροσωπεία βαράει όπου βρει (μεταφορικά πάντα).
sam
Junior Boarder
Junior Boarder

Απ:ΚΟΣΤΟΣ ΣΕΡΒΙΣ

Δημοσίευσηαπό GFA » Πέμ Ιούλ 24, 2008 5:29 pm

Eυτυχώς που είναι τέρας αξιοπιστίας και δεν έχει πολλά για να βαρέσει.
Αλλά αν έχεις ατύχημα ή χαλάσεις κάτι απο λάθος, την "έβαψες".
GFA
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό Neraidakis » Πέμ Αύγ 07, 2008 5:11 pm

ΦΙΛΑΡΑΚΟ ΑΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΕΝΑΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΡΙΟΣ 2 ΕΔΩΣΕ 1000 ΕΥΡΩ ΣΧΕΔΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΆ,ΧΩΡΙΣ ΒΑΨΙΜΟ, ΧΩΡΙΣ ΚΛΕΙΔΑΡΕΙΕΣ,ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΥΑΛΟΚΑΘΑΡΗΣΤΗΡΑ.ΦΩΤΙΑ ΤΑ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΤΗΣ DAIHATSU!!!ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ.
Neraidakis
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό sam » Πέμ Αύγ 07, 2008 5:31 pm

Από ότι κατάλαβα καλύτερα σε ένα ατύχημα να χτυπήσω εγώ, παρά το αυτοκίνητο. Αν χτυπήσει αυτό με τέτοια κοστολόγια πιο πολύ θα πονέσω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mόνο με μεικτή σώζεσαι αλλά 1000 ευρώπουλα το χρόνο....
sam
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό sam » Πέμ Αύγ 07, 2008 5:32 pm

Από ότι κατάλαβα καλύτερα σε ένα ατύχημα να χτυπήσω εγώ, παρά το αυτοκίνητο. Αν χτυπήσει αυτό με τέτοια κοστολόγια πιο πολύ θα πονέσω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mόνο με μεικτή σώζεσαι αλλά 1000 ευρώπουλα το χρόνο....
sam
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό Apneafrog » Παρ Αύγ 08, 2008 7:51 am

Εγω εχω κανει Full μικτη ασφαλεια για να εχω το κεφαλακι μου ηρεμο.....Καλυτερα να δινω τα 1000Ευρω το χρονο παρα να κανω ενα τρακαρισμα (γιατι ανθρωποι ειμαστε ποτε δεν ξερεις τι γινεται) και να παθω εγκεφαλικο απο την τιμη που θα ακουσω....τουλαχιστoν τωρα ξερω οτι και να μου το ''φυσιξουν'' θα με πληρωσουν....
Apneafrog
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Παρ Αύγ 08, 2008 8:48 pm

Αυτό που λες φίλε μου 1000Ευρώ για την πίσω πόρτα μου φαίνετε λίγο εξωπραγματικό.
Αυτή τη στιγμή που γράφω έχει κλείσει η αποθήκη και δεν μπορώ να γνωρίζω ακριβώς την τιμή.
Με την πρώτη ευκαιρία από Δευτέρα θα το κοιτάξω και θα γράψω ακριβώς την τιμή της πόρτας γιατί αν αυτό δεν ισχύει τότε δεν υπάρχει λόγος να ανυσηχούμε τον κόσμο. Αν όμως αυτό που λες ισχύει τότε..... έχεις δίκιο.....

Φιλικά
Γ.ΠΕΣΚΕΤΖΗΣ
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Κώστας » Σάβ Αύγ 09, 2008 12:41 am

g.pesketzis έγραψε:
1000Ευρώ για την πίσω πόρτα μου φαίνετε λίγο εξωπραγματικό.
Φιλικά
Γ.ΠΕΣΚΕΤΖΗΣ

Aσε φίλε και τα ανταλλακτικά του τέρη είναι....
600 ευρώ για την λαμαρίνα (σκέτη) της ηλιοροφής, αν βάλεις και τα λάστιχα 300 ευρώ , το βάψιμο 150 και δεν ξέρω πόσα η ταπετσαρία ,και τα άλλα, τι να πω χρειάζεσαι γύρω στα 1200 ευρώ! Αφού σκέφτομαι να πάρω καινούριο αμάξι και τον τέρη να τον δίνω σιγά - σιγά για ανταλλακτικά, αλλά είμαι επαρχία και θα δυσκολευτώ να τον πουλήσω έτσι!Πάντως όποιος ενδιαφέρεται για ανταλλακτικά ας μου το πει! Ο τέρης μου είναι 1997 μοντέλο σε αρίστη κατάσταση με 150.000 χιλιόμετρα!
Κώστας
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Δευτ Αύγ 11, 2008 3:20 pm

Αν παρατηρήσουμε φίλοι μου τα ανταλλακτικά σε όλες τις εταιρίες αυτοκινήτων και κάνουμε μια σύγκριση μεταξύ τους θα δούμε πως λίγο πολύ όλες βράζουν στο ίδιο καζάνι.
Θα δούμε πως κάποια ανταλλακτικά είναι πάρα πολύ φθηνά αλλά κάποια άλλα χτυπάνε... Κόκκινο.
Θα παρατηρήσουμε πως ανταλλακτικά που υπάρχουν πληθώρα στο εμπόριο έχουν παρόμοιες τιμές με τα γνήσια, θα δούμε ακόμα πως ανταλλακτικά που τα έχει κατά αποκλειστικότητα η κατασκευάστρια εταιρία (όπως τα συγκεκριμένα που συζητάμε) έχουν τιμές τσιμπιμένες.
Ακόμα ένας λόγος της τιμής ενός ανταλλακτικού είναι το πόσο κινήσιμο είναι.
Θα σας δώσω ένα πρόσφατο παραδείγματα:
Πριν λίγες μέρες ενας συνεργάτης μου έφερε ένα Peugeot 106 3D μοντέλο 1991 για να του αλλάξω την πόρτα του συνοδηγού.΄
Εφόσον έκανα την έρευνά μου σε όσους παλιατζήδες γνώριζα και δεν βρήκα τίποτα, πήρα στην αντιπρωσοπεία για να μάθω τιμή και έπαθα ΣΟΚ. Τιμή πόρτας (μόνο λαμαρίνα) λίγο πάνω από 500Ευρώ και μην ξεχνάμε το αυτοκίνητο είναι 1991 μοντέλο. Δεν είναι εξωφρενική τιμή; (Ο λόγος φυσικά είναι ότι δεν είναι πλέον κινήσιμο αυτό το ανταλλακτικό)

Όσο για την 5η πόρτα που είπε ο φίλος Neraidakis κοστίζει 535Ευρώ συν το Φ.Π.Α.
Αν συγκρίνουμε την χρονολογία του κάθε αυτοκινήτου θα καταλάβουμε πως μπορεί να είναι αυξημένη η τιμή της αλλά είναι πολύ ποιο λογική από το προηγούμενο παράδειγμα που ανέφερα.
Όσο για την τιμή του φύλου ουρανού με ηλιοροφή φίλε μου θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου ότι δεν υπάρχει καν στοκ στην εισαγωγική αφού το συγκεκριμένο ανταλλακτικό δεν πουλάει καθόλου οπότε είναι λογικό (κατά τους εισαγωγείς) να έχει αυξημένη τιμή.
Και για να καταλήξω φίλοι μου σας λέω πως σίγουρα βρίσκουμε σε κάποια πράγματα τις τιμές τους να είναι εξωφρενικές αλλά θα πρέπει να καταλάβουμε και να το δεχτούμε αφού δεν μπορούμε να κάνουμε αλιώς, πως έτσι κινήται όλη η αγορά του αυτοκινήτου.
Μήπως νομίζετε πως μόνο στα Super Market υπάρχουν τα καρτέλ;

Φιλικά
Γ.ΠΕΣΚΕΤΖΗΣ
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Ηλίας » Δευτ Αύγ 11, 2008 7:54 pm

την καλησπερα μου σε ολους.

θα συμφωνησω με τον κ.Πεσκετζη γιατι στο παρελθον ειμουν μαρτυρας παρομοιας υποθεσης με αυτοκινητο BMW 3.18i του 1990. :(

εκει το BMW απο το τρακαρισμα ειχε ζημια αναταλλακτικων ~3.000 ευρω ομως το ζητημα λυθηκε με ~860 ευρω αγοραζοντας ενα BMW 3.20i (1990) ολοκληρο (μονο για ανταλλακτικα χωρις δικαιωμα κυκλοφοριας) ελαφρως τρακαρισμενο απο τον ΟΔΔΥ...!!! ;)

σωστο...;

επειδη εχω καιρο να παρακολουθησω τις δημοπρασιες του ΟΔΔΥ δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο γινεται ακομα για παλια μοντελα, αλλα για καλο κι για κακο οποιως θελει ψαχνει... :whistle:

Ηλιας

ΥΓ: το 3.20i ειχε κλιματισμο που τοποθετηθηκε στο 3.18i! :silly:
Ηλίας
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Neraidakis » Δευτ Αύγ 11, 2008 11:17 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ.ΠΕΣΚΕΤΖΗ ΜΕ ΟΛΛΟ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ.535 ευρω ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΠΟΡΤΑ ΓΙΑ TERIOS2 μIλατε για γνησιο ανταλακτικο απο την AGRIPAN Η ΓΙΑ ΗΜΙΤΑΣΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΜΠΟΡΕΙΟ,Η ΠΑΛΙ ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΓΝΗΣΕΙΑ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΦΠΑ;ΓΙΑΤΙ ΚΟΙΤΑΞΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ AGRIPAN ΚΑΙ ΛΕΕΙ 830ΚΑΤΙ ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ.
Neraidakis
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό speleoste » Τρί Αύγ 12, 2008 4:30 pm

Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε εάν είναι ακριβά ή όχι εγώ πάντως το καλοκαίρι του 2006 με τρακάρανε από πίσω (προφυλακτήρα και πόρτα)το κόστος ήταν μαζί με τα εργατικά φυσικά, 1700 euro ,δεν ξέρω μου φάνηκαν πολλά (έχω ακόμα τα τιμολόγια!!)<br><br>Η δημοσίευση επεξεργάστηκε από: speleoste, at: 12.08.08 16:31
speleoste
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Τρί Αύγ 12, 2008 6:02 pm

Μιλάω για το γνήσιο ανταλλακτικό φίλε μου χωρίς το φ.π.α.
Δυστηχώς για όλους μας ακόμα δεν υπάρχουν και δεν ξέρω αν θα υπάρξουν και ποτέ τέτοια "βαριά" ανταλλακτικά στο εμπόριο.
Αν υπήρχαν θα μπορούσαμε και εμείς να δώσουμε το δικαίωμα της επιλογής στους πελάτες μας.
Με παρεξενεύει το γεγονός όμως πως υπάρχει μια τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή γιατί οι τιμές των γνήσιων ανταλλακτικών είναι ίδιες σε όλη την Ελλάδα.
Μήπως κάνεις κάποιο λάθος;

Φιλικά
Γ.ΠΕΣΚΕΤΖΗΣ
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ - ΕΡΓΑΣΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό sena » Πέμ Οκτ 16, 2008 7:36 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΕΡΒΙΣ ΤΗΣ DAIHATSU !!!
ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ ΝΑ ΛΥΣΟΥΜΕ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ 17 ΧΡΟΝΩΝ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ DAIHATSU ΚΑΙ ΜΕ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ !
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΤΑ ΓΝΗΣΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΙΖΟΥΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΑΛΛΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ !
ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΜΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΠΑΡΕΧΕΙ 8% ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ CLUB
ΣΕ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ !!!

DAIHATSU SENA ΕΠΕ
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 56 ΚΑΜΙΝΙΑ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
210-4254263 - 4
sena
Junior Boarder
Junior Boarder

Απ:ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ - ΕΡΓΑΣΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό TAG » Παρ Οκτ 17, 2008 10:03 am

:angry:
Ναι είναι από "Χρυσό"...τα ανταλλακτικά της Daihatsu..
οπότε δικαιολογουνται.. :laugh: :laugh:

Σας παρακαλώ μην παιζετε με την νοημοσυνη μας !

ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΤΗΣ ΤΟΥΟΤΑ , π.χ τα τακάκια, είναι κακής ποιότητας... και γι'αυτό είναι φθηνα...

ΑΔΕΛΦΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΣ ΜΑΛΙΣΤΑ...!! ουσιαστικά.. ΙΔΙΕΣ.

δεκτή και καλοπροαιρετη η προσφορά σας. αλλά μην δικαιολογήτε τ'αδικαιολογητα..
Μανώλης
Terios II 1.5 Special M/T
BF Goodrich all terrain
Άβαταρ μέλους
TAG
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Επόμενο

Επιστροφή στο Terios - Service & Φανοποιεία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες