Περί μπαταρίας*

Απ:Περί μπαταρίας*

Δημοσίευσηαπό manos man. » Τετ Οκτ 05, 2011 3:53 pm

Τελικα εβαλα σημερα το πρωι 45αρα μιας και δεν προλαβα να δω την γνωμη σας:( Αλλα πιστευω πως δεν θα πεφτει λιγη για τον εργατη;) θα δουμε...
T e r i o s C l u b . N E T
Άβαταρ μέλους
manos man.
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό mpekatsas7 » Τετ Οκτ 05, 2011 5:16 pm

Συμφωνω και εγω με τον Ανεστη,αν και μικροs πολυ σωστοs!!!!!:P
TERIOS I-1.3 SX
Άβαταρ μέλους
mpekatsas7
Expert Boarder
Expert Boarder

Εικόνες: 0

Δημοσίευσηαπό Synteknos » Τετ Οκτ 05, 2011 5:58 pm

Την μπαταρία την επιλέξαμε μαζί με τον Μάνο και πιστεύω οτι θα είναι αρκετή. Αυτό που σκέφτηκα και κατέληξα σε αυτήν ήταν το γεγονός οτι δεν γνωρίζω να υπάρχει μπαταρία πάνω από 45Ah που να μπαίνει σωστά στην βάση του Τέρη. Η οriginal 36άρα είναι μικρότερη, αυτή που βάλαμε έρχεται ακριβώς. Στην Ιαπωνική αυτές που είχαμε για περισσότερα αμπερώρια από 45 ήταν κατά πολύ μεγαλύτερες και δεν θα χωρούσαν με τίποτα. Επίσης, είναι και το θέμα του κόστους.

Γιατρέ, υπάρχει μπαταρία πάνω από 45Ah που να είναι στενή και με ψιλούς πόλους για να μπαίνει ακριβώς;
www.TeriosClub.net
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » Τετ Οκτ 05, 2011 8:04 pm

El lobo έγραψε:
Ναι συγνώμη εχεις δίκιο.Ανάλογα την χωρητικότητα της απο 60 εως 65 ευρώ.:P
και κατι αλλο φιλοs αυτη η 60αρα απο θεμα χωρου υπαρχει προβλημα?:laugh:
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό El lobo » Τετ Οκτ 05, 2011 8:48 pm

Η μπαταρία μπαίνει στην εργοστασιακή θεση χωρις καμια τροποποίηση.
El lobo
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό Synteknos » Τετ Οκτ 05, 2011 10:53 pm

Αν δεν σου κάνει κόπος, πάρε μια φωτό και πόσταρέ την να την δώ, γιατί πραγματικά έχω απορία. Ή απλά πόσταρε τον κωδικό της. :)
www.TeriosClub.net
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό El lobo » Πέμ Οκτ 06, 2011 8:26 am

Η πρωτη.
El lobo
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό El lobo » Πέμ Οκτ 06, 2011 8:29 am

Φίλε σύντεκνε,στείλε μου το e-mail σου στο helmisss@otenet.gr , γιατί οι φωτο έχουν μεγάλη ανάλυση και δεν περνάνε μέσω του forum.
El lobo
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » Δευτ Οκτ 10, 2011 11:40 am

επιτέλους άλλαξα μπαταρια.........μετα απο πολυ ψαξιμο αρκετο καιρο κατέληξα στισ γνώμες μεσα απο το φορουμ ,δηλαδή πηγα στον πολυ καλο και επαγγελματία φιλο βασιλη στο χαιδαρι, και εβαλα μια 60αρα και μαλιστα στον ιδιο χωρο του εργοστασιου ( μπανει ακριβώς χωρίς κάποια μετατροπη) και βρηκα την υγεία μου. η αλήθεια ειναι οτι εψαχνα αρκετό καιρο γιατι ηθελα μεγαλη μπαταρια αλλα δεν μπορουσα να βρω κάποια που να χωρα στον αρχικο χωρο( αλλα και λογικη τιμη ) ,αλλα ασ ειναι καλα το φορουμ που μασ υπέδειξε τον φιλο βασιλη και ετσι η έρευνες τελείωσαν και ολα καλα. ποσο την πληρωσα ???? 1ε το αμπερωριο δηλ 60ε ,επειδή ψάχνω αρκετο καιρο αυτη την τιμη ουτε του παππα μην το πειτε ,και η μπαταρια ειναι γερμανική . καλα η διαφορά ειναι τεράστια το πωσ κόμπιαζε να γυρίσει το μοτερ με τησ μαμάς και τωρα με την 60αρα βασιλη ευχαριστω για την εξυπηρέτηση και το ζεστο χαμόγελο .εισαι εξαιρετικός επαγγελματίας
:laugh:
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Synteknos » Τρί Οκτ 11, 2011 4:44 am

Και για του λόγου το αληθές :P να η μπαταρία που μου έστειλε με e-mail o El lobo. Είναι 60Ah όπως έχουν πεί τα παιδιά σε "κουτί" 45άρας, με ψιλούς πόλους και φυσικά μπαίνει στο αυτοκίνητο γάντι.

Εικόνα

Η τιμή της είναι πολύ καλή και δεν βλέπω και κανένα λόγο να μην είναι και καλή μπαταρία, εφ' όσον είναι γερμανική.

Βέβαια, στο Ηράκλειο δεν έχω υπ' όψιν μου κάποιον να τις φέρνει αλλά θα ενημερώσω τον ηλεκτρολόγο μου και βλέπουμε...
www.TeriosClub.net
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » Τρί Οκτ 11, 2011 11:20 am

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ έγραψε:
επιτέλους άλλαξα μπαταρια.........μετα απο πολυ ψαξιμο αρκετο καιρο κατέληξα στισ γνώμες μεσα απο το φορουμ ,δηλαδή πηγα στον πολυ καλο και επαγγελματία φιλο βασιλη στο χαιδαρι, και εβαλα μια 60αρα και μαλιστα στον ιδιο χωρο του εργοστασιου ( μπανει ακριβώς χωρίς κάποια μετατροπη) και βρηκα την υγεία μου. η αλήθεια ειναι οτι εψαχνα αρκετό καιρο γιατι ηθελα μεγαλη μπαταρια αλλα δεν μπορουσα να βρω κάποια που να χωρα στον αρχικο χωρο( αλλα και λογικη τιμη ) ,αλλα ασ ειναι καλα το φορουμ που μασ υπέδειξε τον φιλο βασιλη και ετσι η έρευνες τελείωσαν και ολα καλα. ποσο την πληρωσα ???? 1ε το αμπερωριο δηλ 60ε ,επειδή ψάχνω αρκετο καιρο αυτη την τιμη ουτε του παππα μην το πειτε ,και η μπαταρια ειναι γερμανική . καλα η διαφορά ειναι τεράστια το πωσ κόμπιαζε να γυρίσει το μοτερ με τησ μαμάς και τωρα με την 60αρα βασιλη ευχαριστω για την εξυπηρέτηση και το ζεστο χαμόγελο .εισαι εξαιρετικός επαγγελματίας
:laugh:
ααααα και κατι που ξεχασα, δίπλα στο καταστημα του βασιλη με τησ μπαταρίες βρίσκετε και ενα μελοσ καινούργιο ο Ιωάννης Δημήτρης χελμησ ,με πρωτη ματια εξαιρετικός κύριος ,απο οτι μου ειπε ωμοσ δεν θα μπορέσει να ερθει στην εκδρομη , φιλε χελμη δεν κατάλαβα με πιο ονομα βγαίνεις ,εισαι o ( el lobo ) ????????? ωποσ και να εχει σου στέλνω μια καλημερα και ελπιζω να βρεθούμε κάποια αλλη στιγμη:laugh:
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό El lobo » Τρί Οκτ 11, 2011 12:25 pm

@Anastasios : Ναι Αναστάσιε είμαι ο El lobo και το όνομα μου είναι Γιάννης Χέλμης.Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και ελπίζω να τα πούμε από κοντά κάποια στιγμή.

@Synteknos : Από οτι ξέρω μπορείς να συννενοηθείς με τον Βασίλη και να στην στείλει ή μπορεί να μιλήσει ο ηλεκτρολόγος σου μαζί του και να ξεκινήσουν συνεργασία.
El lobo
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό Synteknos » Τρί Οκτ 11, 2011 3:19 pm

Ωραίος ο Γιάννης :) Θα μιλήσω με τον ηλεκτρολόγο μου για συνεργασία και κανονίζει αυτός. Όσο για μένα, όταν χρειαστώ έχω τρόπο να την φέρω Ηράκλειο.
Πάρε και ένα κάρμα γιατί "μπαίνεις" δυναμικά στο forum :laugh: :laugh:
www.TeriosClub.net
Άβαταρ μέλους
Synteknos
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό El lobo » Τρί Οκτ 11, 2011 8:19 pm

Είτε παλιός είτε νέος στο forum πρέπει να έχουμε ένα κοινό στόχο: Ένας για όλους και όλοι για έναν.Ειδικά στις δύσκολες εποχές που ζούμε.
Επίσης ευχαριστώ για το ζεστό καλωσόρισμα στηυν ζεστή παρέα του Terios club.
El lobo
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό TAG » Τρί Οκτ 18, 2011 9:24 pm

Ο Τέρης μου, μετά από 5 χρόνια (παρά 1 μήνα...;) )
παρέδωσε το πνευμα η μικρή μεν αλλά τίμια Panasonic "μαμά" μπαταρια του..:(

Ελπίζω να καταφέρω να την αλλάξω μέχρι το Σάββατο...
(ας είναι καλά το coltaki που βγάζει εις πέρας τα καθημερινά μας δρομολόγια..)
Μανώλης
Terios II 1.5 Special M/T
BF Goodrich all terrain
Άβαταρ μέλους
TAG
Platinum Boarder
Platinum Boarder

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Terios - Service & Φανοποιεία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης