Περί μπαταρίας*

Περί μπαταρίας*

Δημοσίευσηαπό Ηλίας » Παρ Αύγ 29, 2008 2:20 pm

καλημερα σε ολους!

κλαταρε η μπαταρια του Τερη μου :angry: και θελω να αγορασω μια μεγαλυτερη καλυτερης μαρκας, κλειστου τυπου.

ξερει να μου πει καποιος ποσα Α ειναι το δυναμο του Terios II special;

επειγον συμφουρητες μου :( πρεπει να την αλλαξω μεχρι το Σαββατο...

ευχαριστω

Ηλιας
Ηλίας
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Απ:δυναμο Terios II

Δημοσίευσηαπό MaxGraves » Παρ Αύγ 29, 2008 5:26 pm

kiolas???
:huh: :S :ohmy:
MaxGraves
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Ηλίας » Παρ Αύγ 29, 2008 7:37 pm

αστα να πανε...:( εχεις χρονο να διαβασεις και να φριξεις;

τον Τερη τον εχουμε μονο 9 μηνες (απο 30/11/2007) και μεχρι πριν 2 ΠΣΚ ολα ηταν ΟΚ.

το τριημερο του δεκαπενταυγουστου εμφανισε το 1ο συμπτωμα και εχθες το 2ο και τελευταιο του για την μαμισια μπαταρια.

πηγα σημερα το πρωι στην αντιπροσωπεια να ριξουν μια ματια και ειδαν οτι στη μπαταρια εχει χαλασει ενα στοιχειο.

μεχρι εδω καλα... ειχε ομως και συνεχεια γιατι παρατηρησαν οτι δεν ειναι αυτη που φορανε τα εισαγωμενα Terios II στην ελλαδα. οταν ειδαν δε και την εγγυηση στα γερμανικα διερωτηθηκαν αν ισχυει η εγγυση στο ελλαδισταν γιατι θα επρεπε να γυρισουν πισω στα κεντρικα μια χαλασμενη panasonic και οχι μια αλλη (οπως και να την λενε Γιωργο, Τακη, Σουλα κτλ...)

και μολις το ακουσα ειπα μεσα μου πλακα μου κανει... :S

τσεκαρει λοιπον το παλληκαρι με τα κεντρικα και την αδεια κυκλοφοριας και με ενημερωνει πως η μπαταρια ειναι εκτος εγγυησης (ή τουλαχιστον αυτο τους ειπαν στα κεντρικα) επειδη ειχε περασει 1 χρονος απο την ημερομηνια που ειχε φτιαχτει 04/2007!

και ξανα απο μεσα μου πλακα μου κανει παλι... :S :S

τι με ενδιαφερει εμενα ποτε κατασκευαστηκε η μπαταρια ;!;! :angry:

αν ο Τερης ηταν στην αποθηκη του τελωνειου για 3,5 χρονια, θα τον αγοραζα χωρις εγγυηση ;!;! :huh:

ελεος πια... :angry:

αυτα απο το πρωινο ξυπνημα τωρα θα τηλεφωνησω στο εισαγωγεα που το αγορασα να ακουσω και απο εκει μερικα αστεια... ετσι για να 'χουμε να γελαμε :)

και το ερωτημα παραμενει ξερει κανεις ποσα αμπερ δινει το δυναμο του Terios II Special, ουτως ωστε να αγορασω μονος μου μια μπαταρια της προκοπης...;

συγνωμη αν σας κουρασα

Ηλιας

ΥΓ: και ενα τελευταιο αστειο που ακουσα για οσους αγορασαν τον Τερη απο Agripan... αν σας χαλασει η Panasonic μπαταρια εντος εγγυησης της, θα αντικατασταθει απο αλλη μαρκα (οπως και να την λενε Γιωργο, Τακη, Σουλα κτλ...) γιατι η Panasonic δεν κανει αντικατασταση :whistle: :whistle: :whistle:

σε εμενα ομως που απο την αρχη εχω Γιωργο, Τακη, Σουλα κτλ μαλλον δεν γινεται αντικατασταση... :laugh: :laugh: :laugh:
Ηλίας
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό MaxGraves » Σάβ Αύγ 30, 2008 1:16 am

malista, asta einai na min mplekseis..

eriksa mia grigori matia sto service manual
(afto pou eixa postarei kati links)

kai grafei,
Europe Hot Area Specifications: 80A
Except Europe Hot Area: 70A

opote exoun allo dynamo ta ellinika! allo ta germanika!
(pithanon gia afto exei kai alli mpataria!)

emeis edo eimaste Hot typoi os gnoston ;)
(eidika ton Ioulio - Avgousto!)
eno oi germanarades einai poio Cold :)

mpas kai gia afto ta epaikse i mpataria!?
(leo tora ego, eimai kai asxetos ypopsin)

ama to exeis katevasei des to CH.pdf arxeio..

mallon prepei na alakseis kana dynamo, allios se vlepo kathe kalokairi na allazeis mpataria..

alla kalytera as mas pei kapoios pou kserei apo ilektrologika, h' vres kana kalo ilektrologo kai peigene kai rota..
<br><br>Η δημοσίευση επεξεργάστηκε από: MaxGraves, at: 30.08.08 01:30
MaxGraves
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Ηλίας » Κυρ Αύγ 31, 2008 6:41 pm

ευχαριστω Max

κατεβασα και εγω το manual και ειναι οπως το ειπες.

αυριο το πρωι θα παω να αγορασω μια καινουργια μπαταρια.

Ηλιας
Ηλίας
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Κώστας » Κυρ Αύγ 31, 2008 10:01 pm

Na αυτά κάνουν (η νταιχάτσου)και δεν θα με ξαναδούν !
Κώστας
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό Ηλίας » Δευτ Σεπ 01, 2008 12:58 pm

καλημερα σε ολους B)

σημερα πηγα στη Λευκα και αγορασα μια Bosch S4 (45 Ah, 77 ευρω) ελπιζω να λυθουν τα προβληματα μολις την εγκαταστησω... :(

ευελπιστω παντα... :S σε σχεση με την κου-κου-ρου-κου μαρκα των 80 ευρω που μου προτειναν στην αντιπροσωπεια :whistle:

Κωστα φιλε ελαχιστες εταιριες ενφιαφερονται να κρατησουν το πελατη και η Daihatsu πολυ φοβαμαι πως δεν ειναι μια απο αυτες παρολο τον ντορο περι αξιοπιστιας...:dry:

αλλωστε για ολους οσους εχουνε Terios II δεν νομιζω να υπαρχει και τιποτα καλυτερο στην φιρμα... :whistle:

και για ποιο κατω (Sirion,Cuore, κτλ) μετα απο αυτα που βλεπω και ακουω - λυπαμαι δεν το συζητω... :side:

Ηλιας
Ηλίας
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Δευτ Σεπ 01, 2008 6:10 pm

Τα αυτοκίνητα στην Ελλάδα έρχονται με μπαταρίες panasonic αλλά όταν κάποιο αυτοκίνητο από την ακινησία χαλάσει η μπαταρία του την αντικαθιστούν με αυτές που λέτε.Δεν ξέρω το λόγο και δεν είμαι αρμόδιος φυσικά.
Εγγύηση έχουν όλες οι μπαταρίες για ένα χρόνο και δεν κσέρω το λόγο που κάποιος συνάδελφος είπε πως περνάνε μόνο οι panasonic εγγύηση. Αυτό είναι μαμακία...

Φιλικά
Γ.ΠΕΣΚΕΤΖΗΣ
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Ας με βοηθήσει κάποιος ρε παιδιά!

Δημοσίευσηαπό porwmenh » Δευτ Σεπ 22, 2008 1:06 pm

Καταρχήν θέλω να καλημερίσω όλη την ομάδα του forum.Eίμαι κάτοχος του Terios I,το οποίο αγόρασε ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου:( τον Μάϊο του 2004.Χθές το απόγευμα για πρώτη φορά έμεινα από μπαταρία:ohmy: .
Έπαθα πλάκα στην αρχή!Αλλά δεν πανικοβλήθηκα.Ευτυχώς βρήκα κάποιον και μου έδωσε...το ρεύμα του.:) Και τώρα αρχίζουν οι ερωτήσεις:
-Είναι καιρός να αλλάξω την μπαταρία μου;
-Θα κοιτάξω να δώ τί είδους μπαταρία έχω γιατί πρώτη φορά ασχολούμαι με κάτι τέτοιο,όμως υποθέτω πως έχει υγρού τύπου λογικά..Πόσο διαρκεί μια υγρού τύπου κατά κανόνα και πόσο μια ξηρού;
-Τι διαφορά υπάρχει στην τιμή;
Αυτή την εβδομάδα θα πάω για το συνηθισμένο service του,και θα μιλήσω με τον αντιπρόσωπο.Παρ' όλα αυτά θέλω να ψάξω το θέμα μόνη μου,γιατί όταν βλέπουν γυναίκες οδηγούς τις θεωρούν άσχετες(είμαστε ολίγον τι,γιατί να το κρύψουμε άλλωστε;:cheer: ),οπότε μπορεί να πληρώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου και να πώ και ευχαριστώ!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω απαντήσεις σας το συντομότερο.
porwmenh
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Απ:Ας με βοηθήσει κάποιος ρε παιδιά!

Δημοσίευσηαπό NORTH FACE » Δευτ Σεπ 22, 2008 1:26 pm

Καλός την και ας άργησε.
Με την λίγη πείρα που έχω σε αυτό το θέμα έχω να σου πω τα εξής. Λογικά η μπαταρία σου πάει.Η μπαταρία με υγρά έχει εγγύηση (αντοχή ) 2 χρόνια από τον κατασκευαστή και θέλει έλεγχο στα υγρά κάθε τόσο. Βέβαια μπορεί να αντέξει παραπάνω. Η ξυρού τύπου έχει τρία χρόνια από κατασκευαστή και την ελέγχεις όταν δεν δουλεύει πια.:P
Η διαφορά στις after market είναι περίπου 20-30€ . Υπολόγισε περίπου ένα 70αρι για ξυρού τύπου στην καλύτερη 50€ και 20 λιγότερα για αυτές με υγρά. Σίγουρα ο κος Πεσκετζής θα γνωρίζει καλύτερα;)
NORTH FACE
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό porwmenh » Δευτ Σεπ 22, 2008 1:31 pm

Εσύ τί θα μου πρότεινες NORTH FACE?<br><br>Η δημοσίευση επεξεργάστηκε από: porwmenh, at: 22.09.08 13:45
porwmenh
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό NORTH FACE » Δευτ Σεπ 22, 2008 1:50 pm

Ουσιαστικά δίνεις τα ίδια λεφτά καθώς τα 20€ αναλογούν σε ένα χρόνο επιπλέον λειτουργίας. Η ξυρού τύπου όμως έχει το θετικό ότι δεν χρειάζεται έλεγχο των υγρών και ότι δεν χάνει υγρά γιατί δεν έχει τάπες. Αυτό σου εξασφαλίζει καθαρούς πόλους και καλώδια χωρίς καυστικά κατάλοιπα και άλατα από τα υγρά. :)
Έτσι λοιπόν θα πρότεινα ξυρού τύπου.
NORTH FACE
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό porwmenh » Δευτ Σεπ 22, 2008 2:00 pm

NORTH FACE σε ευχαριστώ για την προσοχή σου και για την άποψή σου στο θέμα αυτό.Άρα να υποθέσω οτι και σύ του φοράς ξηρού τύπου;
porwmenh
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό NORTH FACE » Δευτ Σεπ 22, 2008 2:15 pm

Ξηρού τύπου φοράω στο saxaκι μου μοντέλο 2000 καθότι την άλλαξα το 2004. Στον Τέρη έχω τη μαμά αφού είναι νιούδι ακόμα , μόλις τον Απρίλη το πήρα , αλλά σίγουρα αν θα αλλάξω θα βάλω ξηρού τύπου με 45 ah;)
NORTH FACE
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Δευτ Σεπ 22, 2008 7:26 pm

Ας πω και εγώ την άποψή μου....
Οι μπαταρίες ξηρού τύπου έχουν ένα πολύ βασικό μειονέκτημα κατά τη δική μου άποψη.
Το μειονέκτημα είναι πως αν κάποια στιγμή ξεχάσουμε τα φώτα μας αναμένα και ξεφορτίσει πλήρως τότε το ποιο πιθανό είναι να μην φορτιστεί ποτέ τελείως και πάντα θα έχει ένα μικρό ελάτωμα.
Το πρόβλημα οφείλετε στο ότι η μπαταρίες κλειστού τύπου δεν έχουν από κάπου να εξαερώσουν την ώρα που τις έχουμε στο μηχάνημα για επαναφόρτιση και έτσι και λιγότερες ώρες τις φορτίζουμε αλλά και λιγότερο ρεύμα τις δίνουμε.
Σε αντίθεση οι μπαταρίες ανοιχτού τύπου (με υγρά) μπορούν να φορτιστούν μέχρι να.... σκάσουν, και έτσι να έχουμε την ποιο πλήρη φόρτιση.
Αν όμως δεν τύχει να ξεχάσουμε τα φώτα μας αναμένα και δεν αποφορτίσει η μπαταρία μας τότε οι κλειστού τύπου είναι καλύτερες από του ανοιχτού τύπου.
Ποιος όμως μπορεί να είναι σίγουρος ότι στα επόμενα χρόνια που έρχονται δεν θα ξεχάσει κάτι ανοιχτό ώστε να ξεφορτίσει η μπαταρία του;
Η απόφαση δικήγ σας!

Φιλικά
Γ.ΠΕΣΚΕΤΖΗΣ
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Επόμενο

Επιστροφή στο Terios - Service & Φανοποιεία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 3 επισκέπτες