Θόρυβος κατά το άφημα - πάτημα του γκαζιού

Θόρυβος κατά το άφημα - πάτημα του γκαζιού

Δημοσίευσηαπό Terios Philosophy » Τετ Φεβ 24, 2010 7:43 pm

Καλησπέρα παιδιά,κάποιες φορές ενώ πηγαίνω ρολαριστός σε μια ευθεία(με τον επιλογέα στην θέση D,αλλα και σε D με overdrive off)και πάω να ξαναπατήσω γκάζι ακούγεται ενα "γκντουπ" που ακούγεται και ηχητικά αλλά το νοιώθω και στο γκάζι.Στην αντιπροσωπεία που ρώτησα μου είπαν ότι κάποιες φορές μπορεί να το κάνει και συμβαίνει επειδή το αυτόματο δεν ξέρει κάποιες στιγμές τι ταχύτητα να βάλει.....Να προσθέσω ότι το κάνει μόνο με μικρή ταχύτητα και χαμηλές στροφές.... Εσείς βρε παιδιά με τα αυτόματα έχετε τέτοια συμπτώματα??.Γιώργο(Πεσκετζή),ποια η γνώμη σου???
Terios Philosophy
Junior Boarder
Junior Boarder

Απ:Πρόβλημα με το αυτόματο σασμάν?

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » Τετ Φεβ 24, 2010 7:56 pm

Terios Philosophy έγραψε:
Καλησπέρα παιδιά,κάποιες φορές ενώ πηγαίνω ρολαριστός σε μια ευθεία(με τον επιλογέα στην θέση D,αλλα και σε D με overdrive off)και πάω να ξαναπατήσω γκάζι ακούγεται ενα "γκντουπ" που ακούγεται και ηχητικά αλλά το νοιώθω και στο γκάζι.Στην αντιπροσωπεία που ρώτησα μου είπαν ότι κάποιες φορές μπορεί να το κάνει και συμβαίνει επειδή το αυτόματο δεν ξέρει κάποιες στιγμές τι ταχύτητα να βάλει.....Να προσθέσω ότι το κάνει μόνο με μικρή ταχύτητα και χαμηλές στροφές.... Εσείς βρε παιδιά με τα αυτόματα έχετε τέτοια συμπτώματα??.Γιώργο(Πεσκετζή),ποια η γνώμη σου???
philosophy ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΓΩ ΕΧΩ Α\Τ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΟ ΓΚΝΤΟΥΠ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΚΟΥΣ ΜΟΤΕΡ? ΑΣ ΠΟΥΜΕ Η ΓΕΝΙΚΑ
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Τετ Φεβ 24, 2010 10:34 pm

Το δεν ξέρει το Κιβώτιο τι ταχύτητα να βάλει δεν παίζει φίλε μου.
Για δώσε μας όμως περισσότερες πληροφορίες όπως που το ακούς, μπροστά, πίσω, από την μηχανή, από το σασμάν, από το πίσω διαφορικό, ποιο μοντέλο είναι και τι χιλιόμετρα έχεις.
Πολλά ρώτησα ε;
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Λεωνιδας » Τετ Φεβ 24, 2010 10:45 pm

To ιδιο μου κανει και μενα καποια φορα ,οταν επιταχυνω ,αφηνω αποτομα το γκαζι ,για καποιο λογο ,και αμεσως το ξαναπαταω.Μου ειπαν οτι ειναι λογικο να εχει μια μικρη καθυστερηση το κιβωτιο μεχρι να ξαναεπιλεξει το προτερο γραναζι.
Λεωνιδας
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό ATTICUS » Τετ Φεβ 24, 2010 10:48 pm

Γιωργο,
απ οτι καταλαβα απο τα αναφερθεντα, καμια φορα ρολαριστος οπως λεει ο φιλος, αν δωσεις αποτομα μια στο γκαζι ακουγεται ενα γκουπ σαν "τζογος" απ τη μεταδοση.
Σαν ν αφησεις ενα μ/τ με 4η να φτασει ρολαροντας τα 30χλμ και να πατησεις γκαζι και ν αρχισει το κλωτσημα αν με εννοεις.
αυτο τουλαχιστον καταλαβα εγω.
παντως ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ!!!;)

κοιτα λιγο το mail σου που ψαχνω κατι για εναν φιλο....
ATTICUS
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Ηλίας » Τετ Φεβ 24, 2010 11:42 pm

ATTICUS έγραψε:
Σαν ν αφησεις ενα μ/τ με 4η να φτασει ρολαροντας τα 30χλμ και να πατησεις γκαζι και ν αρχισει το κλωτσημα αν με εννοεις.

εσυ τα Μ/Τ να μην τα πιανεις στο στομα σου, δεν κανουν τετοιους θορυβους... :P :lol:
Ηλίας
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό nkos » Πέμ Φεβ 25, 2010 3:02 am

ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΝΟΥΝ, ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΕ ΥΨΗΛΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΟΠΩΣ Η ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΕ ΛΙΓΑ ΧΛΜ. ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΤΡΩΕΙ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΠΟΛΗ, ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ "ΚΕΝΑ" ΠΟΥ ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΕ ΓΡΑΝΑΖΙΑ. ΑΝ ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΦΘΟΡΑΣ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ, AUTO/MANUAL ΔΕ ΘΑ ΑΚΟΥΓΕΣ ΜΟΝΟ "ΓΚΟΥΠ". ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΣΕ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥΣ ΣΝΔΕΣΜΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΤΩΝ ΚΡΑΔΑΣΜΩΝ (ΒΑΣΕΙΣ ΜΗΧΑΝΗΣ, ΒΑΣΕΙΣ ΣΑΣΜΑΝ, ΜΕΣΑΙΑ ΤΡΙΒΗ, ΒΑΣΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΙΚΩΝ ΚΤΛ.) ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΠΟΥ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ "ΑΓΡΙΑ" ΟΔΗΓΗΣΗ ΧΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑΣ ΩΣ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ "ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ" ΠΙΣΤΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΜΕΡΗ. ΜΕ ΤΟ ΑΦΗΜΑ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ, ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ Η ΑΜΕΤΑΔΟΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΤΕΛΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΤΑΣΗ ΑΠ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΙΕΖΟΥΜΕ.

ΚΑΝΕ ΤΟ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΣΤΗΝ ΡΑΜΠΑ ΝΑ ΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΜΕ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ ΧΕΙΡΟΦΡΕΝΟ ΚΑΙ ΦΡΕΝΟ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ. ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ. ΜΗΝ ΕΚΠΛΑΓΕΙΣ, ΕΤΣΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΣ "ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ" ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ "ΣΦΙΧΤΟΥ" ΟΠΩΣ ΠΡΩΤΑ. ΤΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΜΕ ΑΞΟΝΕΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΚΤΛ. ΒΑΡΑ ΣΤΟ ΨΑΧΝΟ ΚΑΙ ΜΗ ΜΑΣΑΣ. ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΑΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΤΙ ΝΕΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΝΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΝ ΧΑΛΑΣΕΙ, ΠΟΥ ΔΕ ΧΑΛΑΕΙ, ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ
nkos
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Πέμ Φεβ 25, 2010 10:19 am

Σε αυτό που λες nkos έχεις δίκιο αλλά ο φίλος λέει όταν ρολάρει σε χαμηλές ταχύτητες το αυτοκίνητο και πατάει το γκάζι.
Δεν αναφέρει πουθενά το απότομο γκάζι που σημαίνει και απότομη επιτάχυνση και απότομη ροπή δυνάμεων στους ελαστικούς συνδέσμους των διαφορικών του σασμάν και του κινητήρα γιαυτό και του ζήτησα περισσότερες πληροφορίες για να μπορέσω με σιγουριά ('οσο μπορώ βέβαια χωρίς να το οδηγήσω) να του πω αν είναι πρόβλημα η φυσιολογική λειτουργία.

υ.γ. Βασίλη το είδα το mail σου αλλά δεν έχω κάτι αυτή τη στιγμή. Μόλις πέσει κάτι στην αντίληψή μου θα σε ενημερώσω άμεσα.
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό nkos » Πέμ Φεβ 25, 2010 10:30 am

ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ DR. ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟΤΟΜΟ ΓΚΑΖΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΚΛΗΘΕΙ, ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΠΙΕΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΕ ΛΙΓΗ ΠΙΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΕΙ.

Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΚΑΤΙ ΝΕΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ.
nkos
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό Terios Philosophy » Πέμ Φεβ 25, 2010 9:32 pm

g.pesketzis έγραψε:
Το δεν ξέρει το Κιβώτιο τι ταχύτητα να βάλει δεν παίζει φίλε μου.
Για δώσε μας όμως περισσότερες πληροφορίες όπως που το ακούς, μπροστά, πίσω, από την μηχανή, από το σασμάν, από το πίσω διαφορικό, ποιο μοντέλο είναι και τι χιλιόμετρα έχεις.
Πολλά ρώτησα ε;

Γιώργο μου ,το ακούω από μπροστά -αν δεν κάνω λάθος- είναι καθαρά από το σασμαν,μιας και το κάνει όταν αφήνω και ξαναπατάω το γκάζι,με λίγες πάντα στροφές και όταν πηγαίνω με λίγα χιλιόμετρα, πχ με 50-60 χλμ και ρολαριστος,αν πατήσω το γκάζι πάλι,είτε δυνατά είτε πολύ απαλά κάνει αυτό το γκουπ,σαν να κουμπώνει εκείνη την στιγμή κάτι(γρανάζι?) και μετά επιταχύνει κανονικά.Δεν το κάνει με πολλά χιλιόμετρα και δεν το κάνει πάντα..Το κάνει άσχετως αν είμαι σε ανηφόρα,ή σε ίσιωμα...Το αυτοκίνητο είναι ολοκαίνουργιο...Τεριος 4 μηνών με 13.000 χλμ,η έκδοση SX...Τι πιστεύεις ότι είναι??:unsure:
Terios Philosophy
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό Terios Philosophy » Πέμ Φεβ 25, 2010 9:38 pm

Λεωνιδας έγραψε:
To ιδιο μου κανει και μενα καποια φορα ,οταν επιταχυνω ,αφηνω αποτομα το γκαζι ,για καποιο λογο ,και αμεσως το ξαναπαταω.Μου ειπαν οτι ειναι λογικο να εχει μια μικρη καθυστερηση το κιβωτιο μεχρι να ξαναεπιλεξει το προτερο γραναζι.

Έτσι ακριβώς κάνει και σε εμένα....Απλά εμένα μου το κάνει συχνά...
Terios Philosophy
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό Terios Philosophy » Πέμ Φεβ 25, 2010 9:41 pm

Ευχαριστώ όλους γιατις απαντήσεις σας παιδιά:) :)
Terios Philosophy
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό Λεωνιδας » Πέμ Φεβ 25, 2010 9:45 pm

Κατσε ακομα κ.Καθηγητα,μη βιαζεσαι ,γιατι ανοιξες μεγαλο ΘΕΜΑ το οποιο μαλλον ψαχνει ο ειδικος -ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ_
Λεωνιδας
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Terios Philosophy » Παρ Φεβ 26, 2010 5:53 pm

Λεωνιδας έγραψε:
Κατσε ακομα κ.Καθηγητα,μη βιαζεσαι ,γιατι ανοιξες μεγαλο ΘΕΜΑ το οποιο μαλλον ψαχνει ο ειδικος -ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ_

Λεωνίδα μου δεν βιάζομαι καθόλου,απλώς ευχαρίστησα τα παιδιά για τις μέχρι τώρα απαντήσεις τους:).Περιμένω και εγώ να δούμε τι θα μας απαντήσει ο πάντα εξυπηρετικός Πεσκετζής;).Θέλουμε συνεργείο σου στην Αθήνα Γιώργοοοοοοοοοοοοοοοοοοο:) :) ;) ;)
Terios Philosophy
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό Λεωνιδας » Παρ Φεβ 26, 2010 6:03 pm

Μηπως πρεπει να του το γραψουμε στα Καρπενησιωτικα?

<< Ει γιατρε μ
καπ-καπ,απ κατ,κατ καν :γκαπ-γκαπ>>:silly: :ohmy: :ohmy:
Λεωνιδας
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Επόμενο

Επιστροφή στο Terios - Service & Φανοποιεία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης