terios 2005

terios 2005

Δημοσίευσηαπό sv2ccj73 » Τρί Φεβ 05, 2013 9:48 am

καλημερα στο forum εχω ενα προβλημα με το check τισ μηχανης .με κωδικο p1510.δοκιμασαμε τα παντα αλλα τιποτα καμμια ιδεα περι τινος προκειται..
sv2ccj73
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Re: terios 2005

Δημοσίευσηαπό green monster » Τρί Φεβ 05, 2013 2:23 pm

Ο κωδικός αυτός είναι από διαγνωστικό της daihatsu ή από διαγνωστικό του εμπορίου?Μερικές φορές αλλάζουν οι κωδικοί απο διαγνωστικό σε διαγνωστικό και από αμάξι σε αμάξι για αυτό ρωτάω
green monster
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό green monster » Τρί Φεβ 05, 2013 2:27 pm

Επίσης γράψε αν μπορείς τι είναι αυτός ο κωδικός (απ ότι είδα στο internet για το scangauge σε toyota) έχει να κάνει με τον αέρα και γράψε τι ενέργειες έχεις ήδη κάνει έτσι ώστε να είναι ποιο εύκολο να βρεθεί λύση στο προβλημά σου και για να μην σου λέει ο καθένας πράγματα που έχεις ήδη κάνει
green monster
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό sv2ccj73 » Τρί Φεβ 05, 2013 6:25 pm

καλησπερα το διαγνωστικο δεν ειναι απο την εταιρια αλλα απο εναν φιλο ηλεκτρολογο kai οκωδικος που ειδα σε διαφορα site . P-Code P1510 Starter malfunction.αλλα τελικα δεν ειναι αυτο και το terios δουλευει μια χαρα.και δεν μπορουμε να βρουμε τι εχει τελικα..καθε βοηθεια δεκτη.. και παλη ναστε καλα
sv2ccj73
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό green monster » Τρί Φεβ 05, 2013 8:09 pm

Αν το τεριος δουλεύει κανονικά και δεν αντιλαμβάνεσαι κάτι κάθε φορά που ξανανάβει το λαμπάκι της μηχανής τότε είναι κατα πάσα πιθανότητα κάποιο στιγμιαίο σφάλμα και πιθανότατα να μην χρειαστεί να βάλεις το χέρι βαθιά στην τσέπη το λαμπάκι το σβήνεις και ανάβει πάλι κάθε φορά που το βάζεις μπροστά? Καλύτερα να πας σε ένα συνεργείο daihatsu με αναμμένο το λαμπάκι μηχανής για να δουν και αυτοί τον κωδικό βλάβης λογικά δεν θα σου πάρουν λεφτά αν το λαμπάκι δεν σου ξανανάψει τότε μην ξανασχοληθείς αν ανάβει που και που μπορείς να βγάζεις τον πόλο της μπαταρίας για κανα λεπτο και να τον ξαναβάζεις και σβήνει το λαμπάκι αν υπάρχει πρόβλημα σοβαρό τότε θα ξανανάψει αμέσως το λαμπάκι και θα πρέπει να το πας συνεργείο αλλά άμα βγάζεις τον πόλο μετά δεν μπορείς να δεις τον κωδικό βλάβης γιατί σβήνεται εγώ πάντως που έχω το ίδιο αμάξι με σένα πήρα το scangauge με 140 ευρώ και βλέπω βλάβες σβήνω λαμπάκια και ελέγχω τις θερμοκρασίες της μηχανής εμένα κάνει πρόβλημα με το heater του αισθητήρα λ ανάβει μια φορά κάθε 2 μήνες και ενώ δουλεύει για κανά μισάωρο η μηχανή βλέπω τον γνώριμο κωδικό και σβήνω το λαμπάκι και ξεγνιάζω γιατί μπορειίνα ανάψει και άλλη βλάβη και να μην το πάρω χαμπάρι αν είναι ήδη αναμμένο το λαμπάκι απλά ξέρω αργά η γρήγορα θα αλλάξω αισθητήρα λ όταν αρχίσει να ανάβει συνέχεια το λαμπάκι
green monster
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό evagelos » Τετ Φεβ 06, 2013 8:06 pm

Και σε μένα ανάβει εδώ και 2 χρόνια το λαμπάκι με κωδικό Ρ0136. Είναι βέβαια αισθητήρας λ2 μετά τον καταλύτη. Τον άλλαξα βάζοντας από το εμπόριο και μου είπαν ότι είναι ίδιος με αυτό που φοράει το yaris. Προφανώς στο 1/3 της τιμής της αντιπροσωπείας. Σε μένα βέβαια το πρόβλημα προέκυψε όταν άλλαξα καταλύτη και έβαλε από punto turbo σκόπιμα μεγαλύτερο επειδή ρυμουλκώ τροχόσπιτο. Ξανανάβει το λαμπάκι περιοδικά ,αλλά το σβήνω με το γνωστό διαγνωστικό από την Πάτρα.
Οσον αφορά τη λειτουργία του ckeck machine , να ξέρεις ότι τα αυτοκίνητα όταν αρχίσουν και παλιώνουν (2005 μοντέλο) , αποκλίνουν οι μετρήσεις που παίρνουν οι αισθητήρες από τα διάφορα όργανα του αυτοκινήτου , από αυτές που είναι καθορισμένες στο πρόγραμμα του εγκέφαλου. Αυτό έχει ως συνέπεια να δίνει σφάλμα.
Στο άλλο μου αυτοκίνητο που έχει 300000 χιλιόμετρα δεν έχω αλλάξει αισθητήρες ούτε πρόκειται. Ο εγκέφαλος παραβλέπει πιθανό σφάλμα και δουλεύει με μέσες τιμές.
Αν λοιπόν δεν έχεις πρόβλημα , γνώμη μου , άστο με προσωπική παρακολούθιση , γιατί άμα πέσεις στα χέρια τους θα πληρώσεις πολλά λεφτά και θα ξερυθμίσεις εντελώς το αυτοκίνητο.
evagelos
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό sv2ccj73 » Πέμ Φεβ 07, 2013 10:32 pm

ΤΕΛΙΚΑ ΛΥΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟΝ ΕΚΕΦΑΛΟ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ.ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑ ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΑ.ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ.........
sv2ccj73
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό hannibal » Παρ Φεβ 08, 2013 5:20 pm

sv2ccj73 έγραψε:ΤΕΛΙΚΑ ΛΥΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟΝ ΕΚΕΦΑΛΟ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ.ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑ ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΑ.ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ.........

Mήπως μπορείς να μας δώσεις διεύθυνση ή κάποιο τηλέφωνο????
Άβαταρ μέλους
hannibal
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Επιστροφή στο Terios - Γενική συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης