Αγορά μεταχειρισμένου terios2 - εκδόσεις και απορίες

Αγορά μεταχειρισμένου terios2 - εκδόσεις και απορίες

Δημοσίευσηαπό gregbzl » Δευτ Σεπ 10, 2012 10:11 am

Χαιρετώ το forum και συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που έχετε κάνει εδώ.
Έχω αποφασίσει να προχωρήσω στην αγορά ενός μεταχειρισμένου terios 2, χρονολογίας περίπου 2007-2008(προ facelift), αφού πουλήσω το υπάρχον μου αυτοκίνητο
(daewoo korando).
¨Εχω δει κάποια υποψήφια αυτοκίνητα αλλά κάπου έχω μπερδευτεί με τις διάφορες εκδόσεις τους.
Να διευκρινήσω πως ακόμη δεν έχω αποφασίσει για το αν θα πάρω το 1300 ή το 1500 και θα ήθελα τις συμβουλές σας σε αυτό.
Στο ψητό λοιπόν:
-το lsd προσφέρεται σε όλα τα 1,5 ανεξαρτήτως έκδοσης?
-το 1300 έχει lsd ή δεν προσφερόταν καθόλου έστω σαν extra?
-to 1300 έχει πιο κοντό σαζμάν(ή καλύτερα πιο κοντή 1η)?
-υπάρχει 1,5 με άβαφους προφυλακτήρες?
-εταζέρα εργοστασιακή υπάρχει περίπτωση να υπάρχει(ότι έχω δει μέχρι τώρα δεν έχει)
Επίσης έχω δει σε κάποια ένα κουμπάκι mode(και σε ένα αυτοκίνητο αντ' αυτού υπήρχε ένας διακόπτη που δε γράφει τίποτα) δίπλα απ'το κουμπί του κλειδώματος 50-50. Τι κάνει αυτό ακριβώς?

οποιαδήποτε συμβουλή για τον κυβισμό και την έκδοση ευπρόσδεκτη,

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
gregbzl
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Re: Αγορά μεταχειρισμένου terios2 - εκδόσεις και απορίες

Δημοσίευσηαπό administrator » Σάβ Σεπ 15, 2012 8:18 pm

Καλώς ήρθες

LSD πρέπει να έχουν όλα (έλεγχος στο βιβλιαράκι ή και τηλ στην αντιπροσωπία)

ναι το 1,3 έχει πιο κοντή 1η και "σκαρφαλώνει" πιο εύκολα

1,5 με άβαφους προφυλακτήρες... Λιγάκι απαιτητικό σε βρίσκω!

Εταζέρα εργοστασιακή... Άμα βρεις γράψε μας! Π'αντως το ότι το 2006 δεν είχε ούτε τασάκια μου άρεσε. Μετά βάλανε?

Κουμπι mode. δίπλα στο κλείδωμα δεν υπάρχει τίποτα, με το mode δίπλα στο τιμόνι αλλάζουμε την ένδειξη θερμοκρασίας, υψομέτρου, κλπ.

είτε βρεις το 1,3 είτε βρεις το 1,5 σε οποιαδήποτε έκδοση, είναι μία χαρά επιλογή από τη στιγμή που αντιλαμβάνεσαι ότι δεν τρέχεις με αυτό το αυτοκίνητο, αλλά πας σβέλτα στην πόλη και αξιοπρεπώς στα ταξίδια.

Το 1,5 είναι η σωστή επιλογή αν έχεις οικογένεια και το αυτοκίνητο είναι φορτωμένο. Γεμάτο το αυτοκίνητο ξεπερνάει τα 1600 κιλά και χρειάζεσαι τη μεγαλύτερη υποδύναμη.
administrator
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό hannibal » Δευτ Σεπ 17, 2012 6:15 pm

Επειδή στην ίδια φάση είμαι και εγώ αλλά σκέφτομαι για τον TERY 2 1500 auto, τί γνώμη έχετε???
Να την κάνω την κίνηση δεδομένου ότι έχω τον TERY 1 (μοντ 2004), που φυσικά δέν χρειάζεται να σας περιγράψω πόσο ευχαριστημένος είμαι?
Το αυτόματο τι λέει?
Άβαταρ μέλους
hannibal
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό green monster » Δευτ Σεπ 17, 2012 6:49 pm

Τα αυτόματα είναι ποίο εύκολα και ξεκούραστα στην οδήγηση και καλύτερο σε offroad όμως έχεις λίγη μεγαλύτερη κατανάλωση ίσως ποιο πιθανό να χαλάσει όσο ποιο πολύπλοκο είναι ένα πράγμα τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες να χαλάσει βέβαια όλα θέμα τύχης είναι και αν χαλάσει είναι ποιο ακριβό να το επισκευάσεις απ ότι ένα χειροκίνητο απ ότι πιστεύω τώρα παίζει ρόλο και η οδήγηση όσο ποιο πολύ πατάς το αμπραγιάζ σε ένα Μ/Τ αμάξι(πχ αν κινείσαι στην πόλη και έχεις πολλά σταμάτα ξεκίνα) τόσο γρηγορότερα θέλει δίσκο οπότε για έναν τέτοιο οδηγό καλύτερο είναι το αυτόματο όπως και αν το αμάξι το οδηγεί νέος οδηγός
green monster
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό administrator » Τρί Σεπ 18, 2012 11:17 pm

Το αυτόματο αγαπητέ hannibal είναι "όλα τα λεφτά". βελτιώνει το αυτοκίνητο και στην πόλη και στο βουνό, ενώ η διαφορά στην κατανάλωση είναι μικρή. Προσπερνάς λίγο πιο αργά, αλλά ταιριάζει στη φιλοσοφία του αυτοκινήτου.

Οι μηχανικοί που έχω ακούσει συμφωνούν ότι το αυτόματο κιβώτιο κοστίζει λιγότερο από το χειροκίνητο ειδικά όταν είναι πολλά τα χιλιόμετρα στην πόλη και τα βουνά. Ειδικά για τα βουνά, όσοι με αυτόματο οδηγούν "αλλο" αυτοκίνητο, ενώ οι πλέον εμπειροι τετρακίνητοι θεωρούν σαφώς πιο αξιόπιστα τα αυτόματα 4χ4 από τα χειροκίνητα. Τουλάχιστον τα Ιαπωνικά.
administrator
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό hannibal » Παρ Σεπ 21, 2012 10:54 am

administrator έγραψε:Το αυτόματο αγαπητέ hannibal είναι "όλα τα λεφτά". βελτιώνει το αυτοκίνητο και στην πόλη και στο βουνό, ενώ η διαφορά στην κατανάλωση είναι μικρή. Προσπερνάς λίγο πιο αργά, αλλά ταιριάζει στη φιλοσοφία του αυτοκινήτου.

Οι μηχανικοί που έχω ακούσει συμφωνούν ότι το αυτόματο κιβώτιο κοστίζει λιγότερο από το χειροκίνητο ειδικά όταν είναι πολλά τα χιλιόμετρα στην πόλη και τα βουνά. Ειδικά για τα βουνά, όσοι με αυτόματο οδηγούν "αλλο" αυτοκίνητο, ενώ οι πλέον εμπειροι τετρακίνητοι θεωρούν σαφώς πιο αξιόπιστα τα αυτόματα 4χ4 από τα χειροκίνητα. Τουλάχιστον τα Ιαπωνικά.

Σ'ευχαριστώ φίλε admin ,αυτό ακριβώς θα κάνω δηλ. θα προχωρήσω στην αγορα αυτόματου, επειδή σέρνω και φουσκωτό σκάφος πιστεύω ότι και στην γλίστρα (εκεί που ζορίζονται όλα) θα είναι πολύ καλύτερο από το χειροκίνητο.... :)
Άβαταρ μέλους
hannibal
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό administrator » Παρ Σεπ 21, 2012 10:52 pm

Και σκαφάτος βλέπω αγαπητέ μου! Πόσο ζυγίζει το πλεούμενο?

άκουσα ότι πάνω από 900 κιλά μικτοβαρές έχουν όλοι πρόβλημα, ασχέτως αν κυκλοφορούν. Αν βγαίνεις ΕΟ τσέκαρε τις προδιαγραφές του ΤΕΡΗ.
administrator
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό hannibal » Σάβ Σεπ 22, 2012 12:55 pm

Tο σκάφος μου είναι περίπου στον τόνο, το καινούργιο θα είναι στους 2 τόνους.
Γεγονός είναι ότι τα περισσότερα σκάφη που ρυμουλκούνται περνάνε κατα πολύ τις προδιαγραφές των κατασκευαστών των αυτοκινήτων όσο αφορά το βάρος, γενικά η ρυμούλκηση είναι μία θολή ιστορία.
Και δέν είναι για την μηχανική καταπόνηση των αυτοκινήτων όσο για την αλλαγή της οδικής συμπεριφοράς που προσπαθούμε να την αντισταθμίσουμε με χαμηλές ταχύτητες.
Σε αυτό το φόρουμ http://www.fouskoto1.gr/fouskotoforum/index.php που τυχαίνει να είμαι admin έχουν γραφτεί πάρα πολλά όσον αφορά την ρυμούλκηση του σκάφους...
Άβαταρ μέλους
hannibal
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό hannibal » Σάβ Σεπ 22, 2012 4:48 pm

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά???
Αυτό τι είναι?????? http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2811132/ :?:
Άβαταρ μέλους
hannibal
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό administrator » Σάβ Σεπ 22, 2012 8:14 pm

hannibal έγραψε:Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά???
Αυτό τι είναι?????? http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2811132/ :?:

Μεταλλαγμενο Ι για Ολυμπιακούς
administrator
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό administrator » Σάβ Σεπ 22, 2012 8:35 pm

hannibal έγραψε:Tο σκάφος μου είναι περίπου στον τόνο, το καινούργιο θα είναι στους 2 τόνους.
Γεγονός είναι ότι τα περισσότερα σκάφη που ρυμουλκούνται περνάνε κατα πολύ τις προδιαγραφές των κατασκευαστών των αυτοκινήτων όσο αφορά το βάρος, γενικά η ρυμούλκηση είναι μία θολή ιστορία.
Και δέν είναι για την μηχανική καταπόνηση των αυτοκινήτων όσο για την αλλαγή της οδικής συμπεριφοράς που προσπαθούμε να την αντισταθμίσουμε με χαμηλές ταχύτητες.
Σε αυτό το φόρουμ http://www.fouskoto1.gr/fouskotoforum/index.php που τυχαίνει να είμαι admin έχουν γραφτεί πάρα πολλά όσον αφορά την ρυμούλκηση του σκάφους...

Γράφτηκα στο φορουμ αλλά μάλλον περιμένω εγκριση για να δω τις ενότητες. Έχω άδεια χειριστή από πέρυσι αλλά δεν έχω σκάφος δικό μου. Με ένα φίλο έχουμε διαθέσιμο σκάφος (predator 660) από γνωστό που δεν το χρειάζεται και φέτος πήγαμε 2 εβδομάδες Σίφνο (Πλατύ Γιαλό) όπου κάναμε 450 μίλια φτάνοντας μέχρι το πάνω Κουφονήσι. Πρώτο ταξίδι δικό μου, δευτερο δικό του...

Σε ότι αφορά τη ρυμούλκηση, για μένα το σημαντικότερο πρόβλημα είναι η ασφάλιση. Αν προκαλέσεις ατύχημα με το αυτοκίνητό σου, η ασφαλιστική θα πληρώσει τον τρίτο και έχει το δικαίωμα να στραφεί εναντίον σου επειδή ρυμουλκείς βάρος εκτός των προδιαγραφών του αυτοκινήτου (είμαι μεσίτης ασφαλίσεων). Το ότι έχεις επασφάλιστρο ρυμούλκας δεν παίζει ρόλο. Στο τέλος του φόρουμ έχω μία ενότητα με ασφαλιστικά θέματα συναφή δραστηριοτήτων και εκδρομών και αναφέρομαι και στα σκάφη.
administrator
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό hannibal » Κυρ Σεπ 23, 2012 2:18 am

administrator έγραψε:
hannibal έγραψε:Tο σκάφος μου είναι περίπου στον τόνο, το καινούργιο θα είναι στους 2 τόνους.

Γράφτηκα στο φορουμ αλλά μάλλον περιμένω εγκριση για να δω τις ενότητες. Έχω άδεια χειριστή από πέρυσι αλλά δεν έχω σκάφος δικό μου. Με ένα φίλο έχουμε διαθέσιμο σκάφος (predator 660) από γνωστό που δεν το χρειάζεται και φέτος πήγαμε 2 εβδομάδες Σίφνο (Πλατύ Γιαλό) όπου κάναμε 450 μίλια φτάνοντας μέχρι το πάνω Κουφονήσι. Πρώτο ταξίδι δικό μου, δευτερο δικό του...

Σε ότι αφορά τη ρυμούλκηση, για μένα το σημαντικότερο πρόβλημα είναι η ασφάλιση. Αν προκαλέσεις ατύχημα με το αυτοκίνητό σου, η ασφαλιστική θα πληρώσει τον τρίτο και έχει το δικαίωμα να στραφεί εναντίον σου επειδή ρυμουλκείς βάρος εκτός των προδιαγραφών του αυτοκινήτου (είμαι μεσίτης ασφαλίσεων). Το ότι έχεις επασφάλιστρο ρυμούλκας δεν παίζει ρόλο. Στο τέλος του φόρουμ έχω μία ενότητα με ασφαλιστικά θέματα συναφή δραστηριοτήτων και εκδρομών και αναφέρομαι και στα σκάφη.

Εάν θές πές μου το όνομα χρήστη που χρησιμοποιείς, το συγκεκριμένο predator είναι από τα πιό "πολεμικά" σκάφη σε αυτά τα μέτρα θα πρέπει να το χαρήκατε πολύ, τί μοτερ "φόραγε" ?
"Οσο αφορά την ρυμούλκηση και τις ασφάλειες, oi γνώσεις σου για το νομοθετικό καθεστώς θα μας είναι εξαιρετικά χρήσιμο στο άλλο φόρουμ......
Μάλλον βγήκαμε off topic....
Άβαταρ μέλους
hannibal
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό administrator » Κυρ Σεπ 23, 2012 11:24 pm

Όλα ΟΚ ποστάρισα και ως νέο μέλος
administrator
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό gregbzl » Δευτ Σεπ 24, 2012 2:02 pm

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!
Το korando πουλήθηκε και πλέον κοιτάω πιο εντατικά για τον Τέρη.
Είδα ένα 1,3 μεταχειρισμένο του 2008 σήμερα σε αντιπροσωπεία της Αθήνας.
Ο έμπορος ισχυριζόταν πως ήταν εξοπλισμένο με lsd πίσω και πως το lsd ήταν στον προαιρετικό εξόπλισμο στο 1300αρι- κοινώς κάποια έχουν και κάποια όχι.
Ισχύει αυτό?
gregbzl
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό administrator » Δευτ Σεπ 24, 2012 10:44 pm

gregbzl έγραψε:Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!
Το korando πουλήθηκε και πλέον κοιτάω πιο εντατικά για τον Τέρη.
Είδα ένα 1,3 μεταχειρισμένο του 2008 σήμερα σε αντιπροσωπεία της Αθήνας.
Ο έμπορος ισχυριζόταν πως ήταν εξοπλισμένο με lsd πίσω και πως το lsd ήταν στον προαιρετικό εξόπλισμο στο 1300αρι- κοινώς κάποια έχουν και κάποια όχι.
Ισχύει αυτό?

Περίεργο αλλά πιθανό. Γνώμη μου είναι οτι το επίπεδο του εξοπλισμού το καθορίζει η αντιπροσωπεία ως ένα βαθμό. δηλαδή φέρανε το 1.3 χωρίς μπλοκέ και ρωτάγανε ποιος το ήθελε προαιρετικά? Σε μία εβδομάδα θα πάω για service και θα ρωτήσω.
administrator
Expert Boarder
Expert Boarder

Επιστροφή στο Terios - Γενική συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες