Επιλογή έκδοσης

Επιλογή έκδοσης

Δημοσίευσηαπό terorist » Τρί Σεπ 04, 2012 1:10 am

Καλησπέρα παιδιά. Καλώς σας βρήκα μιας και είμαι καινούριο μέλος.
Πρόκειται ο πατέρας μου να αγοράσει ένα μεταχειρισμένο Terios και θέλω την συμβουλή σας για το ποιο να επιλέξει μιας και είναι ανάμεσα σε δύο.

Αρχικά να αναφέρω ότι η κύρια χρήση του θα είναι εντός της πόλης εκτός από ένα μήνα το χρόνο που θα το χρησιμοποιεί στο χωριό για τα χωράφια (χωματόδρομοι με λάσπες και γράνες στους οποίους μέχρι ένα σημείο τα καταφέρνει και ένα απλό ΙΧ).

Έχει λοιπόν καταλήξει σε δύο αυτοκίνητα.
Το πρώτο είναι SX Plus μοντέλο του 2008 και το δεύτερο SX Plus με VSC+TRC μοντέλο του 2009 με 20000 χλμ λιγότερα και 1500 ευρώ ακριβότερο.

Η απορία μου είναι για την χρήση που το θέλουμε τι προτείνεται καλύτερα, LSD ή VSC;
Πιστεύετε ότι η διαφορά των 1500 ευρώ αξίζει για το VSC;

Υ.Γ.: Έχω διαβάσει και έχω κατανοήσει πλήρως τη διαφορά μεταξύ LSD και VSC, αλλά μάλλον θα μου ήταν χρήσιμη η εμπειρία σας για το ποιο είναι καλύτερο που.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Τάσος.
terorist
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Re: Επιλογή έκδοσης

Δημοσίευσηαπό nikosterios » Τρί Σεπ 04, 2012 10:12 am

Προσωπικα σε παραπεμπω στο terios χωρις τα ηλεκτρονικα καθως χανεις το lsd το πισω διαφορικο περιορισμενης ολισθησης .Επισης αφου θα χρησιμοποιειται ως επι το πλειστον στην πολη δεν ειναι ιδιαιτερα απαραιτητα αυτα τα συστηματα ασφαλειας.
Άβαταρ μέλους
nikosterios
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Εικόνες: 0

Δημοσίευσηαπό administrator » Τρί Σεπ 04, 2012 11:18 am

terorist καλώς ήρθες

Συμφωνώ με τον nikosterios, δεν νομίζω ότι το VSC θα μπορούσε να προσφέρει κάτι ουσιαστικό σε σχέση με το LSD.

Αν διαβάζει κάποιος με εμπειρία από το VSC ας τοποθετηθεί.
administrator
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό panosck » Τρί Σεπ 04, 2012 3:45 pm

εννοείται οτι θα προτιμήσεις την έκδοση με VSC+TRC για τους παρακάτω λόγους

- η οικονομική διαφορά είναι πολύ μικρή μιας και το "πλούσιο" μοντέλο έχει και 20.000χλμ λιγότερα, και είναι του 2009.

- το πλούσιο μοντέλο θα έχει και μεγαλύτερη μεταπωλητική αξία μιας και το VSC Vehicle Stability Control θα είναι υποχρεωτικό σε όλα τα νέα οχήματα, μιας και μειώνει μαζί με το ΑΒS και αυτό τα ατυχήματα. Περιορίζει φαινόμενα υποστροφής-υπερστροφής και είναι πολύ χρήσιμο παντού. Ρίξε μια ματιά στο ιντερνετ για βίντεο και πλροφορίες.

- το LSD δεν το χάνεις, απλά αντικαθίσταται από το TRC Traction Control. Για περιστασιακή χρήση εκτός δρόμου είναι ιδανικό το TRC μιάς και λειτουργεί αυτόματα, χωρίς να απαιτεί ιδιαίτερη εμπειρία από τον οδηγό. Απλά φρενάρει την ρόδα που σπινιάρει, και η δύναμη παραμένει στις υπόλοιπες. Επίσης σε αντίθεση με το LSD θα επιτρέψει στο αυτοκίνητο να προχωρήσει αν οι δύο χιαστί τροχοί είναι στον αέρα ή σε πάγο πχ. Πάλι δες κάποια τεστ όπως στο περιοδικό 4wd.

- το μοντέλο με VSC+TRC θα έχει και DAC (Downhill Assist Control) και HAC (Hill start Assist Control) για βοήθεια σε ανηφόρες κατηφόρες. Πάλι ρίξε μια ματιά στο ιντερνετ.

Καλές βόλτες!
panosck
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό terorist » Πέμ Σεπ 06, 2012 12:46 am

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Τελικά στο πρώτο αμάξι που αναφέρω, έριξε την τιμή ένα πεντακοσάρικο και ο πατέρας μου που κάνει το τελικό κουμάντο, αφού δικό του θα είναι, κατέληξε εκεί. Το είδε σήμερα μηχανικός και από Δευτέρα θα είναι δικό μας.

Ελπίζω να καταφέρω κάποια στιγμή να συμμετάσχω σε μια από τις βόλτες του club, να γνωριστούμε και από κοντά.
terorist
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Επιστροφή στο Terios - Γενική συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες