λαμπάκι check engine

λαμπάκι check engine

Δημοσίευσηαπό green monster » Τρί Ιούλ 24, 2012 12:10 am

Αγαπητοί συμφουρήτες ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με το λαμπάκι check engine πριν 2 μήνες μου άναψε λαμπάκι το αμάξι λειτουργούσε κανονικά ούτε έκανε κάποιον περίεργο θόρυβο τα καυσαέρια του ήταν όπως πάντα όλα εντάξει βγάζω τον ένα πόλο της μπαταρίας για ένα λεπτό το λαμπάκι σβήνει και μετά από κανα δίμηνο και αφού είχα κάνει γύρω στις 5000 χλμ ξανάναψε το λαμπάκι πάλι όλα καλά ξανάβγαλα τον πόλο το λαμπάκι έσβησε και εδώ και μια βδομάδα όλα οκ Το αμάξι είναι Τ1 του 2005 με υγραέριο Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν ο κωδικός βλάβης έχει μείνει στην μνήμη του εγκεφάλου για να δω τι είναι στο επόμενο σέρβις λογικά δεν είναι κάτι το σημαντικό γιατί το αμάξι δουλεύει μια χαρά και το λαμπάκι δεν ανάβει ξανά. Πριν 2 χρόνια μου χε ανάψει πάλι λαμπάκι και ήταν αισθητήρας λ δεν τον άλλαξα ρησετάρισα το αλάρμ στην daihatsu και μου είχαν πει ότι άμα ξανάναψει τότε να τον αλλάξω αλλά ευτυχώς δεν με ξαναενόχλησε και τότε το αμάξι δούλευε φυσιολογικά εκτός αν τώρα ευθύνεται το υγραέριο.
green monster
Senior Boarder
Senior Boarder

Re: λαμπάκι check engine

Δημοσίευσηαπό R1der » Τρί Ιούλ 24, 2012 11:38 am

Πολύ πιθανό να σου ανάβει το λαμπάκι από το υγραέριο. Μπορεί σε συγκεκριμένες συνθήκες να μη δίνει σωστό μείγμα, γι'αυτό αρχικά με τον πόλο σβήνει και όταν το ξαναδιαβάζει ανάβει. Τσέκαρε τον κωδικό σε ένα συνεργείο και αν είναι αυτό πήγαινε στο μάστορα που σου έβαλε το υγραέριο να στο ρυθμίσει.
R1der
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό green monster » Τρί Ιούλ 24, 2012 10:53 pm

Τέλη του μήνα θα το πάω για λάδια και θα τους ρωτήσω ούτως η άλλως σε daihatsu έβαλα το κιτ αερίου όποτε θα μπορούν να δουν και τι βλάβη έβγαζε αρκεί να μην έχουν σβηστεί από την μνήμη.Αν και πιστεύω ότι το αέριο φταίει γιατί 2 φορές πού έβαλα αέριο από ένα πρατήριο μετά μου άναβε λαμπάκι ενώ από κει που βάζω πάντα όλα οκ
green monster
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό panosck » Παρ Ιούλ 27, 2012 4:03 pm

φίλε

- μην σβήνεις το λαμπάκι πριν το πας στο συνεργείο. βγάζοντας τον πόλο χάνεις και την μνήμη.
- προτείνω ένα διαγνωστικό όπως www.scangauge.gr υπάρχουν πολλά και φτηνά, συνδέονται εύκολα και σου δίνουν πληροφορίες για τα πάντα. όλους τους κωδικούς βλαβών θα τους βρεις στο ιντερνετ, και έχουν γίνει ποστ και εδώ και στα άλλα τέριος φόρουμ.
- αισθητήρας λάμδα δεν είναι ακριβός στην αλλαγή και πρέπει να δίνει σωστή πληροφορία για το μείγμα στον εγκέφαλο

- ένα εντελώς άσχετο που μπορεί να σου ανάψει το λαμπάκι στο Τ1 και ίσως να κάνει και διακοπές το αμάξι είναι να χαλαρώσει η ντίζα στο ταχύμετρο, να μην δίνει σωστή ταχύτητα στον εγκέφαλο, αυτός να δίνει λάθος μείγμα κλπ κλπ. κανένα πρόβλημα, με λίγο σφίξιμο σε 2 λεπτά είσαι έτοιμος.
panosck
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό green monster » Σάβ Ιούλ 28, 2012 11:56 am

Tο μόνο που με προβληματίζει είναι το ότι με την θύρα obd συνδέεται το υγραέριο και αν βάλω διαγνωστικό πιθανών να έχω πρόβλημα με το υγραέριο απ ότι μου είχε πει ένας ηλεκτρολόγος δημιουργούνται προβληματάκια αν είναι 2 μηχανήματα σε 1 θύρα obd αλλά έχει δει και κάποια διαγνωστικά που δεν δημιουργούσαν πρόβλημα αλλά δεν θυμόταν μάρκα αλλά εμφανισιακά μέσα στο αμάξι με χαλάει θα προτιμούσα αν υπήρχε να έβαζα ραδιοσιντί που έχει τηλεόραση dvd navigator κάμερα οπισθοπορείας και να χε και μέσα και το διαγνωστικό αν και κάτι τέτοιο θα είχε κανα 1000ευρω και μέτα θα φοβόμουν και τους κλέφτες
green monster
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό green monster » Τετ Αύγ 08, 2012 3:10 pm

Τελικά δεν ήταν τίποτα στγμιαία βλάβη του ΑΒS ήταν όλα οκ ίσως οφειλόταν στο ότι είχα λίγο στραβίες δισκόπλακες αλλά τις τορνίρισα και τις ίσιωσα τελικά ακόμα και όταν βγάλεις τον πόλο της μπαταρίας σβήνει το λαμπάκι και ο κωδικός της βλάβης παραμένει για όποτε θελήσουμε να δούμε τι ήταν.
green monster
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Πέμ Αύγ 09, 2012 9:13 am

Το λαμπάκι του κινητήρα δεν έχει καμία σχέση με το abs φίλε μου. Ούτε και ανάβει λαμπάκι ένδειξης βλάβης αν έχεις στραβές δισκόπλακες. Άλλο το λαμπάκι ένδειξης βλάβης του κινητήρα και άλλο το λαμπάκι ένδειξης βλάβης του abs, όπως και των αερόσακων είναι διαφορετικό.
Το κάθε σύστημα δηλαδή έχει και το δικό του ξεχωριστό λαμπάκι ένδειξης βλάβης.
Σίγουρα ήταν κάτι άλλο που αν έβγαλες τον πόλο της μπαταρίας, έσβησες τον κωδικό της βλάβης και τώρα δεν μπορείς να την δεις εκτός και αν ξανανάψει η ένδειξη βλάβης οπότε πριν βγάλεις τον πόλο της μπαταρίας βάλεις το διαγνωστικό και το δεις.
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό green monster » Πέμ Αύγ 09, 2012 11:10 am

Αυτή την απορία είχα και εγώ αλλά επειδή το είχα πάει σε εξουσιοδοτημένο έβαλε το μηχάνημα στην φύσα του αυτοκινήτου και του εμφάνισε αυτό το είδα και με τα μάτια μου μόνο αυτό υπήρχε στην μνήμη του εγκέφαλου το λαμπάκι του ΑΒS δεν έχει ανάψει ποτέ μόνο όταν γυρνάω τον διακόπτη στο οn ανάβει και μετά από 2-3 δευτερόλεπτα σβήνει την επόμενη φορά δεν θα βγάλω πόλο μπαταρίας θα δω πρώτα τι είναι αν και μάλλον δεν είναι κάτι σοβαρό αλλιώς θα άναβε συνέχεια.
green monster
Senior Boarder
Senior Boarder

Επιστροφή στο Terios - Γενική συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες