Θόρυβος ανεμιστήρα αέρα καμπίνας

Θόρυβος ανεμιστήρα αέρα καμπίνας

Δημοσίευσηαπό michele » Τρί Μαρ 13, 2012 6:35 pm

Παιδιά Καλησπέρα !
Εδώ και λίγες μέρες, μόλις ενεργοποιήσω τον ανεμιστήρα αέρα καμπίνας, ακούω θόρυβο (σαν να ακουμπάνε και να τρίβονται δύο γρανάζια χωρίς να εμπλέκονται) και εκτιμώ οτι μάλλον είναι απο τον ανεμιστήρα αέρα καμπίνας. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι κάποιο ρουλμάν του ανεμιστήρα ή αν κάπου βρίσκει η πτερωτή. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Μιχάλης
Ηράκλειο Κρήτης
michele
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Re: Θόρυβος ανεμιστήρα αέρα καμπίνας

Δημοσίευσηαπό great » Τετ Μαρ 14, 2012 9:52 am

καλημερα κι απο μενα μιας και ειναι πρωι ... λοιπον βοηθα εσυ εμενα michele , και μετα εγω εσενα ... :lol: .το ιδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγω φιλε . εμενα δεν το κανει συνεχεια αλλα οποτε το πιασει με εκνευριζει . προσπαθησα με σπρει συληκονης μπας και λυσω το προβλημα χωρις να διαιρέσω κατι σοβαρο απο κονσολα κατι αλλα ματαια .. εκει που εδραζετε ο αξονας της φτερωτης μαλον εχει πιάσει κενα . αυτο κανει τον ανεμιστήρα να μην ειναι πολλες φορες πληρες κεντραρισμένος και καταπονητε απο τον τζογο της ταλάντωσης και βγαζει τον θορυβο . δυστυχώς θελει λύσιμο η κονσόλα γι'αυτο και εγω το αφησα και βλεπω....
Στόχευε το φεγγάρι… Ακόμα κι αν αποτύχεις, θα βρεθείς ανάμεσα στα αστέρια!
Άβαταρ μέλους
great
Expert Boarder
Expert Boarder

Εικόνες: 0

Δημοσίευσηαπό michele » Τετ Μαρ 14, 2012 8:42 pm

Great σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως, έχεις δίκιο. Ούτε και σε μένα το κάνει συνέχεια και, όπως εύστοχα παρατηρείς, ''σπάει'' νεύρα. Θα δω τι θα κάνω μόλις ευκαιρίσω. Ξέρεις αν έχει κάποιο ρουλμάν στην έδραση ή έχει κάποιο απλό δακτύλιο ολίσθισης; Επίσης, ξέχασα να ενημερώσω οτι είναι Terios του '98 το οποίο έχω στην κατοχή μου εδώ και 1,5 χρόνο. Το Καλοκαίρι το καταφχαριστηθήκαμε σε ταξίδι 15 μέρες. Ήπειρος / Γλυκή / πηγές Αχέροντα , Ζαγοροχώρια / Σημείο εξόρμησης το Μονοδένδρι , Πρέσπες, Νυμφαίο και Μέτσοβο όπου πήγαμε στην Βάλια Κάλντα (18 Km σε μάλλον άσχημο δρόμο για να κατέβουμε στις βάθρες που σχηματίζει ένα ποτάμι της περιοχής, είχα πάει πριν 10 χρόνια με τον Ορειβατικό Σύλλογο Ηρακλείου).
Παρασύρθηκα . . . .
Όπως καταλαβαίνεις το μυαλό μου είναι ακόμα στις Καλοκαιρινές διακοπές. Όποτε μπορέσω θα βάλω φωτογραφίες στον ιστότοπο.
Ο Σπύρος επεδίωξε να επικοινωνήσει μαζί μου χθές, για το θέμα της συζήτησης, και θα τον πάρω τηλέφωνο να δω αν έχει κάτι υπόψη του.

Μιχάλης
Ηράκλειο Κρήτης :D
michele
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό great » Πέμ Μαρ 15, 2012 10:58 am

Μηχαλιό !!!!! εχουμε το ιδιο τερατακι φιλε . πραγματικα οπως και το εχω ξαναπει πολλες φορες τιμιο αμαξι . λοιπον στο θεμα μας . δεν νομιζω να εχει ρουλεμαν , πιστευω οτι εχει μπρουτζινους δακτιλιους που εδραζετε δεξια και αριστερα ο αξονας . αυτο ειναι θετικο γιατι μπορουμε να κανουμε κατι με τορνο , με εδρανα απο φοσφορουχο μπρουτζο , ετσι νομιζω λεγεται ειναι ο καλυτερος στις τριβες . οταν καλυτερέψει ο καιρος θα κανω και εγω επεμβαση να αφερεσω κονσολα και να το φτιαξω . αν χριαστεις κατι απο το manual το εχω ολο σε pdf αρχειο . και για να κλεισω , ευτιχως σε ολους πιστευω υπαρχουν στο μυαλο τους οι καλοκαιρινες διακοπες , εγω ιδικα απο την στιγμη που τελειωνουν , σκεφτωμε ποτε θα ξαναπαω του χρονου :lol: .το προβλημα μου φετος ειναι οτι με το τροχόσπιτο εκει που θελω να παω εχει παρα πολυ μεγαλες ανηφόρες εκει θα δω τον τερη ποσα απίδια πιανει ο σάκος του ... αλλα πιστευω θα τα καταφερει , ειναι θυριακι !
Στόχευε το φεγγάρι… Ακόμα κι αν αποτύχεις, θα βρεθείς ανάμεσα στα αστέρια!
Άβαταρ μέλους
great
Expert Boarder
Expert Boarder

Εικόνες: 0

Επιστροφή στο Terios - Γενική συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης