Απορίες, κουβεντούλα κ γενικά ότι αφορά τον Τέρη

Απ:TERIOS vs VITARA

Δημοσίευσηαπό TAG » Δευτ Απρ 11, 2011 2:58 pm

Να πω και γω την γνωμη μου ?
Καταρχήν εαν και ειχα ορκιστει καποτε να μην ξαναπαρω μεταχειρισμενο...,
λόγω οτι θα ηταν για 2ο (βασικά της γυναίκας μου) και λογω σχετικά χαμηλου μπατζετ, εψαχνα κυριως για μεταχ 1 ή 2 χρονων το πολύ.
ειμασταν ετοιμοι να πάρουμε το cuore, όμορφο, ιδανικό για παρκαρισμα (αιώνιο ανγχος των περισσότερων γυναικών), οικονομικότατο, φθηνό, μεγάλους χώρους για το μεγεθός του, και πολύ σβέλτο.
Το οδηγησα αρκετά (ας ειναι καλά ενας συνάδελφος μου που το ειχε) και φοβηθηκα λίγο το πολύ μικρό μεγεθος του σε δρόμους ταχειας κυκλοφοριας τυπου εθνική π.χ Αττικη οδό..
το ενιωσα λιγάκι ευάλωτο. Πιθανον να ηταν η αισθηση και μονο ή συνηθεια.
Τεσπά τελικά, βρηκα μια ευκαιρία τοτε .. ενα 3θυρο colt τελευταιο μοντελο και την τοπ εκδοση 1.3ρι, και ειπαμε καλυτερα λιγο μεγαλύτερο για να μπορουμε να κανουμε και ταξιδάκια πιο ανετα (εαν και εφοσον) οταν δεν χρεισιμοποιουμε τον Τερη.
Μανώλης
Terios II 1.5 Special M/T
BF Goodrich all terrain
Άβαταρ μέλους
TAG
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Απ:TERIOS vs VITARA

Δημοσίευσηαπό gasin » Δευτ Απρ 11, 2011 7:18 pm

Καλά παιδιά έβαλα τίτλο που δεν ταιριάζει τελικά...
Αντί TERIOS VS VITARA έπρεπε να βάλω ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΙΝΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ... :P

Με αγχώνει το γεγονός ότι αν κατέβουμε από τα 1200cc στα 1000 στην αγορά έχει πάρα πολλά και θα μπλέξουμε εντελώς τα μπούτια μας για να βγάλουμε άκρη... :dry:
TERIOS II 1.5 M/T, TRC/VSC
Άβαταρ μέλους
gasin
Platinum Boarder
Platinum Boarder

μηπως εχω προβλημα με terios ??

Δημοσίευσηαπό CHANIA » Πέμ Απρ 14, 2011 6:28 pm

εχω ενα terios 1 2004 μοντελο. εχτες το κατεβασα σε ενα κτημα που εχω αλλα δεν εχει δρομο να φορτωσο κατι που ηθελα για να μην κουβαλαω. οταν πηγα να βγω ηταν ανηφορικα και εκανε διαφορικο ισως φταινε και τα λαστιχα μου που ειναι φαγωμενα και λιγο το χορταρακι.. που ειχε!! Οποτε πατησα το μαγικο κουμπακι οπου το αμαξι ανεβηκε μεν ανετα απο θεμα σπινιαρισματος αλλα με αρκετο γκαζ οπου μετα μυριζε κατι σαν καμενο και εβγαζε και λιγους καπνους απο μπροστα.Καναμε καμια ζημια? Το αυτοκινητε μυριζε για αρκετη ωρα βαβαια αλλα και η αποσταση που διενυσε ηταν γυρω στα 10 μετρα. Θα πρεπει να κοιταξω καπου να δω μηπως εχω παθει καμια ζημια? παντως στο αυτοκινητο δεν εχω δει καποια διαφορετικη συμπεριφορα
http://oreinoselaionas.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
CHANIA
Senior Boarder
Senior Boarder

Απ:μηπως εχω προβλημα με terios ??

Δημοσίευσηαπό TAG » Πέμ Απρ 14, 2011 6:32 pm

99% σου μυρισε ο δισκος... γιατι εκει εφαγε το "ζορι"..
παρακολουθησε το , δες εαν συμπλεκει/αποσυμπλέκει όπως πριν..
Μανώλης
Terios II 1.5 Special M/T
BF Goodrich all terrain
Άβαταρ μέλους
TAG
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό CHANIA » Πέμ Απρ 14, 2011 6:39 pm

με το θεμα συμπλεκτη εχω απο παλια θεμα οπου εχει προβλημα η αντλια πρεπει να αλλαξω λαστιχακια γιατι χανει.. τι εννοω οταν ειμαι σταματημενος εχω πατημενο τον συμπλεκτη και εχω και ταχυτητα το αυτοκινητο μετα απο λιγο αρχιζει και ξεκιναει σιγα σιγα και το αλλο θεμα στην οπισδεν οταν κανω μερικες φορες δεν βγαινει η ταχυτητα οποτε τοτε το σβηνο αφηνω συμπλεκτη και τον ξαναπαταω και ολα μια χαρα
http://oreinoselaionas.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
CHANIA
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό SIFIS » Πέμ Απρ 14, 2011 9:32 pm

Φιλαρακι νομιζω οτι δεν υπαρχει κανενα απολυτοσ θεμα!!!!!!Απλα μυρισε ο δισκοσ!!!!!!!:woohoo:
SIFIS
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » Παρ Απρ 15, 2011 3:17 am

CHANIA έγραψε:
με το θεμα συμπλεκτη εχω απο παλια θεμα οπου εχει προβλημα η αντλια πρεπει να αλλαξω λαστιχακια γιατι χανει.. τι εννοω οταν ειμαι σταματημενος εχω πατημενο τον συμπλεκτη και εχω και ταχυτητα το αυτοκινητο μετα απο λιγο αρχιζει και ξεκιναει σιγα σιγα και το αλλο θεμα στην οπισδεν οταν κανω μερικες φορες δεν βγαινει η ταχυτητα οποτε τοτε το σβηνο αφηνω συμπλεκτη και τον ξαναπαταω και ολα μια χαρα
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΑΓΟΡΑΣΕ ΑΥΤΟΜΑΤΟ.....ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΠΛΑΚΑ!!!!!!
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό denso » Παρ Απρ 15, 2011 11:17 pm

καλησπερα..τελικα το μονο ελατωμα του τεριοσ ειναι ο δισκοσ γιατι κ μενα εχει μυρισει κανα δυο φορεσ μηπωσ χρειαζεται ειδικο χειρισμο?
denso
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό denso » Παρ Απρ 15, 2011 11:26 pm

βρε sifi επειδη ειμαι καινουργιοσ στο site στειλε μου κατι να δω αν μπορω να εποικινωνησω σωστα
denso
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό spyroskos » Κυρ Απρ 17, 2011 11:29 am

Πριν από 1 μήνα περίπου είχαμε πάει με το Τ1 του πατέρα μου για ξύλα και κατεβάσαμε και 1 τρέηλορ για να τα φορτώσουμε. Δοκιμάσαμε αν βγαίνουμε άδειοι με το τρέηλορ, ούτε για πλάκα. Με τα πολλά, φτιάχνοντας λίγο τον αγροτικό εγκαταλελειμένο δρόμο, και με αρκετόζόρι, βγήκε. Μύρισε πάρα πολύ ο δίσκος του, πολύς καπνός. Ανησυχήσαμε...Τώρα δεν καταλαβαίνεις διαφορά. Συμπλέκει και αποσυμπλέκει κανονικά.
Πριν δεκαπέντε μέρες στο ίδιο μέροε με το δικό μου Τ2, χωρίε τρέηλορ,ζορίστηκε λίγο σε μια όπισθεν για να γυρίσει, και μύρισε ο δίσκος του. Όχι σαν του Τ1,καμία σχέση. Το ζόρι του άλλωστε ήταν ελάχιστο μπροστά στο άλλο.
Σε τι οφείλεται γιατρέ Πεσκετζή;Αναφέρομαι ιδιαίτερα στην περίπτωση του Τ2 που ζορίστηκε ελάχιστα..
spyroskos
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Δευτ Απρ 18, 2011 10:29 am

Το θέμα αυτό με το συμπλέκτη το έχουν όλα τα Terios.
Οι λόγοι που συμβαίνει αυτό είναι δύο.
Ο ένας είναι γιατί για λόγους οικολογίας έχει αλλάξει το υλικό τριβής και κυρίως έχει αφαιρεθεί ο αμίαντος ο οποίος βοηθούσε στην απαγωγή των θερμοκρασιών και ο δεύτερος λόγος είναι ότι ο Τέρης εκτός από το βάρος του έχει να κινήσει και τρία διαφορικά. Αυτό σε συνάρτηση με τα λίγα κυβικά του και την χαμηλή ροπή του παρουσιάζει το φαινόμενο ο συμπλέκτης του να ζορίζετε περισσότερο από το κανονικό και να μυρίζει.
Βέβαια το εργοστάσιο έχει προβλέψει αυτό το γεγονός και ο δίσκος που χρησιμοποιεί είναι λίγο πιο παχύς από τους συνηθισμένους και η αυτόματη ρύθμιση του πεντάλ έχει μεγαλύτερη και πιο ακριβής διαδρομή για να μην αλλάζουμε κάθε τρεις και λίγο συμπλέκτη.;)
Αυτός είναι και ο λόγος που αν με ρωτήσετε θα σας απαντήσω πως ο γνήσιος δίσκος συμπλέκτη είναι μονόδρομος άσχετα με το κόστος αγοράς του.
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Απ:Απορίες, κουβεντούλα κ γενικά ότι αφορά τον Τέρη

Δημοσίευσηαπό ΙΚΑΡΟΣ » Τρί Απρ 19, 2011 1:57 pm

Τελικά το σφύριγμα που ακούγεται από τον κινητήρα συνεχίζεται και μετά από 5 μήνες. Τα παιδιά από την ΣΕΝΑ καταλήξαν ότι είναι από την ροή του λαδιού , και συγκεκριμένα κάποιο μπεκ ψεκασμού λαδιού. Το αμάξι είναι μέσα στην εγγύηση και θα μου το αλλάξουν μετά το πάσχα που θα κάνω και service. Να σας πω την αλήθεια έχω στεναχωρηθεί γιατί θα ανοίξουμε τον κινητήρα σε αυτοκίνητο που δεν έχει κάνει ούτε 15.000 χλμ. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω , να το αφήσω να σφυρίζει ή να το αλλάξουμε ; Κύριε Πεσκέτζη θα ήθελα και την δικιά σας γνώμη καθώς και των υπολοίπων.
ΙΚΑΡΟΣ
Junior Boarder
Junior Boarder

Απ:Απορίες, κουβεντούλα κ γενικά ότι αφορά τον Τέρη

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Τρί Απρ 19, 2011 2:47 pm

Γνώμη σε κάτι τέτοιο δεν μπορώ να σου δώσω φίλε μου γιατί για να έχω γνώμη και άποψη θα πρέπει να το ακούσω και να κάνω διάγνωση.
Απ' ότι καταλαβαίνω είναι ιδιαίτερη περίπτωση το πρόβλημα σου και δεν θα ήθελα να μπλεχτώ στα πόδια των συναδέλφων με εικασίες και πιθανολογίες.
Αν ήσουν από Θεσσαλονίκη θα σου έλεγα να περάσεις μια βόλτα να το δω και να σου πω την γνώμη μου, αλλά είσαι λιγάκι μακριά για κάτι τέτοιο.
Τώρα το ότι σε στεναχωρεί το γεγονός ότι θα ανοιχτεί καινούργιος κινητήρας έχεις κάποιο δίκιο αλλά αν πρέπει να γίνει, θα πρέπει να κάνεις την καρδιά σου πέτρα και να το κάνεις.
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Απ:ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ SERVICE TERIOS

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » Σάβ Μάιος 07, 2011 10:31 am

γιατρε ειναι κατι λαδια 5-30 και εχουν προδιαγραφεs ACEA A3, B3 , B4....API SC/CF KAI ENA ALLO ME API SM/CF ειναι ενταξει για εμαs?... και τα δυο εινα 5-30 ιδια μαρκα αλλαζουν μονο στο API......:laugh:
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Απ:ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ SERVICE TERIOS

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Δευτ Μάιος 09, 2011 4:37 pm

Τάσο, SM/CF η άντε και SL/CF για τα άλλα δεν γνωρίζω δεν απαντώ;)
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Terios - Γενική συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης