Αισθητήρας λάμδα

Αισθητήρας λάμδα

Δημοσίευσηαπό theo » Δευτ Φεβ 07, 2011 5:59 pm

καλησπερα σε ολους, παλαιος στα terios (Τ1 2001 αγορασμενο καινουργιο Κ3-VE 153.000 χιλ. σημερα, απο τα 98.000 χιλ. με υγραεριο lovato) νεος στο φορουμ. Τωρα τελευταια μου αναβει το check. Mε ενα διαγνωστικο που το κοιταξα μου βγαζει 'αργη αποκριση ασθηηρα λαμδα δυο'. Η ερωτηση ειναι: χρειαζεται αλλαγη ο λαμδα; Ο πρωτος ειναι επανω και φαινεται, ο δευτερος δεν φαινεται καλα, ειναι προσβασιμος απο κατω και πρεπει να σηκωθει το αυτοκινητο, ισως πρεπει να βγει και η ποδια. Ειναι ιδιοι πρωτος και δευτερος τι κωδικος ανταλακτικου ειναι και τι κοστος εχουν;
theo
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Απ:αισθητηρας λαμδα

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Δευτ Φεβ 07, 2011 8:28 pm

Φίλε μου καλώς ήρθες στην παρέα μας!
Βγάλε τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας για 5λεπτά και μετά δες αν θα ξαναανάψει.
Αν ανάψει απευθείας τότε θα πρέπει να τον αλλάξεις.
Σε περίπτωση που δεν ανάψει απευθείας αλλά ξαναανάψει μετά από μερικά χιλιόμετρα η μετά από μερικές μέρες τότε υπάρχουν δύο εκδοχές με πιθανότερη την δεύτερη.
1η Οι αισθητήρες λ να έχουν γεμίσει κάπνες και αυτό που μπορείς να κάνεις είναι ένα καλό ξεκάπνισμα στην εθνική.
2η Το πρόβλημα να προέρχετε από το υγραέριο το οποίο συνήθως ανάβει το λαμπάκι του κινητήρα όταν η θερμοκρασία περιβάλοντος είναι χαμηλή και αυτό συμβαίνει γιατί δεν υπάρχει σωστή καύση και δεν μπορεί να πάρει σωστές μετρήσεις ο αισθητήρας.
Στην δεύτερη περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις κάτι αφού και καινούργιο να βάλεις μετά από λίγο καιρό θα έχεις ακριβώς το ίδιο σύμπτωμα. Οπότε εάν είσαι στην δεύτερη περίπτωση μαθαίνεις να ζεις με αυτό;)
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό theo » Δευτ Φεβ 07, 2011 10:21 pm

Καταρχην ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Εχω ενα ELM 327, το λαμπακι το εσβησα αλλα μετα απο μερικα χιλιομετρα ξαναναψε. Μια αλλη φορα το εσβησα και αναψε σχεδον αμεσως. Το αυτοκινητο τωρα κινειται μονο σε εθνικη οδο. Οταν βαζω μπρος ο κινητηρας δουλευει για μερικα λεπτα με βενζινη και μετα περναει σε υγραεριο, αυτα τα πρωτα λεπτα αναβει το τσεκ. Δεν με ενοχλει το αναμμενο λαμπακι αλλα μη γινει καποια ζημια. Μπορω να βγαλω τον ασθητηρα και να τον καθαρισω καπως;
ευχαριστω.
theo
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό Λεωνιδας » Τρί Φεβ 08, 2011 2:35 pm

Ενα καλο "ξεκαπνισμα" φιλε ειναι στην Εθνικη ,με λιγη κινηση (για ασφαλεια) ,να του τα χωσεις στην τριτη ,να χτυπησει κοφτης.Εκει τα πεταει ολα!!!
Λεωνιδας
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό evagelos » Τρί Φεβ 08, 2011 9:24 pm

Theo , σαν καινούργιος δε διάβασες τη δική μου περιπέτεια που πρώτος είχα θέσει το θέμα αισθητήρα λ2. Μάλιστα με αποκαλούν και προφήτη γιατί λέω πάντα την αλήθεια και μάλιστα προκαταβολικά. Επί του θέματος είχα γράψει ότι αν μπλέξουν με το υγραέριο θα αρχίσει να κιτρινίζει το ταμπλώ ξεκινώντας από λ και έπεται συνέχεια. Τέλος πάντων.
Λοιπόν , η απάντηση του Πεσκεντή ήταν πολύ εύστοχη , απλά εγώ συμπληρώνω το θέμα σαν ερασιτέχνης μηχανικός , επειδή το διόρθωσα μόνος μου.
Οσον αφορά την αντικατάσταση του λ2 , εφόσον πάρεις το σωστό ανταλλακτικό , είναι 15 λεπτά , αρκεί να ξέρεις να βιδώνεις και να κουμπώνεις μια φίσα.
Το δικό μου είναι του 2005 μοντέλλο Τ1 με καδένα και έβγαλε πρόβλημα μετά από αλλαγή καταλύτη και ενδιάμεσο καζανάκι εξάτμισης. Εχω δικό μου OBD (ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ) και έβγαλε κωδικό Ρ0136. Αν έχεις ευαίσθητο πολύμετρο μετράς τον λ2 ο οποίος δουλεύει με τάσεις από 0,1 έως 0,4 Volt. Αυτό είναι δύσκολο για ερασιτέχνη γιατί γίνεται την ώρα που δουλεύει η μηχανή σε διάφορες στροφές. Ο εγκέφαλος του Τ1 έχει στάνταρ τιμές που αποδέχεται από τα δεδομένα του λ2 και αν υπάρχει απόκλιση τον απορρίπτει. Και να τον αλλάξεις θα περνάνε μέρες δοκιμών του εγκεφάλου μέχρι να σου βγάλει το Ο.Κ. Το πιο πιθανό σενάριο να σβήνεις το λαμπάκι και να ξαναανάβει μετά από 1 εβδομάδα ή μετά την ολοκλήρωση των χιλιομέτρων δοκιμών που απαιτεί ο εγκέφαλος. Αν θέλεις να τον αλλάξεις υπάρχει της μαμάς με 350 περίπου ευρώ και του εμπορίου με 90-120 ευρώ. Στο δικό μου έβαλα από yaris της NGK και είναι ακριβώς ίδιος. Για να το δεχθεί όμως ο εγκέφαλος έκανε πάνω από ένα μήνα με συνεχείς δοκιμές και σβησίματα. Υπάρχει και ο universal της Bosch που θέλει όμως ηλεκτρολόγο για να συνδέσει την τετραπολική φίσα. Αυτός είναι για προχωρημένους.
evagelos
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό theo » Τρί Φεβ 08, 2011 10:01 pm

και το δικο μου με καδενα ειναι, το elm 327 διαγνωστικο obd ειναι με συνδεση με υπολογιστη και προγραμμα απλα τωρα δεν το εχω, περιμενω ενα καινουργιο ασυρματο να ερθει σε κανα δυο βδομαδες. Βρηκα απο γερμανια λ2 με περιπου 50 ευρω ισως τον παραγγειλω. Μπορεις να μου πεις πως τον φτανω; απο κατω βγαζω ποδια;
theo
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Απ:Αισθητήρας λάμδα

Δημοσίευσηαπό evagelos » Τρί Φεβ 08, 2011 10:11 pm

Είναι μετά τον καταλύτη. Για μένα ήταν εύκολο γιατί έχω ράμπα. Δε θυμάμαι αν έβγαλα ποδιά , αλλά και να χρειαστεί 3-4 λαμαρινόβιδες είναι. Βιδώνει ας πούμε σα μπουζί. Καλό είναι να βγάλεις το πόλο της μπαταρίας πρώτα γιατί πρώτα θα βγάλεις τη φίσα που είναι κουμπωτή για να κάνει περιστροφή. Αν βρήκες με 50 ευρώ μη το λες ούτε του παππά.
Εξάλλου το όριο ζωής τους δεν είναι πάνω από 160000 χιλιόμετρα. Στο μαζντα μου των 240000 χιλιομέτρων δεν το έχω αλλάξει και το πιθανότερο είναι να τον παρακάμπτει ο εγκέφαλος και να δουλεύει με μέσες τιμές.
evagelos
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό theo » Πέμ Φεβ 10, 2011 5:53 pm

μια ερωτηση, ο λαμδα ενα ειναι ιδιος με τον δυο ?
theo
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό evagelos » Πέμ Φεβ 10, 2011 9:59 pm

Ο λ1 μετράει τη ποσότητα του οξυγόνου στα καυσαέρια όταν βγαίνουν από το θάλαμο καύσης και δίνει δεδομένα στον εγκέφαλο. Ο λ2 κάνει την ίδια μέτρηση μετά τον καταλύτη και κατουσίαν ελέγχει εν μέρει και τη λειτουργία του καταλύτη. Τα δεδομένα των 2 λ μεταβιβάζονται στον εγκέφαλο για να ρυθμίζει την καλύτερη ποιότητα του καυσίμου και να ελαχιστοποιεί την κατανάλωση. Μπορεί οπτικά να είναι ίδιοι (δεν το έχω τσεκάρει) αλλά να έχουν άλλη απόδοση. Συνήθως όλοι δουλεύουν από 0,1-0,4 Βολτ.
Οσο αφορά το λαμπάκι δε θα ξεμπερδέψεις εύκολα. Θα υποφέρεις μέχρι να το φτιάξεις.
Το επικίνδυνο στην όλη ιστορία είναι να νομίζεις ότι είναι αναμμένο από αυτή τη βλάβη και ταυτόχρονα να έχουν βγει άλλοι 10 κωδικοί βλάβης. Γιαυτό αν δεν έχεις OBD πρέπει να μπαινοβγαίνεις σε συνεργείο με εγκέφαλο. Ενας "σοφός" μηχανικός που μίλαγα είπε: Δεν πειράζουν τα κίτρινα λαμπάκια , τα κόκκινα να φοβάσαι.
Η λύση μπορεί να δοθεί μόνο από σπεσιαλίστα μηχανικό που έχει καλό μηχάνημα εγκεφάλου , που όχι μόνο μπορεί να κάνει διάγνωση ΑΛΛΑ να δώσει και εντολές παράκαμψης για τη συγκεκριμένη βλάβη ή να κάνει αποδοχή νέων δεδομένων ώστε να σβήσει για πάντα.
Πρέπει όμως όπως σου είπα να είναι ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟΣ , διαφορετικά θα πάρεις τον εγκέφαλο στο πιάτο.
evagelos
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό theo » Πέμ Φεβ 10, 2011 11:08 pm

αυτο που ενδιαφερει ειναι αν ειναι ιδιοι να τους αλλαξω θεση ωστε να βαλω τον λ1 που ειναι καλος στη θεση του λ2 και τον λ2 στη θεση του λ1 που ειναι ευκολα προσβασιμη. Ειχα διαγνωστικο OBD και προγραμματα στο λαπτοπ. Αυτη τη στιγμη ομως εχω δωσει αυτο που ειχα και εχω παραγγειλει ενα καινουργιο που το περιμενω να ερθει. Ειναι ομως ιδιοι ? κυριε Πεσκετζη ?
theo
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Πέμ Φεβ 10, 2011 11:12 pm

Δεν μπαίνουν φίλε μου!
Ο ένας έχει μακρύ καλώδιο και ο άλλος κοντό, ατύχησες:(
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό evagelos » Πέμ Φεβ 10, 2011 11:25 pm

Μα και να έκανες τέτοια αλλαγή (που δε γίνεται) πάλι θα είχες πρόβλημα. Προφανώς το λες για να τσεκάρεις αν όντως είναι χαλασμένος ο λ2. Αυτό μπορεί μόνο μηχανικός να το κάνει με ευαίσθητο πολύμετρο να δει τι τάση δίνει πάνω στο αυτοκίνητο με αναμμένη τη μηχανή και σε ορισμένες στροφές και θερμοκρασία . Ερασιτεχνικά μπορείς να μετρήσεις μόνο την ωμική του αντίσταση. Πάντως σε βαθμό σπουδαιότητος πιο σημαντικός είναι ο λ1.
Αν είχες το OBD που έχουμε πάρει οι περισσότεροι εδώ , θα το έβαζες στο μετρητή closed loop , που δείχνει εν κινήσει πότε δουλεύεουν οι λ.
evagelos
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό theo » Πέμ Φεβ 10, 2011 11:42 pm

με τα προγραμματα που εχω στο λαπ 'βλεπω' ζωντανα τις ενδειξεις του εγκεφαλου real time εδωσα ομως το ΟΒΔ με καλωδιο που ειχα γιατι αγορασα καινουργιο ασυρματο που δεν το παρελαβα ακομη
theo
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Επιστροφή στο Προϊόντα και Υπηρεσίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης