Περί αντιπροσώπων και εξουσιοδοτημένων συνεργείων

Περί αντιπροσώπων και εξουσιοδοτημένων συνεργείων

Δημοσίευσηαπό Kwstas_34 » Τετ Σεπ 05, 2007 12:01 pm

Χαιρετώ την παρέα,

είμαι νέο μέλος και υποψήφιος αγοραστής του Τέρη ΙΙ 1.5.

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ έχω επηρεαστεί από όσα έχω διαβάσει, σχετικά με όσα αναφέρονται για το μπροστινό σύστημα.
Πέρασα λοιπόν από τους περισσοτέρους αντιπροσώπους (Αττική) και μίλησα, με περισσότερους από έναν πωλητές (όπου ήταν δυνατόν) για να συγκεντρώσω τις ερμηνείες του καθενός για το συγκεκριμένο θέμα.

Συνοπτικά οι απαντήσεις:
(1. οι περισσότερες)

1. ...φταίνε οι λακκούβες και τα σαμαράκια, οι επαναλαμβανόμενες ζυγοσταθμίσεις θεωρούνται φυσιολογικές.

2. ...δεν γνωρίζω τίποτα / δεν έχει αναφερθεί τέτοιο πρόβλημα.

3. ...μεμονωμένα άτομα προσπαθούν να μειώσουν την αξιοπιστία του αυτοκινήτου!

4. ...το πρόβλημα παρουσιάζεται με μεγαλύτερη συχνότητα στα ζαντολάστιχα της special έκδοσης.

5. ...πρόβλημα/ρύθμιση στο μουαγιέ, το οποίο αντιμετωπίζεται μια και καλή, έρχεται πλέον ρυθμισμένο από Ιαπωνία.

Ως προς το πρώτο μπορώ να πω ότι είμαι κάτοχος ενός αυτοκινήτου 15ετίας 3ο χέρι, δεν αφήνω λακκούβα και σαμάρακι χωρίς τα "σημάδια" μου καθημερινά, έχω αλλάξει δύο φορές λάστιχα και έχω κάνει αντίστοιχα μονό δύο ζυγοσταθμίσεις και το αυτοκίνητο πάει σαν τρένο.

Το δεύτερο δεν το σχολιάζω...

Ως προς το τρίτο, τρεις με ρώτησαν που έχω ακούσει τις φήμες, και όταν ανέφερα το παρόν forum, πήρα σχεδόν την ίδια απάντηση και από τους τρεις!

Για το τέταρτο και το πέμπτο δεν μπορώ να έχω άποψη.
Ίσως έχετε να σχολιάσετε κάτι εσείς από την εμπειρία σας ή εάν μπορεί ας το επιβεβαιώσει ο κ. Πεσκετζής.

Την απάντηση για το μουαγιέ την πήρα από έναν πωλητή μόνο, και πρέπει να πω ότι ήταν ο μόνος που αισθάνθηκα ότι δεν ήθελε να μου "πουλήσει", και εάν προχωρήσω σε αγορά θα τον προτιμήσω, όχι για την απάντηση, αλλά για τον τρόπο που με προσέγγισε.

Πρέπει να σημειώσω ότι στην έρευνα με βοήθησαν δύο φίλοι, οι οποίοι επανέλαβαν τις ερωτήσεις σε διαφόρους αντιπροσώπους και το ωραίο είναι ότι οι περισσότεροι που σε εμένα είχαν απαντήσει το 2 σε εκείνους ανέφεραν το 1 και αντίστροφα !!!

Επιβεβαιώνω λοιπόν ότι δεν υπάρχει κοινή "γραμμή πλεύσης", και ο καθένας ανάλογα με το πως θα σε "κόψει" σου δίνει και μια απάντηση.

Κλείνοντας το μακροσκελές post θα ήθελα να πω, ότι εγώ συγκεκριμένα μάζεψα τα 23.000 με μπόλικες υπερωρίες και Σάββατο/Κύριακα (καθώς πληρώνω πάντα με μετρητά), και περιμένω από τον κάθε πωλητή να σεβαστεί την επιλογή μου για το προϊόν του και να με αντιμετωπίσει ανάλογα και με ειλικρίνεια.

Υ.Γ.
Εάν μπορεί κάποιος ας μου πει με ποια κριτήρια επιλέγει κανείς,
α) το αυτόματο από το μηχανικό κιβώτιο,
β) το μέγεθος στα ζαντολάστιχα.
Kwstas_34
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Απ:Αξιοπιστία αντιπροσώπων / πωλητών

Δημοσίευσηαπό teroulas » Τετ Σεπ 05, 2007 1:01 pm

Φίλε μου

Μην περιμενεις απο τον καθε πωληταρα να σε σεβαστει
Λιγοι ειναι επαγγελματιες , και φυσικά υπαρχει και η γραμμη που δινει ο καθε αντιπροσωπος και η μαμα εταιρια

Λοιπον...αυτοματο θα παρω αν οδηγω γενικα σαν ταριφας, πηγαινω εκτος ασφαλτου, και μου αρεσει να τα κανει ολα μονο του

Εμενα προσωπικα μου αρεσει η αισθηση αλλα δεν εχω οδηγησει τεριος να δω πως το αισθανεσαι

Σε μεγαλυτερα κυβικα το αυτοματο ειναι 'ολα τα λεφτα'

Για τη διασταση ελαστικων ας πει καποιος αλλος δεν εχω αποψη
teroulas
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό teroulas » Τετ Σεπ 05, 2007 1:03 pm

Kwstas_34 έγραψε:
...εγώ συγκεκριμένα μάζεψα τα 23.000 με μπόλικες υπερωρίες...

Γιατι δεν κοιτάς να βάλεις κάτι παραπάνω για κάτι με 'αργά' ?

Αφου τα χεις , βαζεις και λιγες δοσουλες και εχεις και το low

Κανενα GV ας πουμε
teroulas
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό pan_terios » Τετ Σεπ 05, 2007 1:08 pm

Φίλε σε βλέπω να ανεβαίνεις ΣΚ Θεσσαλονίκη για ψώνια!!!
να κάνεις και τα test drive σου και να λύσεις και τις απορίες σου.

Πάντως απ'οτι βλέπεις υπάρχει γραμμή στους πωλητές κι αυτή είναι να λένε μ@λ@κίες....

Η τελευταία απάντηση πάντως μου φαίνεται πιο κοντά στην αλήθεια...

Μ/Τ Vs A/T: αν δεν κάνεις test drive και στα δυο (επί δύο φορές) μην αποφασίσεις.

Όσο για τα προβλήματα ας απαντήσουν αυτοί που αγόρασαν Terios πρόσφατα...
pan_terios
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Τετ Σεπ 05, 2007 3:37 pm

Η τελευταία απάντηση φίλε pan_terios δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα.
Όποιος θέλει μπορεί να δει τα γραφόμενά μου σε προηγούμενα ποστ και θα του λυθούν όλες οι απορίες για το που εντοπίζετε το πρόβλημα και ποια είναι η λύση του. Όποιος όμως θέλει μπορεί και να με πάρει τηλέφωνο και να το συζητήσουμε και να του λύσω την όποια απορία. Στο μόνο που θα συμφωνήσω πάντως είναι ότι το πρόβλημα έχει λυθεί από το εργοστάσιο και τα αυτοκίνητα που έχουν εισαχθεί μετά την 1/1/07 δεν παρουσιάζουν πλέον αυτό το πρόβλημα.

Φιλικά
Γ.ΠΕΣΚΕΤΖΗΣ

Υ.Γ. Και για όποιον θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου και δεν έχει το τηλέφωνό μου... 6977-29.44.40 εφτά ημέρες την εβδομάδα, 24 ώρες την ημέρα.
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό kostas_ » Τετ Σεπ 05, 2007 8:56 pm

pan_terios έγραψε:
Όσο για τα προβλήματα ας απαντήσουν αυτοί που αγόρασαν Terios πρόσφατα...

Δε θα βαρεθώ να το γράφω...

Είμαι απ' τους πιο τελευταίους αγοραστές. 2 μήνες το έχω. Special, μηχανικό έχω.

Προσωπικά δε μου έχει παρουσιάσει ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΩΣ ΤΩΡΑ!
kostas_
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό panos » Τετ Σεπ 05, 2007 9:11 pm

teroulas έγραψε:
Kwstas_34 έγραψε:
...εγώ συγκεκριμένα μάζεψα τα 23.000 με μπόλικες υπερωρίες...

Γιατι δεν κοιτάς να βάλεις κάτι παραπάνω για κάτι με 'αργά' ?

Αφου τα χεις , βαζεις και λιγες δοσουλες και εχεις και το low

Κανενα GV ας πουμε

Εμενα μου αρεσε και το νεο Nissan Χ-trail.Εξυπνη τετρακινηση αλλα δεν εχει "κοντα"
panos
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό lker » Πέμ Σεπ 06, 2007 10:39 am

Μ/Τ Vs A/T: συμφωνώ απόλυτα με το φίλο pan_terios στο ότι πρέπει να κάνεις δοκιμή και τα δύο. Το αυτόματο, από προσωπικής άποψης, στην αρχή σου κακοφένεται τρελά...νομίζεις ότι σέρνεται και γενικώς όλα σου χτυπάνε κάπως...απλά πρέπει να το συνηθίσεις και κυρίως να μάθεις να το οδηγάς! Θεωρώ ότι τουλάχιστον στο χώμα είναι μακράν καλύτερο του μηχανικού και βοηθάει πολύ ειδικά αν αυτό είναι το πρώτο σου 4χ4. Όσον αφορά δε το θέμα επιδόσεων εγώ θα διαφωνήσω λίγο...όλα εξαρτώνται από το πόσο θέλεις να βάζεις το χέρι στην τσέπη γιατί αν πατάς το γκάζι τέρμα ή το λειτουργείς σειριακά τότε το κάρο πάει μιαααααααααα χαρούλα. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει εγώ..δε λέω ότι τα σπάει αλλά κινείται παραπάνω από αξιοπρεπώς.<br><br>Η δημοσίευση επεξεργάστηκε από: lker, at: 06.09.07 10:40
lker
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό pan_terios » Πέμ Σεπ 06, 2007 11:42 am

g.pesketzis έγραψε:
Η τελευταία απάντηση φίλε pan_terios δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα.
Όποιος θέλει μπορεί να δει τα γραφόμενά μου σε προηγούμενα ποστ και θα του λυθούν όλες οι απορίες για το που εντοπίζετε το πρόβλημα και ποια είναι η λύση του.

Παρά το γεγονός ότι το είπα χαριτολογώντας, αυτή η πρόταση κρίβει και μια αλήθεια. Θέλω να επισημάνω πως αν ήμουν στη θέση του θα την έκανα τη βόλτα μου... έχω πολλούς λόγους να το λέω αυτό ένα χρόνο μετά την αγορά του Terios... (άσε που έχω κι ένα τσούρμο συγγενείς & φίλους πάνω...;) )

"Το τερπνόν μετά του ωφελίμου"...λέει:whistle: :whistle:

Πρόκειται για καθαρά προσωπική άποψη αλλά αν παρ'όλα αυτά είναι αντιδεοντολογικό (που δε νομίζω σε ένα ελέυθερο forum) μπορώ κάλλιστα να αποσύρω ή να επεξεργαστώ το post...

Αλήθεια σε λέω :huh:
pan_terios
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό pxatzis » Πέμ Σεπ 06, 2007 1:32 pm

Καλησπέρα,

Θα μπορούσε κάποιος απο την εμπιρεία του να προτείνει καποια αντιπροσωποία/πωλητή στα ΒΠ της Αθήνας ??
Με ενδιαφέρει και η ανταλαγή του παλίου μου astra G 1,4

Ευχαριστώ !!!
pxatzis
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό pan_terios » Πέμ Σεπ 06, 2007 1:48 pm

Εγώ το πήρα από Agripan Χαλάνδρι, χωρίς να είμαι ευχαριστημένος από τα δώρα (πατάκια & κάλυμα ρεζέρβας), ωστόσο είμαι ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση γενικά.

Παρ'όλα αυτά θα σου πρότεινα να τους ψάξεις και να τους παζαρέψεις όλους. Με λίγα λόγια να το πάρεις από τον πλειοδότη... (show me the money... δλδ) πολύ απλά.
pan_terios
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό TAG » Πέμ Σεπ 06, 2007 2:18 pm

Φίλε PXatzi, κάνε ακριβώς όπως στο λέει ο Παναγιώτης, (Pan_Terios), :)
σε όσους πιο πολύ πας τόσο περισσότερες προσφορές θα έχεις και μπορείς να τους λες άφοβα:
Ο Χ μου δίνει το ταδε και το δείνα, εσύ τη μου προσφέρεις ? κλπ κλπ;)

Π.χ εμένα καλύτερη προσφορά μου έκανε ο αντ/πος στο Μαρούσι, σε σχέση με αυτον της Αγ. Παρασκευής και του Χαλανδρίου. (δε αναφέρω ονόματα για ευνόητους λόγους.)
(στο www.daihatsu.gr βλέπεις ποιος είναι που ;) )
Μανώλης
Terios II 1.5 Special M/T
BF Goodrich all terrain
Άβαταρ μέλους
TAG
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Πέμ Σεπ 06, 2007 7:25 pm

Φίλε Pan_terios ενοείτε πως δεν χρειάζετε να κατεβάσεις η να επεξεργαστείς το ποστ γιατί πολύ απλά δεν με ενόχλησε κάτι, απλώς διευκρίνησα ποιο είναι το σωστο και ποιο το λάθος. Φυσικά και είμαστε σε ένα ελεύθερο forum και είμαστε ελεύθεροι να λέμε τις απόψεις μας.
Και αφού με λες αλήθεια και εγώ την αλήθεια θα σε λέω;) ;) :P :P :P

Φιλικά
Γ.ΠΕΣΚΕΤΖΗΣ
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ..ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευσηαπό TELIOS » Τετ Ιαν 23, 2008 2:57 pm

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΤΕΡΙΟΜΑΔΑ..ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ...ΠΗΡΑ ΤΟ ΤΕΡΙΟΣ ΙΙ Α/Τ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ 07 ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΧΤΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΤΗΣ DAIHATSU..ENA AΠΟ AYTA HTAN KI O ΤΕΜΠΕΛΗΣ...ΡΩΤΑΩ ΤΙΜΗ..ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΑΠΟ 370 ΣΤΟ ΑΦΗΝΟΥΜΕ 330...ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΠΑΛΙΑ ΦΟΡΟΥΜ ΤΟΥ CLUB..ΚΛΙΚΑΡΩ ΣΕ ΜΙΑ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΕ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΕΝΟΣ ΜΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗ ΒΡΙΣΚΩ 134 ΕΥΡΩ ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ....ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ ΓΙΑΤΙ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΔΩΡΟ ΤΗ ΜΕΤΑΛΙΚΗ ΡΕΖΕΡΒΟΘΗΚΗ ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΠΕΡΙ ΤΑ 250...ΑΡΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΑ ΚΙ ΑΥΤΗ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΕΤΣΙ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ ΠΟΥ ΣΚΟΠΕΥΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ:...ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΝΤΡΟΠΗ....ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΑ ΕΧΤΡΑ ΠΟΥ ΠΑΣΑΡΕΙ Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ.
TELIOS
Gold Boarder
Gold Boarder

Απ:ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ..ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευσηαπό antonaros » Τετ Ιαν 23, 2008 6:04 pm

ΦΙΛΕ καλοριζικο το αυτοκινητο!!!!!!
Ξερεις οτι παντου υπαρχουν αατομα σαν αυτον που ανεφερες πιο πανω. απλα ο τυπος δεν ειναι επαγγελματιας.μολις εχασε εναν πελατη.σε καμια περιπτωση δεν ομως μπορουμε να βαλουμε ολους τους εμπορους στο ιδιο τσουβαλι .
απλα την επομενη φορα που θα πας να βαλεις κατι εξτρα ψαξτο λιγο περισσοτερο.εγω ολα οσα εχω βαλει στο αυτοκινητο τα εχω αγορασει απο το ιδιο μαγαζικαι μετα απο ψαξιμο, με αποτελεσμα τωρα να μου κανει καλυτερεσ τιμες. απο την αντιπροσωπεια δεν εχω αγορασει τιποτα αλλα απο οτι εχω δει ειναι ακριβουτσικα.
τελος παντων.μην το ψαχνεις....απλα μην ξαναπας εκει. και παλι καλοριζικο και καλολασπωτο!!!
antonaros
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Επόμενο

Επιστροφή στο Προϊόντα και Υπηρεσίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης