Γδαρσίματα,γραττζουνιές και τρόποι διόρθωσης

Γδαρσίματα,γραττζουνιές και τρόποι διόρθωσης

Δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ » Σάβ Ιούλ 04, 2009 9:14 pm

ξερει κανενασ συμφουρητησ κανενα προιν καλο για γρατζουνιεσ?η αυτοκολητα?
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Απ:γρατζουνιεσ

Δημοσίευσηαπό dbotsios » Σάβ Ιούλ 04, 2009 11:54 pm

Λοιπόν Βασίλη επειδή είμαι καμένος και το έχω ψάξει αρκετά το θέμα, υπάρχουν δύο λύσεις.

Η πρώτη αφορά αυτοκόλλητη μεμβράνη της 3Μ την οποία τη χρησιμοποιούν για διαφημίσεις επάνω σε αυτοκίνητα τρένα κλπ και η οποία εκτυπώνεται αν θέλεις. Θα πρέπει όμως να την αλλάζεις ανά τρίμηνο νομίζω και δεν συμφέρει οικονομικά.

Η δεύτερη λύση στην οποία έχω καταλήξει, αφορά το μαγνητικό βινύλιο που επίσης χρησιμοποιείται για διαφήμιση σε αυτοκίνητα, με τη διαφορά οτι επειδή είναι μαγνητικό, το βάζεις και το βγάζεις όποτε θέλεις. Εχω σκεφτεί λοιπόν να φτιάξω πλαινά προστατευτικά για φτερά και πόρτες και να τα "φοράω" στο αμάξι, κάθε φορά που πάω offroad και στο τέλος να τα βγάζω και να τα αποθηκεύω. Ουτε χώρο πιάνουν ούτε μεγάλο κόστος έχουν. Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.dialektiki.gr/frontoffice/po ... 9&cnode=76
dbotsios
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ » Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:01 am

συμφουρητη το βλεπω περιπλοκο!!
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Presvis » Κυρ Ιούλ 05, 2009 3:22 am

Δεν ξέρω γιατί αλλά η ιδέα με το μαγνητικό μου αρέσει πολύ !!! Αν μάθεις κάτι παραπάνω πές μας !!!
Ελεύθερος δεν είναι αυτός που κάνει ότι θέλει, αλλά αυτός που ξέρει τι θέλει!!!
Άβαταρ μέλους
Presvis
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό ATTICUS » Κυρ Ιούλ 05, 2009 9:46 am

dbotsios έγραψε:
Λοιπόν Βασίλη επειδή είμαι καμένος και το έχω ψάξει αρκετά το θέμα, υπάρχουν δύο λύσεις.

Η πρώτη αφορά αυτοκόλλητη μεμβράνη της 3Μ την οποία τη χρησιμοποιούν για διαφημίσεις επάνω σε αυτοκίνητα τρένα κλπ και η οποία εκτυπώνεται αν θέλεις. Θα πρέπει όμως να την αλλάζεις ανά τρίμηνο νομίζω και δεν συμφέρει οικονομικά.

Η δεύτερη λύση στην οποία έχω καταλήξει, αφορά το μαγνητικό βινύλιο που επίσης χρησιμοποιείται για διαφήμιση σε αυτοκίνητα, με τη διαφορά οτι επειδή είναι μαγνητικό, το βάζεις και το βγάζεις όποτε θέλεις. Εχω σκεφτεί λοιπόν να φτιάξω πλαινά προστατευτικά για φτερά και πόρτες και να τα "φοράω" στο αμάξι, κάθε φορά που πάω offroad και στο τέλος να τα βγάζω και να τα αποθηκεύω. Ουτε χώρο πιάνουν ούτε μεγάλο κόστος έχουν. Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.dialektiki.gr/frontoffice/po ... 9&cnode=76

Δημητρη ωραιο το link κι οχι μονο για το αυτοκινητο...

εγω εχω μια μικρη εμπειρια με μαγνητικα...
ενας φιλος που η κατασκευη τους ειναι ενα απο τα αντικειμενα της δουλειας του, μου ειχε φτιαξει 2 για τις πορτες του προηγουμενου αυτοκινητου που ειχα.
δεν παθαινουν τιποτα, δεν φευγουν ουτε με τον αερα ή την βροχη, δεν χαλανε παρα μονον αν τα τσακισεις.
προυποθεση ειναι να μην ειναι πολυ βρωμικη η επιφανεια που τα "κολλας" και να μην υπαρχουν πλαστικα, φασες κλπ που εμποδιζουν την πληρη εφαρμογη.
απο τιμη δεν ξερω. μου τα ειχε κανει δωρο και μαλιστα με δικη του πρωτοβουλια. δεν ηξερα καν οτι υπαρχουν...

αποψη καθαρα προσωπικη:
εχω πλεον συνηθισει να βλεπω καινουργιες γρατζουνιες καιδεν σκαω ιδιαιτερα γιατι εκτος ειναι στανταρ οτι θα γινουν. μαζευω καθε φορα τα χιλια δυο μαραφετια να εχω μαζι που να καθομαι να του βαζω και πανες. οταν γινει χαλια τελειως θα παω για γενικη επαναφορα και τερμα η ιστορια!
και μη νομιζετε οτι δεν το "ποναω" τα ιδια φραγκα δωσαμε ολοι...
απλα προσπαθω να ευχαριστηθω στο μεγιστο τις δυνατοτητες που μου προσφερει...
ασε που οταν στο "χαλαει" η καθε καρακατινα και ο καθε κρετινος που θελει να χωρεσει τη μπεμπα σε χωρο για παπι γιατι η θεσαρα που βρηκε ειναι φατσα καρτα στο μαγαζι και πρεπει ολοι να δουν το καινοργιο ζαντολαστιχο (ενα εβαλε μονο χαχαχαχχαχα) τι να στεναχωρηθεις για τις γρατζουνιες απο τα κλαδακια...
ATTICUS
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Presvis » Κυρ Ιούλ 05, 2009 12:14 pm

Αφου το παίζουμε καβαλάρηδες στο φάρ ουέστ και στα βουνά είναι λογικό να γδαρθούμε αλλά τα χοντρά θα τα αποφύγουμε με το συστηματάκι αυτό !!! Και το κυριότερον είναι ότι δεν το βλέπω του πανακρίβου :kiss:
Άβαταρ μέλους
Presvis
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό ATTICUS » Κυρ Ιούλ 05, 2009 12:21 pm

οχι Αντωνη δεν κοστιζουν ακριβα κ κανουν δουλεια αρκει να εχεις ορεξη να βαζεις βγαζεις κ υποψιν οτι σε κανενα χοντρο κλαρι μπορει να στο πεταξει- σπανιο κ δυσκολο μεν αλλα παιζει κι αυτο... και επισης μετα απο λασπη πλενεις κ αυτοκινητο κ μαγνητες...
τα βαριεμαι αυτα ρε φιλε αλλα επειδη εδωσες κ αρκετα για το φρεσκσρισμα σε κοβω συντομως να τα φορας!!!!;)
ATTICUS
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ » Κυρ Ιούλ 05, 2009 1:26 pm

ATTICUS έγραψε:
οχι Αντωνη δεν κοστιζουν ακριβα κ κανουν δουλεια αρκει να εχεις ορεξη να βαζεις βγαζεις κ υποψιν οτι σε κανενα χοντρο κλαρι μπορει να στο πεταξει- σπανιο κ δυσκολο μεν αλλα παιζει κι αυτο... και επισης μετα απο λασπη πλενεις κ αυτοκινητο κ μαγνητες...
τα βαριεμαι αυτα ρε φιλε αλλα επειδη εδωσες κ αρκετα για το φρεσκσρισμα σε κοβω συντομως να τα φορας!!!!;)
ΑΚΡΙΒΩΣ οντωσ περιπλοκο βγαζεισ ξαναβαζεισ!!
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Presvis » Κυρ Ιούλ 05, 2009 7:25 pm

Ας βάζω και ας ξανα ΄βγάζω. 5 λεπτά υπόθεση, μπροστά στα 450 για ολική επαναφορά, δεν είναι τίποτα !!!
Άβαταρ μέλους
Presvis
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό dbotsios » Κυρ Ιούλ 05, 2009 7:33 pm

Τι περίπλοκο ρε σεις ? Ούτε 5 λεπτά δεν χρειάζεται για να το βάλεις. Στο εξωτερικό το έχουν κάνει επιστήμη. Για δείτε...

http://www.offroadmagnetics.com/
http://www.magnashields.com/

καντε google το magnetic paint protection και θα δείτε άπειρες λύσεις.
dbotsios
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ » Κυρ Ιούλ 05, 2009 9:51 pm

Presvis έγραψε:
Ας βάζω και ας ξανα ΄βγάζω. 5 λεπτά υπόθεση, μπροστά στα 450 για ολική επαναφορά, δεν είναι τίποτα !!!
450 gia ολικη επαναφορα τι εννοεισ?
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ » Κυρ Ιούλ 05, 2009 10:03 pm

1.ervthsh poio μαγνητη απομ ολουσ χρησσιμοποιουμε?2 το χρωμα που πρεπει να ειναι ιδιο με το αυτοκινητο?3 γιατι να το ξαναβγαλουμε και 3 πωσ ειμαστε σιγοθρη οτι το προστατευει?
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Presvis » Κυρ Ιούλ 05, 2009 11:07 pm

to eixa kanei xalia to aftokinito, polles vathies gratzounies kai to xroma thabose. edosa 450, efigan ta pada, bgike pio gialistero kai apo to ergostasio alla 450... akoma ponaei o k..os mou !!!
Άβαταρ μέλους
Presvis
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ » Παρ Οκτ 09, 2009 12:53 am

πεσκε και λοιποι γινεται να φτιαξουμε ενα 4λ απο το χρωμα του αυτοκιτου μασ αμα παμε σε αντριπρωσοπεια η βαφεα:P ωστε να επαλοιφουμε με πρσοσοχη μικρεσ γρατζουνιεσ η λετε οτι θα το κανω πινακα αφηρημενησ τεχνησ?
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΗ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Παρ Οκτ 09, 2009 10:56 am

Γίνετε Βασίλη αλλά όχι 4λίτρα εκτός και αν θες να το βάψεις όλο με το πινέλο.:ohmy:
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Επόμενο

Επιστροφή στο Προϊόντα και Υπηρεσίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες