Εκδρομή στο Πήλιο - Φθινόπωρο 2010

Εκδρομή στο Πήλιο - Φθινόπωρο 2010

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Παρ Ιούλ 16, 2010 3:45 pm

Όπως ζητήσατε, εδώ και λίγες μέρες ξεκίνησα την έρευνα για την 4η Πανελλήνια.
Φυσικά ο προορισμός, οπώς ζητήσατε, είναι το Πήλιο το οποίο είναι πανέμορφο όλες τις εποχές και ιδιαίτερα το φθινόπορο.
Τα αποτελέσματα τις έρευνας που έκανα η ποιο πιθανή ημερομηνία είναι 17-18-19 σεπτεμβρίου χωρίς βέβαια αυτό να είναι απόλυτο προς το παρών.
Μπορεί να πάμε λίγο πριν η μετά. Αυτό θα εξαρτηθεί και από την διαθεσιμότητα των ξενοδοχείων αλλά και από τους συμετέχοντες.
Με τα ξενοδοχεία που μίλησα, έχουμε αφήσει ανοιχτή την υπόθεση και περιμένουν τηλέφωνό μου για να μιλήσουμε ποιο συγκεκριμένα.
Από εσάς θέλω να ακούσω την γνώμη σας και ποια ημερομηνία σας είναι ποιο βολική μέσα στο σεπτέμβριο ώστε να μπορώ να κανονίσω και να οργανώσω όσο καλύτερα μπορώ.
Περιμένω τις απόψεις σας...

Υ.Γ. Ακόμα καλό είναι να προτείνετε αν θέλετε να γίνει τριήμερη η διήμερη η εκδρομή.
http://www.pesketzis.gr
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Απ:4η Πανελλήνια συνάντηση Terios club

Δημοσίευσηαπό billy1 » Παρ Ιούλ 16, 2010 3:52 pm

οπα ,καλως τον..... αντε να δουμε.
προταση,,, ας ξεκινησει η ιδέα για 2ημερο, και αν υπαρξει...φωνή λαού, γινεται και 3ημερο.
μην ξεχνάς την κρίση κλπ κλπ...
billy1
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό tetradusterios » Παρ Ιούλ 16, 2010 6:48 pm

ΟΧΙ ΡΕ ΜΑΣΤΟΡΑ ΓΕΝΝΑΜΕ ΤΟΤΕ
Άβαταρ μέλους
tetradusterios
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Παρ Ιούλ 16, 2010 7:32 pm

Άντε με το καλό φίλος:laugh: :laugh: :laugh:
Η ημερομηνία είναι ανοιχτή αλλά σιγά να μην μπορέσεις να ξεμυτήσεις με δυο κουτσούβελα:laugh: :laugh: :laugh:
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » Σάβ Ιούλ 17, 2010 6:05 pm

g.pesketzis έγραψε:
Άντε με το καλό φίλος:laugh: :laugh: :laugh:
Η ημερομηνία είναι ανοιχτή αλλά σιγά να μην μπορέσεις να ξεμυτήσεις με δυο κουτσούβελα:laugh: :laugh: :laugh:
ΓΙΑΤΡΕ ΧΩΡΑΝΕ ΤΟΣΑ ΤΕΡΙΦΟΛ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΠΗΛΙΟ... ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΜΉΝΥΣΗ ΕΚΕΙ ΝΟΜΑΡΧΙΕΣ ΔΗΜΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΕΙΝΑΙ...ΓΙΑ ΠΑΡΕΜΠΌΔΙΣΗ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΊΑΣ.....ΑΑΑ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΑΊΡΝΩ ΜΑΖΙ ΔΕΝ ΔΑΓΚΩΝΕΙ..:P
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό vags » Τρί Ιούλ 20, 2010 9:28 pm

Άντε να δούμε....εμείς 2 άτομα μέσα....
vags
Expert Boarder
Expert Boarder

Δημοσίευσηαπό tsadimis » Τετ Ιούλ 21, 2010 2:10 pm

Καλημέρα σε όλους!!

Πολύ ωραία η ιδέα για την πανελλήνια!

Θα πω την γνώμη μου και κραξτε μετά..

Λοιπόν όσοι έχουνε έρθει στις προηγούμενες έχουνε θίξει τα γνωστά θέματα μην τα ξαναλέω..

Γι’ αυτό προτείνω τα εξής:

Διαχωρισμός των μετεχόντων σε 2 ομάδες :

Ομάδα 1 : αυτοί που έρχονται οργανωμένοι (λάστιχα, ιμάντες κ.τ.λ.), χωρίς παιδιά, σκυλιά και την γιαγιά , δεν λυπόνται τα αυτοκίνητα μην λασπωθούν και γενικά θα έρθουν για την περιπέτεια της εκδρομής και όχι για το αν το ξενοδοχείο έχει υδρομασάζ..

Ομάδα 2 : αυτοί που έρχονται για την βόλτα και μόνο, να περάσουνε ένα 2μερο χαλαρά, με βόλτες στο δάσος και γενικά δεν έχουνε καμιά όρεξη να κοπανηθούνε στο βουνό και να λασπώσουνε τα αυτοκίνητα τους..

Με αυτό το σκηνικό γλιτώνουμε πάρα πολλά ευτράπελα και περνάνε όλοι καλά και το πιο σημαντικό όταν ήμαστε 40 αυτοκίνητα δεν πάμε όλοι μαζί. Πάνε αυτοί που θέλουνε τα σκληρά με την πρώτη ομάδα που δεν θα είναι πάνω από 15-20 και πάνε και αυτοί που θέλουνε το χαλαρά με την δεύτερη.. και όλοι είναι ικανοποιημένοι..

Για της μέρες :
Μέχρι στιγμής γινότανε 2μερο. Το πρόβλημα είναι ότι την πρώτη μέρα φτάναμε όλοι εκτός προγραμματισμένης ώρας και μέχρι να συντονιστούμε , μέχρι να βρούμε τα δωμάτια και μέχρι να φύγουμε για την πρώτη εξόρμηση σε 3-4 ώρες έχει αρχίσει να βραδιάζει..
Προτείνω σε αυτήν την εκδρομή να γίνει 3μερο με την μορφή ότι φτάνουμε όλοι το βράδυ ή το απόγευμα της πρώτης μέρας, φτιαχνόμαστε στα δωμάτια και λύνουμε τυχών προβλήματα και την άλλη μέρα την έχουμε όλη για περιπέτεια και την τρίτη μέρα κάνουμε μια βολτουλα για φωτός και χαβαλέ και φεύγουμε για τα σπίτια μας.

Οικονομική κρίση:
Επειδή αυτός ο χειμώνας προβλέπεται να είμαστε πολύ φτωχοί προτείνω την εξής πατέντα.
- Βρίσκει ο dr. ένα ξενοδοχείο με μια τιμή Α και όποιος θέλει κλείνει εκεί.
- να είναι ελεύθερος ο καθένας να βρει ξενοδοχείο ανάλογα με την τσέπη του.
- όποιοι θέλουνε να μπορούνε να έρθουνε την ημέρα της εξόρμησης και να φύγουνε.
- υπάρχουνε και οργανωμένα χειμερινά camping που αν μπορούνε αυτοί που δεν μασάνε να μείνουνε εκεί..

Διαδρομές :
Αν μπορούνε οι οργανωτές να βγάλουνε 3 εναλλακτικές διαδρομές.
1 διαδρομή πολύ χαλαρή για αυτούς που είναι με την ομάδα 2
1 διαδρομή πιο off και μια τελείως off με δύσκολα περάσματα και τεχνικά για αυτούς που είναι με την ομάδα 1.
Το ωραίο θα ήταν να είναι αυτές οι διαδρομές στην ιδία πορεία με σκοπό να ακολουθούνε όλοι μέχρι εκεί που μπορούνε και θέλουν.
Με τον ορισμό 3ων σημείων στάσης απορούνε όλοι να ακολουθήσουνε ανάλογα σε πια ομάδα θα είναι και με τον διορισμό ενός πλοηγού απ την κάθε ομάδα ώστε να μπορέσουνε να γυρίσουνε πίσω εκτός από αυτούς που θα ακολουθήσουνε τον οδηγό μέχρι το τέλος.

Ένας για όλους :
Στις προηγούμενες για όλα ήταν υπεύθυνος ο dr!
Για να φάμε , για να κοιμηθούμε, για να νανουρίσει το μωρό, αν το υδρομασάζ έχει την σωστή θερμοκρασία και τα γνωστά.. μην τα ξαναλέμε..

Προτείνω να ψηφιστούνε 2-4 άτομα παραπάνω που να αναλάβουνε κάποιες αρμοδιότητες σε σχέση με τις διαδρομές, την οργάνωση του φαγητού, ώστε το να μην πέφτουνε όλα στην πλάτη του dr. Και να μην του τα πριζουνε όλοι..

Επικοινωνία – αυτοκίνητα :
Να καταλήξουμε με τι θα επικοινωνούμε (pmr,vhf, cb) και όποιος έρθει και δεν έχει δεν ακολουθεί και τέλος. Ούτε δάνεισέ μου το pmr , ούτε εγώ έχω cb και κ.λ.π.
Όλα τα αυτοκίνητα να έχουνε ιμάντα , και αυτοί που θέλουνε να ακολουθήσουνε την ομάδα 1 να έχουνε λάστιχα τουλάχιστον 50-50 και ιμάντα.

Αυτά από μένα…

Τώρα κράξτε…!!
tsadimis
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό teoarg » Τετ Ιούλ 21, 2010 3:57 pm

Κραααα, κρα κραααα κράου tsadimis, κρααααα, κρααααα
Κρααααου κρααα κρα κρα 4η Πανελλήνια συνάντηση Terios club κρααααααααααα
κραααααααα όχι 4ος Παγκόσμιος πόλεμος, κρααα κραααααου κρα κραααααα
Κραααα λάσπες....
Κραααα ιμάντες.....
Κραααα λάστιχα κραααααααααααα.....
Κραααα κοπάνημα......
Κρααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!:lol:

Και για να μη παρεξηγηθώ
ότι έχει γίνει μέχρι σήμερα
καλώς και έγινε!

Γράφει ο καθένας μας την γνώμη και την άποψη του και αποφασίζουμε!

Tsadimis: +1 από μένα!
teoarg
Gold Boarder
Gold Boarder

Δημοσίευσηαπό billy1 » Τετ Ιούλ 21, 2010 4:11 pm

teoarg έγραψε:
[quote]Κραααα, κρα κραααα κράου tsadimis, κρααααα, κρααααα
Κρααααου κρααα κρα κρα 4η Πανελλήνια συνάντηση Terios club κρααααααααααα
κραααααααα όχι 4ος Παγκόσμιος πόλεμος, κρααα κραααααου κρα κραααααα
Κραααα λάσπες....
Κραααα ιμάντες.....
Κραααα λάστιχα κραααααααααααα.....
Κραααα κοπάνημα......
Κρααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!:lol:

γεια σου ωρε θοδωρή,,,,,πολυ καλός.....

μια παρατηρηση.
γιατι βρε πουλακι μου να χωριστουμε σε κομμαντος και γυναικοπαιδα.
δηλαδη, αν ειμαστε λίγοι, να γενούμε 3 - 4 παρέες;;;;
ειναι απαραιτητον;
οι πιο hardcore πρεπει οπωσδηποτε ντε και καλα, να πατε μονάχοι σας σε 13 γκρεμους να κανετε ταρζανιες;;;
καθηστε ρε να ειμαστε ολοι μαζι παρεουλα, και βανετε τοπικά δυσκολα κομματια, που θα παμε ολοι μαζι ,και οσοι θελουν, τα περνανε .και οι υπολοιποι κοιτανε και μαθαινουν, και φευγουμε ολοι μαζι ,παλι, παρεα.....

πχ. πηγαμε στο βοηδορεμα, στην πέρα ραχουλα, δίπλα στο γκρεμό...
πήγαμε ,μεχρι εκει ,ολοι μαζι.

εδω πέρα, εχει ενα σημειο για τσαμπουκά και δυσκολία.
κάτσε εδω, εσύ, Βασιλάκη (εγω είμαι αυτός) και οποιος άλλος γουσταρει, που δεν θες να ζορισεις τον αμαξη σου, που εχεις τρια μωρά μαζί σου ή τη γιαγιά , και κοιτα να μαθαίνεις....;)
Μπαινουν στα ρέματα, τα κομάντα, κανουν τις καγκουριές τους, το φχαριστιούνται, βλέπουμε εμεις, χαιρόμαστε όλοι, και μετά φευγουμε παρεούλα, ολοι μαζι.....

Και οχι, εδω εγω, εσυ εκει, και ο άλλος παραπέρα...
Να λοιπον μιά γνωμη, και αντε να παμε παραπέρα....
billy1
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Τετ Ιούλ 21, 2010 4:36 pm

Δημήτρη πολύ καλά τα λες και ειδικά εκεί που αναφέρεις για το νανούρισμα του μωρού:laugh:
Φυσικά, μου αρέσει και το κάνω και δεν έχω κανένα πρόβλημα, αλλά αν έχω και κανα δυο βοηθούς σίγουρα θα είναι καλύτερα για όλους.
Η εκδρομή όπως την αναφέρεις, σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερα οργανωμένη απ' ότι οι προηγούμενες, αλλά ανεβάζει αρκετά το κόστος συμετοχής, κάτι που κανείς δεν νομίζω πως το θέλει.
Και ποιο αναλυτικά:
-Αν κάνουμε δύο όμάδες, τότε χρειαζόμαστε τουλάχιστον δύο οδηγούς και δύο πίσω "ουρές", οι οποίοι θα πρέπει να πληρωθούν. Αν όχι οι "ουρές" γιατί μπορεί να είναι κάποιοι από τους συμετέχοντες, αλλά τουλάχιστον οι δύο οδηγοί είναι απαραίτητοι και θα πρέπει να υπολογίσουμε εκτός από την αμοιβή τους και την διαμονή και το φαγητό τους.
-Τριήμερη εκδρομή είχε γίνει στο Καρπενήσι, όπου βόλευε τους περισσότερους λόγο αργίας την Παρασκευή και σε μια εποχή που το κόστος συμετοχής δεν ήταν αρνητικό. Σήμερα με την κατάσταση που βιώνουμε όλοι μας, είναι λίγο δύσκολο να διαθέσει κάποιος επιπλέον λεφτά για περισσότερες από μία διανυκτερεύσεις και ακόμα ποιο δύσκολο κάποιος να χάσει το μεροκάματο της παρασκευής για να παρευρεθεί στην Πανελλήνια. Φυσικά έτσι κι αλιώς πάντα δίνεται η δυνατότητα όποιος επιθυμεί και έχει την δυνατότητα να το κάνει τριήμερο. Ακόμα, θα πρέπει να υπολογίσουμε πως αν τους οδηγούς τους χρειαστούμε τρεις μέρες και όχι δύο, σίγουρα θα μας ζητήσουν ακόμα περισσότερα χρήματα.
-Σαν club η τιμή που απαιτούμε και παίρνουμε από τα ξενοδοχεία, είναι καλύτερη απ' ότι θα πάρει κάποιος μεμονομένα, οπότε το να κλείνει ο καθένας μόνος του το δωμάτιο δεν είναι εφικτό γιατί δεν θα πάρουμε την καλή τιμή αλλά την κανονική. Άλλο να πάω και να του πω πως θέλω 20-30 δωμάτια για τις τάδε του μηνός και άλλο να του πω, θα σε πάρουν τηλέφωνο όποιοι ενδιαφέρονται και δεν ξέρω πόσοι θα είναι. Όποτε δεν νομίζω πως κάποιος μπορεί να βρει ισάξιο, φθηνότερο ξενοδοχείο από αυτό που θα προταθεί.
-Όπως έχει γίνει και σε άλλες εκδρομές Πανελλήνιες η όχι, ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει μόνος του τον τρόπο διαμονής του, ήτε ξενοδοχείο, ήτε camping, ήτε να κοιμηθεί στο αυτοκίνητο. Εννοείτε όμως, πως αν ακολουθήσει την εκδρομή θα πρέπει να πληρώσει το ποσό που του αντιστοιχεί για τον-τους οδηγούς και αν επιθυμεί να φάει μαζί μας το φαγητό του.
-Οι διαδρομές είναι το ποιο εύκολο μιας και μιλάμε για Πήλιο που έχει όλων των ειδών τα τεραίν αλλά το δύσκολο είναι το πως θα ξεχωρίσουμε τα αυτοκίνητα. Δηλαδή ένας που δεν έχει λάστιχα π.χ. εγώ που φοράω τα ασφάλτινα και θέλω να ακολουθήσω δεν θα με αφήσετε; Αυτό δεν μπορεί να γίνει σε μια Πανελλήνια κατά την γνώμη μου γιατί αυτού του είδους οι εκδρομές απευθήνονται σε όλο τον κόσμο ανεξαρτήτως δυνατοτήτων οδηγού και αυτοκινήτου. Το μόνο που μπορεί να γίνει, είναι να ορίσουμε κάποια ώρα που θα πάνε βόλτα μόνοι τους οι σκληροπυρηνικοί και οι υπόλοιποι θα έχουν κάποια δραστηριότητα για να μην πάει χαμένος ο χρόνος τους. Μην ξεχνάμε πως στις Πανελλήνιες που έχουμε κάνει μέχρι σήμερα οι συμετοχές ήταν από διαφόρων ειδών συμετέχοντες, άλλοι με γνώσεις εκτός δρόμου οδήγησης και άλλοι που δεν έχουν πατήσει ποτέ χώμα και με διάφορες ηλικίες από 6 μηνών μέχρι 75 χρονών.
-Τέλος η επικοινωνία που αναφέρεις πολύ σωστά, είναι δύσκολο να γίνει γιατί θα πρέπει να λάβουμε υπ' όψιν μας, πως κάποιοι απλά ακολουθούν μια εκδρομή και δεν είναι σε θέση η δεν θέλουν αν θες να αγοράσουν ένα pmr η οτιδήποτε άλλο που ίσως δεν θα το χρησιμοποιήσουν ποτέ ξανά. Δεν μπορούμε να πούμε σε κανέναν, δεν έχεις μέσο επικοινωνίας άρα δεν σε θέλουμε μαζί μας. Φυσικά αυτό δεν γίνετε για τους ιμάντες κ.λ.π. γιατί εκεί μιλάμε για θέματα ασφαλειας που θα πρέπει όλοι να τηρούμε.

Οπότε,
Καλά όλα αυτά που προτείνεις και αποδεκτά πιστεύω απ' όλους, αλλά ρε Δημήτρη μην μας βγει η εκδρομή ο κούκος αηδόνι. Ας έχουμε χαμηλά την μπάλα να βρεθούμε οι παλιοί γνωστοί, να γνωριστούμε με τους νέους και να περάσουμε όσο καλύτερα γίνεται.
Είναι λογικό πως αν οργανωθεί έτσι η εκδρομή που θα ανεβάσει το κόστος ψηλά, οι συμετοχές θα είναι ελάχιστες και δεν θα λέγετε Πανελλήνια αλλά συνάντηση 5-6 φίλων.
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό Pesketzis » Τετ Ιούλ 21, 2010 4:45 pm

Κάποια στιγμή στο παρελθόν είχα οργανώσει εκδρομή για όλη την Daihatsu οπότε όπως καταλαβαίνετε υπήρχαν συμετοχές και από ιχ που δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τα τέρατα.
Τότε για να ικανοποιηθούν όλοι είχα κλείσει μια πίστα μότο κρος και έβαλα όλα τα τέρατα μέσα να κάνουν τις ταρζανιές τους και να το ευχαριστηθούν.
Το θετικό είναι πως το ευχαριστήθηκαν και αυτοί που μπήκαν στην πίστα αλλά και αυτοί που βγάζαν φωτογραφίες και βίντεο από έξω.
Έτσι όλοι ήταν ικανοποιημένοι και δεν γκρίνιαξε κανείς.
Θα δω μήπως και μπορέσει να γίνει κάτι τέτοιο, που το βλέπω ποιο εφικτό από το να χωριστούμε σε δυο ομάδες.
Pesketzis
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό g.koytrias » Πέμ Ιούλ 22, 2010 11:49 pm

g.pesketzis έγραψε:

Φυσικά, μου αρέσει και το κάνω και δεν έχω κανένα πρόβλημα, αλλά αν έχω και κανα δυο βοηθούς σίγουρα θα είναι καλύτερα για όλους.

Συμφορουμητες καλησπέρα!
Dr καλησπέρα κ σε σένα!Μόλις γύρισα από διακοπούλες και είδα το νέο thread!Οτιδήποτε και να χρειαστείς ή θελήσεις να μου αναθέσεις και μπορέσω να συνεισφέρω είμαι στη διαθεσή σου να το κανω με όλη μου την καρδιά και τη διάθεση!;):laugh:
Για την εκδρομή δεν το συζητώ θα είμαι εκεί ετσι κι αλλιώς με άγνωστο προς το παρόν αριθμό ατόμων μαζί μου, αλλά στους βοηθούς σου μπορείς αν θες να με καταχωρήσεις +1 άτομο!;) Καλό βράδυ!:)
g.koytrias
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » Παρ Ιούλ 23, 2010 4:09 am

ΕΛΑ ΝΑ ΔΗΛΏΝΟΥΜΕ ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΣΙΆΖΟΥΝ Η ΜΕΡΕΣ ΛΕΜΕ....ΕΛΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΛΕΜΕ ΑΝΤΕ ΕΝΑΣ ΕΝΑΣ...ΣΙΓΑ ΠΑΙΔΙΑ ΩΠΑ ΤΩΡΑ ΠΛΑΚΩΣΑΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ?? ΜΕ ΤΟ ΜΑΛΑΚΟ......ΣΤΙ ΣΕΙΡΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ..... ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΚΑΙ ΠΙΠΙ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΕΞΩ :lol:
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Δημοσίευσηαπό billy1 » Παρ Ιούλ 23, 2010 3:48 pm

να το παρεις το σκυλακι
αμα δεν γαβγιζει, καθε λιγο και λιγακι
και να του πεις ,να προσεχει
να μην πειραξει κανενα πουλακι,

στο δασάκι...:P
billy1
Platinum Boarder